Pirmas

NAUJIENA!

Šiame numeryje

Miesto žinios
Kultūra
Renginiai
Skelbimai
Videolaidos

Druskininkai

Viešbučiai
Menai

Druskininkų apylinkės

Turauskų sodyba
Sodyba "Pas Rūtą"

Redakcija

Informacija


Reklama


Labai gera vieta Jūsų reklamai. Daugiau informacijos čia >>  „Labiausiai trokštu turėti savo kalvę“

Matas Bodrijė su kalviu Tomu Pacaičiu iš Veisiejų 


Matas Žolinių romuvoj su dūdmaišiu


Užgavėnių metu


Mato kaliniai

Ramunė KARLONIENĖ 

   „Pasaulis modernėja, o aš gilinuosi į senovę,“ – sako Druskininkų „Ryto“ gimnazijos abiturientas Matas Bodrijė. Liaudies amatais 18-metis ėmė domėtis nuo vaikystės. Iš pradžių tai galėjo atrodyti kaip vaikiškas įnoris. Pamatęs kalvį lakios vaizduotės Matas įsivaizduodavo jį kalaviją bekalant, o pati kalvė asocijavosi su mistika. 
   Šiandien Matą domina amatas, kuris buvo naudojamas senovėje liaudies buityje.
   Pirmą savo žaizdrą Matas susikonstravo kaime iš senos keptuvės, kibiro ir plaukų džiovintuvo. Treniruodamasis ėmęs kalti menkniekius, ypač brangina nukaltą darbą – šalmą, kuris šiandien tebestovi vaikino kambary.
   Prieš šešerius metus M.K.Čiurlionio menų mokykloje vyko kalvio Juozo Kavaliausko mokyklos pristatymas. Matą ten drauge su kitais mokiniais nusivedė dailės mokytoja. Dar labiau susidomėjo kalvio amatu, tapo šio žmogaus mokiniu. Į J.Kavaliausko kalvę jis pateko 2014 metų vasarą, jau turėdamas tikslą tapti pameistriu. Išvydęs tiek įrangos, didžiulį žaizdrą, jautėsi, kaip pats sako, it vaikas smėlio dėžėje. Iš pradžių savimi nepasitikėjo ir drovėjosi, bet, kalvio Juozo pamokytas, po truputį visko išmoko.
   Per kalvystės plenerus Matas susipažino su daugiau šio amato žmonių. Yra dirbęs drauge su žinomu kalviu iš Kauno Ričardu Grekavičiumi, su jaunu 28 metų kalviu Tomu Pacaičiu iš Veisiejų. Iš kiekvieno jų semiasi patirties ir tobulėja.
   Būdamas dešimtokas Matas nukalė mokyklai dovaną – saulutę, kuri šiandien, įmontuota stulpe, aukščiausiai stūkso šalia kitų dviejų, J.Kavaliausko kaltų. Taip jiedu įprasmino gimnazijos 40-ąjį gimtadienį.
   - Kodėl tave, jauną žmogų, traukia kalvė?
   - Kalvėje nemažai laiko turiu pamąstyti, sustabdyti laiką; tarp kalimų, spoksant į žaizdrą, mintys nejučia išskrenda – įvyksta savotiška meditacija, susijungimas su ugnimi.
   - Tuomet kalvystę galima vadinti romantišku amatu?
   - Kalvystė gan romantiškas amatas, čia nemažai meno ir savirealizacijos. Kaldamas savotiškai kuri būsimą daiktą, bet nepamiršti ir senųjų pagoniškų tradicijų, tarkim, kaldamas saulutę, išlaikai spindulio – žalčio formą. Tai svarbu. 
   - Ar darbas kalvėje saugus?
   - Apskritai kalvio amatas nėra saugus: dirbi su karštu metalu, visur pilna žiežirbų, metalo šukių ir pan. Labai svarbu dirbti su apsauga. Kalviu gali būti tik fiziškai stiprus žmogus, mat mojuoti kūju, kaip kai kam gali atrodyti, nėra taip paprasta. 
   Reikia nuolat būti susikaupusiam ir atidžiam, būna, kad užsimirštu ir noriu paskubėti – tuomet darbas tikrai nebus tobulas, gal jaunystė kalta...
   - Ar bendraamžiai ir draugai nežvelgia skeptiškai į tavo hobi? 
   - Turiu daug skirtingo amžiaus draugų, jei reikėtų juos apibūdinti, tai sakyčiau – žmonės su įvairiausiais pomėgiais. Naujieji draugai iš pradžių nustemba, bet po to pripranta – mat mano galvoje nuolat pilna neįprastų idėjų.
   Esu įsigijęs senuosius lietuvių instrumentus - dūdmaišį, kankles. Turiu dovanotą armoniką. Kuo primityvesnis instrumentas, tuo labiau, jį įvaldęs, galiu pajausti senovės dvasią.
   - Kur panaudoji tuos instrumentus?
   - Pirmiausiai groju, mokydamasis pats sau. Dalyvauju Romuvos apeigose. Dūdmaišiu pučiu per vaikų vardynas, pagoniškas vestuves. 
   Kartais, mokytojos paprašytas, sudalyvauju muzikos pamokoje, kai dėstomas folkloro kursas. Muzikos mokytoja Ronata Balkaitienė tvirtino, kad jaunesniems mokiniams labiausiai įsiminė pamokos, kuriose dalyvavau kaip jos pagalbininkas su savo garso „eksponatais“.
   - Gal giminėje yra žmonių, užsiimančių panašiu menu ar meistrystėmis?
   - Mano tėtis drožinėja, aišku, kai ūpo turi. Iš paprastos lentutės padaro šedevrus: ypatingą rožę ar pakabą, rožėmis puoštą. Aš seku savo prosenelio Bolesiaus Dabravolsko, kilusio iš Cimaniūnų kaimo, pėdomis. Jis buvo ne paprastas, o labai gabus stalius, visų galų meistras; viską, ko prireikdavo, susimeistraudavo pats. Išlikę nemažai jo darbų, vienas tokių – aviliai, kuriuos aš rekonstravau. Senelis padarė įmantrius medinius sujungimus, juos nėra lengva atkartoti. Statė trobas ir visokius kitus ūkinius pastatus.
Beje, močiutės antros eilės pusbrolis Antanas Slauta iš Ricielių, kuriam dabar per 90 metų, taip pat buvo kalvis. Išlikusi jo nedidukė kalvė prie pat sodybos.
   - Ar turi svajonę?
  
- Šiandien labiausiai trokštu turėti savo kalvę. Nes meistro dirbtuvė yra savotiškas jo sielos atspindys. Tai privati erdvė, kurią meistras kuria, įdėdamas ne tik fizines pastangas - kalvėje skleidžiasi jo, kaip žmogaus, esybė. Gal paprasčiau tai galima pavadinti savo gyvenimo prasmės pajautimu. 

 


PaieškaKą esate labiau linkę rinktis?
nemokamai dalijamą valdžios propagandą
kompensaciją už "gyvatuko" mokestį
nei vieno iš jų


Siūlau klausimą skaitytojams
Siūlau temą rašiniui
Vadovų paieška

IŠNUOMOJAMI STATYBINIAI IR FASADINIAI PASTOLIAI, PASTOLIAI MŪRO DARBAMS, BOKŠTELIAI, PAMATINIAI IR PERDANGOS KLOJINIAI.
Tel. (8-612) 40856


Svetainių kūrimas

IŠNUOMOJA 160 kv. m KOMERCINES PATALPAS Krėvės g. 5, Druskininkuose.
Tinka parduotuvei ir kitokiai įvairiai komercinei veiklai.
Kreiptis tel. 861240856.


Parduoda sausas spygliuočių ir lapuočių malkas, skaldytas ar supjautas kaladėlėmis.
Atvežimas nemokamas.
Tel. 860146179.


Parduodamas nekilnojamasis turtas (negyvenamosios patalpos - požeminės automobilių stovėjimo aikštelės, unikalus numeris 4400-1497-2314:5867, esančios Druskininkų g. 23, Druskininkai). 1 vietos pardavimo kaina 7000 Lt. Dėl išsamesnės informacijos kreiptis 861286008 arba elektroniniu paštu parduodamasturtas1@
gmail.com

Roletai 
plastikiniams
langams

Prašome
atsiliepti skaitytojus iš:
Kuveito, Hawaii, Filipinų
info@druskonis.lt


Greitas kreditas
internetu


Nebrangiai
šarvuotos durys butui,
lauko durys namui
,
plastikiniai langai

Langai


© 1997-2013 Druskonis.lt . Visa medžiaga pateikta šiame puslapyje yra laikraščio "Druskonis" nuosavybė.
Kopijuoti, platinti informaciją be laikraščio "Druskonis" sutikimo DRAUDŽIAMA!
Visas teises gina LR istatymai

Dizainas ir programavimas - Dana M. ir Aurimas A.