Pirmas

NAUJIENA!

Šiame numeryje

Miesto žinios
Kultūra
Renginiai
Skelbimai
Videolaidos

Druskininkai

Viešbučiai
Menai

Druskininkų apylinkės

Turauskų sodyba
Sodyba "Pas Rūtą"

Redakcija

Informacija


Reklama


Labai gera vieta Jūsų reklamai. Daugiau informacijos čia >>  Kiaulių maro ir paukščių gripo savisaugos priemonės – 
  vis dar aktualios
   Į „Druskonio“ klausimus atsako Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Druskininkų valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos l.e.p. viršininkė-valstybinė veterinarijos inspektorė Rasa Jakelytė. 

   - Praėjusių metų rudenį skelbėme pavojų dėl sparčiai mūsų savivaldybės teritorijoje plitusio afrikinio kiaulių maro (AKM). Pranešėme apie pirmuosius šios ligos židinius mūsų savivaldybės Stračiūnų kaime, nustatytas židinių apsaugos ir priežiūros zonas, į kurias pateko daug Leipalingio ir Viečiūnų seniūnijų kaimų. Kokia ten situacija dabar, po metų? Gal jau atšauktos sugriežtintos priežiūros zonos, į kurias pateko tie kaimai, bei AKM likvidavimo ir apsaugos priemonės, ir žmonės ten jau gali laisvai laikyti kiaules? 
  
- Apribojimai dėl AKM neatšaukti, visa Druskininkų savivaldybės teritorija yra priskirta AKM buferinei zonai, kurioje kiaules leidžiama laikyti tik tiems, kurie buvo įgyvendinę AKM taikomus biosaugos reikalavimus iki buferio paskelbimo, bei tiems, kurie po buferio paskelbimo kreipėsi ir gavo Druskininkų VMVT leidimus laikyti kiaules. Šiais metais AKM židinių Druskininkų savivaldybei priklausančioje teritorijoje nebuvo nustatyta, tačiau aptikti du šernų židiniai gamtoje ir dėl nustatytų AKM židinių gretimose teritorijose, besiribojančiose su Druskininkų savivaldybe, mūsų teritorija buvo patekusi į AKM priežiūros zoną. VMVT direktoriaus 2018 m. liepos 3 d. įsakymu „Dėl afrikinio kiaulių maro židinio Lazdijų rajono savivaldybės Seirijų seniūnijoje, Avižienių kaime“ aplink AKM židinį nustatytos apsaugos ir priežiūros zonos. Į AKM židinio priežiūros zoną pateko šios Druskininkų savivaldybės teritorijos: Leipalingio seniūnijos Čivonių, Druskininkėlių, Jovaišų, Kamorūnų, Krivonių, Leipalingio, Mažonių, Paseirės, Saltoniškės, Savanorių, Tautėnų, Vileikių kaimai, Leipalingio miestelis. Šiose teritorijose Druskininkų VMVT vykdė AKM profilaktinę priežiūrą, patikrindama 39 ūkinių gyvūnų laikytojus. Priežiūros zonoje tikrinimo metu 14 asmenų laikė 43 kiaules.
   - Dėl AKM buvo patikrintos beveik visos kiaulių laikymo vietos Druskininkų savivaldybėje. Ar visur buvo laikomasi saugos priemonių? Kiek, už ką ir kaip kiaulių augintojus baudėte? 
   - Taip, dėl AKM buvo patikrintos visos kiaulių laikytojų vietos. Šiuo metu Druskininkų savivaldybės teritorijoje yra 43 aktyvūs kiaulių laikytojai, metų pradžioje jų buvo 48. Jie laikė 140 kiaulių. Dėl AKM taikomų biosaugos reikalavimų laikymosi buvo patikrintos visos 48 ūkinių gyvūnų laikytojų vietos, kai kurios tikrintos pakartotinai. Tikrinimo metu dėl nustatytų smulkių biosaugos pažeidimų buvo pritaikyti 6 įspėjimai.
   - Ar vietiniai medžiotojai aplinkiniuose miškuose neaptiko ir nenudobė daugiau šernų, užsikrėtusių AKM, kaip atsitiko praėjusių metų rugpjūtį medžiotojų būrelio „Nemunas“ plote Gailiūnų kaime?
   - Aptikti du šernų AKM židiniai gamtoje balandžio mėnesį: Randamonių medžiotojų būreliui priklausančioje teritorijoje rastos 7 maru užkrėstos šernų gaišenos, o „Nemuno“ būreliui priklausančiame medžioklės vienete rasta viena AKM virusu užkrėsta šerno gaišena.
   - Taipogi praėjusiais metais Druskininkų valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba įspėjo gyventojus, jog dėl Lietuvoje aptiktos paukščių gripo ligos, pavojingos sparnuočiams ir nuostolingos jų savininkams, rudeninės laukinių paukščių migracijos laikotarpiu (rugsėjo ir spalio mėnesiais) privaloma laikyti naminius paukščius uždarose patalpose ir jų neišleisti į lauką, idant jie negalėtų kontaktuoti su laukiniais. Ar šis įspėjimas tebegalioja šiemetiniu laukinių paukščių migracijos laikotarpiu?
  
- Paukščių gripo profilaktinės priemonės paukščių laikytojams vis dar aktualios, nes ES šalyse fiksuojami šios ligos atvejai. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba nurodo, kad vykstant paukščių migracijai, naminių paukščių augintojams būtina paisyti biologinio saugumo reikalavimų. 2018 m. paukščių gripo viruso Lietuvoje nebuvo nustatyta. 2017 metais paukščių gripas buvo nustatytas 5 gulbėms.
   Prievolė pavasarinės ir rudeninės laukinių paukščių migracijos laikotarpiu (kovo, rugsėjo ir spalio mėnesiais) naminius paukščius laikyti pastatuose išlieka tik labiau imliems – vandens paukščiams. Taip pat panaikintas reikalavimas laikyti antis ir žąsis atskirai nuo kitų naminių paukščių.
   Paukščius rekomenduojama laikyti pastatuose, juos išleisti tik į lauko aikšteles, įrengtas taip, kad nebūtų galimybių tiesiogiai kontaktuoti su laukiniais paukščiais. Lauko aikštelės turi būti iš visų pusių aptvertos, o iš viršaus uždengtos tinklu arba stogu, taip sumažinant tikimybę naminiams paukščiams užsikrėsti paukščių gripu nuo laukinių migruojančių.
   Europos Sąjungoje (ES) 2018 m. buvo nustatyti 33 paukščių gripo atvejai naminių paukščių laikymo vietose bei laukiniams paukščiams.
   Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutas įvertino riziką naminiams paukščiams užsikrėsti Europoje plintančiu didelio patogeniškumo paukščių gripu. Mokslininkų manymu, šios ligos rizika Lietuvai kol kas nėra didelė, – pavasarinės paukščių migracijos metu nebuvo užregistruotas nė vienas atvejis.

 

  Kiaulių laikytojams aktuali informacija dėl kompensacijų
   VMVT informuoja, kad pagal Žemės ūkio ministro patvirtintas Pagalbos teikimo kiaulių laikytojams, skatinant vykdyti afrikinio kiaulių maro (AKM) prevencijos priemones, taisykles, nuo š. m. rugsėjo 3 d. kiaulių laikytojai jau gali kreiptis į rajonų savivaldybes dėl paramos. Išmokas, siekiančias 100 eurų už kiekvieną paskerstą kiaulę, kiaulių laikytojams mokės Nacionalinė mokėjimo agentūra, (NMA) įvertinusi pareiškėjo pateiktus dokumentus.
    Norėdami gauti valstybės pagalbą, kiaulių laikytojai turėtų pasirinkti vieną iš trijų siūlomų paramos teikimo alternatyvų: 
   - parama gali būti suteikta paskerdusiems laikomas kiaules ir įsipareigojusiems jų nelaikyti, arba
   - įsigijusiems priemones, reikalingas biologinio saugumo reikalavimų įgyvendinimui; arba
   - paskerdusiems kiaules ir vietoj jų įsigijusiems kitų rūšių ūkinių gyvūnų.
   Ši valstybės pagalba bus suteikta pareiškėjams, laikiusiems kiaules rajonuose, kuriuose 2018 metais buvo nustatyti AKM atvejai, t.y. rasta užsikrėtusių šernų ir (arba) kiaulių (rajonų sąrašą galite rasti VMVT interneto svetainėje).
   Pareiškėjai teikti paraišką ir kitus būtinus dokumentus kviečiami savivaldybėse pagal fizinio asmens gyvenamąją vietą arba juridinio asmens buveinės adresą nuo š. m. rugsėjo 3 d. iki 2019 m. vasario 1 d.
   Su teisės aktais galima susipažinti:
   Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2018 m. rugpjūčio 27 d. įsakymas Nr. 3D-585.
   „Dėl pagalbos teikimo kiaulių laikytojams už biologinio saugumo priemonių reikalavimų įgyvendinimą taisyklių patvirtinimo“.
   Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2018 m. rugpjūčio 27 d. įsakymas Nr. 3D-586 “Dėl pagalbos teikimo kiaulių laikytojams skatinant vykdyti afrikinio kiaulių maro prevencijos priemones taisyklių patvirtinimo“.
   Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2018 m. rugpjūčio 27 d. įsakymas Nr. 3D-587 “Dėl žemės ūkio ministro 2014 m. gruodžio 2 d. įsakymo nr. 3d-914 „dėl pagalbos už įsigytus ūkinius gyvūnus teikimo taisyklių patvirtinimo“ pakeitimo“.
https://www.e-tar.lt/portal/lt/legalAct/
75d7aee0a9ee11e88f64a5ecc703f89b

Druskininkų valstybinės maisto ir veterinarijos tarnyba

 


PaieškaKoks vietovardis Jums tinkamiausias ?
Vieciūnai
Viečiūnai


Siūlau klausimą skaitytojams
Siūlau temą rašiniui

Prekyba lauko durimis

Vadovų paieška

IŠNUOMOJAMI STATYBINIAI IR FASADINIAI PASTOLIAI, PASTOLIAI MŪRO DARBAMS, BOKŠTELIAI, PAMATINIAI IR PERDANGOS KLOJINIAI.
Tel. (8-612) 40856


Svetainių kūrimas

IŠNUOMOJA 160 kv. m KOMERCINES PATALPAS Krėvės g. 5, Druskininkuose.
Tinka parduotuvei ir kitokiai įvairiai komercinei veiklai.
Kreiptis tel. 861240856.


Paminklai ir akmens
gaminiai


Parduoda sausas spygliuočių ir lapuočių malkas, skaldytas ar supjautas kaladėlėmis.
Atvežimas nemokamas.
Tel. 860146179.


Parduodamas nekilnojamasis turtas (negyvenamosios patalpos - požeminės automobilių stovėjimo aikštelės, unikalus numeris 4400-1497-2314:5867, esančios Druskininkų g. 23, Druskininkai). 1 vietos pardavimo kaina 7000 Lt. Dėl išsamesnės informacijos kreiptis 861286008 arba elektroniniu paštu parduodamasturtas1@
gmail.com

Roletai 
plastikiniams
langams

Prašome
atsiliepti skaitytojus iš:
Kuveito, Hawaii, Filipinų
info@druskonis.lt


Greitas kreditas
internetu


Nebrangiai
šarvuotos durys butui,
lauko durys namui
,
plastikiniai langai

Langai


© 1997-2013 Druskonis.lt . Visa medžiaga pateikta šiame puslapyje yra laikraščio "Druskonis" nuosavybė.
Kopijuoti, platinti informaciją be laikraščio "Druskonis" sutikimo DRAUDŽIAMA!
Visas teises gina LR istatymai

Dizainas ir programavimas - Dana M. ir Aurimas A.