Pirmas

NAUJIENA!

Šiame numeryje

Miesto žinios
Policijos žinios
Renginiai
Skelbimai
Videolaidos

Druskininkai

Viešbučiai
Menai

Druskininkų apylinkės

Turauskų sodyba
Sodyba "Pas Rūtą"

Redakcija

Informacija
Reklama


Labai gera vieta Jūsų reklamai. Daugiau informacijos čia >>  Sesuo ir brolis, pasišventę muzikai 

Augustas koncertavo Druskininkų pramogų aikštėje XXI-ojo konkurso - festivalio „Muzika be sienų“ metu


Amelija renginyje, skirtame M. K. Čiurlioniui


Amelija ir Augustas repetuoja         Asmeninio archyvo nuotraukos

Nijolė PASERBSKIENĖ

   Vilniečiai Amelija Būrytė (22 m.) ir jos brolis Augustas Būrė (18 m.) kasmet vasaroja Latežeryje, įsikūrusiame vos už 9 kilometrų nuo Druskininkų. Atitrūkę nuo darbų sostinėje, į šį Dzūkijos kampelį atvyksta ir jų tėvai bei seneliai. Senelis Domas Būrė yra kilęs iš Latežerio. Šiame kaime prabėgo ir jo sūnaus Dainiaus Būrės, Amelijos ir Augusto tėčio, vaikystės metai. Etnografinė giminės sodyba, apjuosta autentiškais gėlių darželiais, sujungia 3 kartas. Čia visus mielai pasitinka Amelijos ir Augusto senelio sesuo druskininkietė Onutė Būraitė. 

Abu įvertino tarptautinio konkurso Grand Prix

   Šią vasarą Amelija ir Augustas Latežeryje ne tik gėrėjosi gamta, džiaugėsi kaimo ramybe, sportavo, maudėsi ežere, bet ir intensyviai muzikavo, mat abu buvo pateikę paraiškas dalyvauti XXI-ajame tarptautiniame konkurse – festivalyje „Muzika be sienų“, kuris kasmet vyksta Druskininkuose. Bepigu buvo Amelijai, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos prof. Petro Geniušo fortepijono klasės 3 kurso studentei, - jos repeticijų instrumentas pianinas nuolat „gyvena“ sodyboje, belieka sėsti ir groti. O štai Augustui, Nacionalinės Mikalojaus Konstantino Čiurlionio menų mokyklos dvyliktokui, muzikos instrumentus – 2,7 metrų ilgio ir apie 160 kilogramų svorio koncertinę marimbą bei kitų mušamųjų grupę - teko specialiu transportu atsigabenti iš Vilniaus. Marimba į mašiną telpa tik išardyta, todėl prireikia nemažų fizinių pastangų ją vėl iš naujo sutverti.
   Atkaklios jaunųjų muzikantų repeticijos davė vaisių: tarptautinė konkurso „Muzika be sienų“ žiuri precizišką Amelijos techniką ir virtuoziškumą, grojant Frederiko Šopeno sonatą Nr. 2, įvertino Grand Prix. Neatsiliko ir Augustas – marimbai pritaikytos Johano Sebastijano Bacho partitos Nr. 2 plastiška interpretacija ir ypatingas veržlumas bei ritmikos pajautimas, atliekant perkusija temperamentingąjį graikų avangardisto Janio Ksenakio opusą „Rebonds B“, buvo vainikuotas analogišku aukščiausiu apdovanojimu. Nugalėtojai gavo mecenato Gedimino Kuprevičiaus pinigines premijas, be to, Amelijai buvo įteiktas kvietimas dalyvauti tarptautiniame pianistų forume, kuris ateinančiais metais vyks Sanoke (Lenkija), o Augustui – kvietimas 2021-2022 metų sezone atlikti solinį kūrinį kartu su Šv. Kristoforo kameriniu orkestru. Konkurso organizatoriai, pažymėdami išskirtinį atvejį, kai laurus nuskina vienos šeimos atstovai, grojantys skirtingais instrumentais, padėkojo ir Amelijos bei Augusto mamai - jai simboliškai buvo padovanota muzikologės Ritos Aleknaitės- Bieliauskienės monografija apie iškilius muzikos atlikėjus ir pedagogus.
   Amelija ir Augustas džiaugiasi, kad organizuojamas toks konkursas - festivalis „Muzika be sienų“, kuris vyksta būtent Druskininkuose. Jie sako, kad publika čia labai geranoriška, o muzikantams ypač svarbu, kad tarp atlikėjo ir žiūrovų megztųsi dialogas. Be to, renginio metu dalyviai gali ne tik pasivaržyti, pasitikrinti savo gebėjimus, bet ir įgyti papildomų įgūdžių praktiniuose užsiėmimuose, pasitobulinti kūrybiniuose meistriškumo seminaruose, kuriuos veda muzikos korifėjai. Šį kartą Amelija gavo pasaulinio garso pianisto Eugeno Indjičo (Prancūzija) neįkainojamų pamokų.

Laimėjimų rikiuotė

   Šios vasaros pasiekimai Amelijos ir Augusto muzikinėje karjeroje nėra pirmieji. Amelija muzikos srityje pradėjo rungtis dar būdama Nacionalinės M.K.Čiurlionio menų mokyklos prof. Veronikos Vitaitės mokine. Respublikiniuose Johano Sebastijano Bacho, Frederiko Šopeno, Balio Dvariono, Leono Povilaičio jaunųjų pianistų konkursuose ji pelnė diplomantės vardą. Vėliau, 2014 metais, nusprendė jėgas išbandyti III-ajame tarptautiniame Aldonos Dvarionaitės jaunųjų pianistų ir mokytojų konkurse – festivalyje ir savo amžiaus grupėje laimėjo pirmąją premiją bei specialų prizą už geriausią romantizmo ir klasicizmo epochų kūrinių atlikimą. Amelijai ypač įsimintinas buvo tarptautinis F.Šopeno jaunųjų atlikėjų konkursas Budapešte, kai ji, tuomet šešiolikmetė, pirmą kartą „čiurlioniukams“ atstovavo užsienyje. Jaunoji pianistė dviejuose konkurso turuose atliko 12 kūrinių ir tik dešimtą dieną, jau paaiškėjus konkurso rezultatams, ištaikė laiko pasižvalgyti po miestą. Su Vengrijos sostine per pusdienį ji nespėjo susipažinti, bet daug neišdildomų įspūdžių pasisėmė Austrijos – Vengrijos imperatorienės Sisi rūmų didingoje salėje, kurioje po konkurso koncertavo kartu su kitais geriausiais jaunaisiais pianistais. Nuo tų įvykių prabėgo daugiau nei penkeri metai, bet Amelijai atrodo, kad viskas vyko tik vakar...
   Šiuo metu Amelijos pergalių kraitelėje – laureatės diplomai tarptautiniuose konkursuose Lietuvoje, Vengrijoje, Italijoje, Lenkijoje, soliniai koncertai su Šv. Kristoforo kameriniu orkestru, Lvovo muzikos akademijos, Nacionalinės M.K.Čiurlionio menų mokyklos orkestrais. Neabejotina sėkme reikėtų laikyti ir tai, kad Amelija šiuos mokslo metus tęs Zalcburgo Mocarteume, prof. Pietro de Maria klasėje.
   Tuo tarpu Augustas pirmuoju laimėjimu įvardija koncertą, kai jis, tuomet šešiametis berniukas, užkopė į sceną kartu su žymiaisiais džiazo atlikėjais perkusininku Arkadijum Gotesmanu ir pianistu Dmitrijum Golovanovu. Pirmasis viešas pasirodymas suteikė daug džiaugsmo ir buvo lemtinga paskata muzikuoti. Vėliau, jau besimokydamas Menų mokykloje pas doc. Zenoną Bagavičių, devynmetis Augustas nugalėjo prestižiniame Juozo Pakalnio respublikiniame jaunųjų atlikėjų pučiamaisiais ir mušamaisiais muzikos instrumentais konkurse, o šių metų gegužę iš tarptautinio instrumentinės muzikos jaunųjų atlikėjų konkurso „Ad libitum“ parsivežė Grand Prix laimėjimą. Taip pat viena maloniausių paskatų Augustui yra Mažasis šv. Kristoforo žymuo, kuris jam ir grupei kitų sostinės moksleivių šiemet buvo įteiktas už Vilniaus ir Lietuvos garsinimą. 

Muzikantų kasdienybė

   Amelijos ir Augusto kasdienybė – paskaitos ir pamokos, muzikavimas namuose, kūrinių nagrinėjimas, muzikos meistrų įrašų klausymasis, repeticijos, koncertai, rečitaliai... Amelija pasiryžusi įgyti kuo daugiau koncertinės praktikos. Koncertuose ji siekia pristatyti geriausius savo darbo vaisius. „Kiekvienas pasirodymas publikoje žymi naują pradžią, tampa paskata tobulėjimui ir tolesniems ieškojimams. Šiame kelyje nėra pabaigos, nes muzikos prasmė neišsemiama, po vieno atradimo galima tikėtis naujų“, - teigia jaunoji pianistė.
   O Augustas pasakoja, kad vos ne kasdien susipažįsta su kokiu nors nauju instrumentu. Jį džiugina mušamųjų gausybė, nori visus išbandyti ir laiką paskirsto taip, kad „nenuskriaustų“ nė vieno instrumento. Mėgsta timpanus ir vibrafoną, bet daugiausia groja marimba ir mišriu mušamųjų komplektu, kurį sudaro įvairūs instrumentai, pavyzdžiui, bongai, bosinis būgnelis, mažasis būgnelis, mediniai blokeliai ir kt. Marimba jį žavi plačiausiu diapazonu (apima 5 oktavas), galimybe įvairiais būdais formuoti garsus, kurti spalvas. Augustas pastebi, kad mušamieji instrumentai vis labiau populiarėja, jiems skirtas solinis repertuaras gausėja, nors perkusininkų Lietuvoje yra kur kas mažiau nei pianistų ar stygininkų. 
   Kai namie tiek muzikantų, „namų darbų“ atlikimo grafiką nėra paprasta sudaryti, dėl to partitūrų mokymasis tampa gana komplikuotas, bet visi su tuo apsiprato ir surado geriausias išeitis. Mama groja viename kambaryje, Amelija – antrame, Augustas – trečiame. Žinoma, ne vienu metu. Gerai, kad yra elektroninis pianinas, kurio garsą galima reguliuoti. Augustas, vengdamas trankiais instrumentais trukdyti namiškiams ir kaimynams, vietoj tradicinių naudoja žymiai silpnesnius būgnus - treniruoklius, vietoj didelės koncertinės marimbos - mažesnę. Tačiau naminių instrumentų garso ir tembro galimybės ribotos, jais sunkiau išgauti tai, ką norėtųsi. Antra vertus, įvaldžius tokius instrumentus, tampa žymiai lengviau groti koncertiniais. Karantino laikotarpiu, kai studentai ir moksleiviai negalėjo praktikuotis auditorijose bei klasėse, teko intensyviai mokytis tik namuose, dėl ko kaimynai turėjo apsišarvuoti kantrybe... Belieka jiems padėkoti už toleranciją ir supratingumą. 

Kelio pasirinkimas – be dvejonių

   Amelija atvirauja, kad muzika jai yra prigimtinė ir lydi nuo pat kūdikystės. Kiek pamena, namuose nuolat liejosi įvairios melodijos, nes mama, Elvyra Knižnikovaitė-Būrė, – pianistė, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos bei Vilniaus Balio Dvariono dešimtmetės muzikos mokyklos koncertmeisterė, seneliai Zenonas Knižnikovas (jau šviesaus atminimo) ir Vitalija Kazakaitė - solistai, dirbę Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre, Kauno valstybiniame muzikiniame ir Stavropolio muzikiniame teatruose. Į namus pas senelį ateidavo vokalo mokiniai, savo patirtį jis dalijo pradedantiems dainininkams ir ne vieną jų nuvedė į muzikos olimpą. Senelis ir Ameliją mokė dainuoti. Beje, kai kurie druskininkiečiai iki šiol mena sidabrinį Amelijos balselį, kai prieš keliolika metų Liškiavos bažnyčioje ji atliko Balio Dvariono „Žvaigždutę“... Vaikystėje Amelija mėgo su seneliais teatre klausytis operų, lankė baleto pamokas Nacionaliniame operos ir baleto teatre, o pirmoji fortepijono mokytoja buvo mama. Kai Amelija panoro stoti į Nacionalinę M.K.Čiurlionio menų mokyklą, teko išgirsti pedagogų pasiūlymų rinktis dainavimą ir smuiką, bet fortepijonas nuo mažų dienų buvo toks artimas ir mielas, kad svarstyti neteko - ryžtingai apsisprendė tapti pianiste, nes norėjo būti kaip mama. „Šį pasirinkimą paskatino ne racionalumas, o veikiau pašaukimas, kuriuo niekada nesuabejojau ir dėl tokio sprendimo nesigailėjau“, - prisipažįsta pašnekovė.
   Menų mokykloje Amelijos gabumus lavino prof. V.Vitaitė. Ji mokė fortepijonu išgauti ištiso orkestro intonacijas, suteikė laisvę pasirinkti kūrinius. Amelija sako, kad visam gyvenimui įsiminė savo Mokytojos polėkį, artistiškumą ir yra dėkinga už didelį pasitikėjimą, labai svarbų kiekvieno jauno muzikanto raidai.
Augustas pasakoja, kad jo pažintis su mušamaisiais instrumentais prasidėjo tuomet, kai 5 metukų sukakties proga krikštatėvio mama padovanojo žaislinius būgnus. Gimtadienio siurprizas jį taip pakerėjo, kad jo nepaleido iš rankų, o netrukus savo žaislus papildė kitais gerai skambančiais daiktais. Garsų pasaulis plėtėsi ir vis labiau traukė įvairove, viliojo link džiazo, kurio klausydamasis Augustas pastebėjo daug neaprėpiamų galimybių. Matydamas ypatingą vaiko susidomėjimą ir norą lavintis, krikštatėvis dirigentas Liutauras Balčiūnas nukreipė mažąjį būgnininką pas Lietuvos muzikos ir teatro akademijos docentą Arkadijų Gotesmaną. Žymusis perkusijos meistras padėjo tvirtą pamatą Augusto pasirinkimui, atvėrė kūrybinį kelią, patarė stoti į Nacionalinę M.K.Čiurlionio menų mokyklą ir gilintis į klasiką. Mokykloje Augustas pateko pas doc. Zenoną Bagavičių ir iki šiol uoliai semiasi jo žinių ir patyrimo.
   Amelija ir Augustas čia pat, šeimoje, matė ir kitokius artimiausių žmonių profesinius pasirinkimus: senelis Domas – tiksliųjų mokslų atstovas, medžiagų inžinerijos mokslų daktaras, tėtis – Vilniaus universiteto docentas, italų kalbos ir literatūros dėstytojas, vertėjas, pelnęs Italijos žvaigždės kavalieriaus ordiną. Jauniausios kartos atstovai iš senelio išmoko minties racionalumo, iš tėtės praturtėjo filosofijos, poezijos suvokimu, menų istorinės raidos pažinimu, kas muzikantams visada praverčia. „Aplinka ir artimųjų ratas turi įtakos gyvenimo pasirinkimams,” - pripažįsta Amelija ir Augustas. Abu jie pasirinko tai, ko labiausiai norėjo – muzikos kelią - ir yra dėkingi artimiesiems, kad skatino šį polėkį.
   Amelija ir Augustas jau patyrė, kad profesionalaus muzikanto kelias nebus lengvas, bet įsitikinę, kad laukia įdomus ir įvairus. Šeimoje pamatė, kad muzika - tai didelis darbas, reikalaujantis jautrumo, stiprybės ir atsidavimo, bet kartu tai ir didelis malonumas bei dvasinis turtas. Tarp muzikantų populiarus posakis: jei gali gyventi be muzikos, tai gyvenk be jos. Tačiau tie, kurie pabando, greit įsitikina, kad jos atsisakyti neįmanoma. Ji gydo ir atgaivina sielą, atsako į filosofinius bei egzistencinius klausimus, per ją žmogus atranda save ir gyvenimo prasmę. Ne vienas muzikos pasaulio atstovas pripažįsta, kad muzika - tai gyvenimo būdas. Pasišventusio muzikanto gyvenimas dažnai primena vienuolio tarnystę Dievui: viskas sukasi apie muziką, su muzika, dėl muzikos...


Augustui Būrei, Vilnių ir Lietuvą garsinančiam moksleiviui, š. m. birželio 1 d. sostinės meras R.Šimašius įteikė Mažąjį šv. Kristoforo žymenį
                        Nacionalinės M.K.Čiurlionio menų mokyklos nuotr.


Amelija su fortepijono muzikos legenda maestro Eugenu Indjiču ir jo žmona Odile, pasibaigus XXI-ajam konkursui - festivaliui „Muzika be sienų“
                                                           Asmeninio archyvo nuotr.PaieškaT-shit
onita.lt

Darbo skelbimai

Prekyba lauko durimis

Vadovų paieška

IŠNUOMOJAMI STATYBINIAI IR FASADINIAI PASTOLIAI, PASTOLIAI MŪRO DARBAMS, BOKŠTELIAI, PAMATINIAI IR PERDANGOS KLOJINIAI.
Tel. (8-612) 40856


Svetainių kūrimas

Paminklai ir akmens
gaminiai


Parduoda sausas spygliuočių ir lapuočių malkas, skaldytas ar supjautas kaladėlėmis.
Atvežimas nemokamas.
Tel. 860146179.


Parduodamas nekilnojamasis turtas (negyvenamosios patalpos - požeminės automobilių stovėjimo aikštelės, unikalus numeris 4400-1497-2314:5867, esančios Druskininkų g. 23, Druskininkai). 1 vietos pardavimo kaina 7000 Lt. Dėl išsamesnės informacijos kreiptis 861286008 arba elektroniniu paštu parduodamasturtas1@
gmail.com

Roletai 
plastikiniams
langams

Greitas kreditas
internetu

Nebrangiai
šarvuotos durys butui,
lauko durys namui
,
plastikiniai langai

Langai


© 1997-2020 Druskonis.lt . Visa medžiaga pateikta šiame puslapyje yra laikraščio "Druskonis" nuosavybė.
Kopijuoti, platinti informaciją be laikraščio "Druskonis" sutikimo DRAUDŽIAMA!
Visas teises gina LR istatymai

Dizainas ir programavimas - Aurimas A.