Pirmas

NAUJIENA!

Šiame numeryje

Miesto žinios
Kriminalai
Renginiai
Skelbimai
Videolaidos

Druskininkai

Viešbučiai
Menai

Druskininkų apylinkės

Turauskų sodyba
Sodyba "Pas Rūtą"

Redakcija

Informacija
Reklama


Labai gera vieta Jūsų reklamai. Daugiau informacijos čia >>  Lenkijoje išleistas išsamus leidinys pie Druskininkus, 
  garsų prieškarinį kurortą 
   Praėjusiais metais Lodzėje (Lenkija) išleista išsami, nemažos apimties ir gausiai iliustruota dr. Jano Sklodowskio knyga „Druskieniki, Kurort przedwojennej Polski“ (Druskininkai, prieškarinės Lenkijos kurortas). Tai išties talpus įvairiapuse informacija leidinys, aprėpiantis Druskininkų ir kurorto apylinkių istoriją nuo pat atsiradimo pradžios, gamtinę aplinką, geografinę padėtį, gyventojų sudėtį, rašytinį palikimą. Atskiras skirsnis skirtas prieškariniams kurorto viešbučiams, pensionatams, viloms, jų architektūrai, reklamai, poilsiautojams. Įdomu tai, jog ketvirtajame dešimtmetyje iš poilsiautojų, atvykstančių iš užsienio, didžiausią dalį sudarė žydų tautybės asmenys. Itin įtaigiai pateikta kurortinė pasiūla: procedūros ir gydomosios vonios, pliažai, atostogų kursai.  Paplūdimių Meilės saloje ir Nemuno smėlingose krantinėse nuotraukos liudija, kad ten vykdavo ir šokėjų pasirodymai, ir saulės procedūros prižiūrint medikams. Kultūrinis kurorto gyvenimas taip pat buvo turtingas – vasaros sezono metu savo pasirodymus Druskininkuose surengdavo daugelis tuometinėje Lenkijoje garsių atlikėjų, orkestrų, teatrų, atvykdavusių gastroliuoti iš Varšuvos, Vilniaus, Zakopanės ir kt. Smagu skaityti apie nuo 1927 m. kurorte netgi kelis kartus per sezoną vykdavusius grožio ir Miss Druskininkai rinkimus, kurie buvo skelbiami vietinėje spaudoje ir laukiami poilsiautojų. Aprašomi skandalingi 1937 m. grožio karalienės rinkimai, kai buvo pašalinta iš konkurso kandidatė, nuslėpusi, jog yra ištekėjusi, nes pagal reikalavimus visos dalyvės turėjo būti panelės. Visos trys tų metų Miss Druskininkai prizininkės buvo kurorto viešnios iš Varšuvos, apdovanotos brangia tuometine kosmetika. Įdomu, jog Druskininkuose vykdavo ir gražiausių akių, gražiausio vaiko, žaviausios šypsenos, sezono karalienės, gražiausios ištekėjusios moters konkursai. Pensionate „Fortūna“ vykdavo gražiausių brunetės ir blondinės konkursai, teatro „Vilnietė“ salėje – gražiausių kojų konkursas. Šokių maratonų pradžia Druskininkuose – taip pat prieškaryje, nes tuomet vykdavo ištvermės šokant konkursai. 
   Leidinio „Druskininkai, prieškarinės Lenkijos kurortas“ skirsnyje apie prieškarinio kurorto atrakcijas, turizmą ir sportą galima įsitikinti, jog mūsų miestelio turistinėse bazėse pigiomis kainomis galėjo apsistoti ir moksleiviai, ir kuklesni keliautojai. 1935 m. išleistas turistinis Druskininkų apylinkių žemėlapis siūlė keliauti vandens keliais mažomis valtimis arba laivu „Šmigly“ Nemuno upe, taip pat arkliais, pėsčiomis arba automobiliu aplankyti įdomias vietoves – Adomo Mickevičiaus draugo filomato Jano Čečiotos kapą Ratnyčioje, Švendubrės akmenį ir Raigardo slėnį, Neravus su Kosciuškos kryžiumi, tapybišką Vieciūnų kaimą, Randamonis su išlikusia drevine bitininkyste, aplinkinius Grūto, Lato, Ašarinio ir kitus ežerus, netgi Cimakavą, garsėjusį kurtinių tuoktuvėmis. Poilsiautojams istorijos mėgėjams buvo siūlomos kelionės į Gardiną ir Merkinę per Uciekos pasienio postą, į Augustavo kanalą, į Trakus ir Vilnių. 
   Nuo 1928 m. Druskininkuose pradėjo populiarėti vandens sportas, pirmiausia buriavimas ir irklavimas. Įrengtos net 30 km ilgio slidinėjimo trasos. Druskininkų kurorte buvo sudarytos geros sąlygos rogučių, dviračių, teniso, jodinėjimo arkliais, krepšinio, tinklinio, plaukimo sportui. Teniso kortuose nuolat vykdavo kurorto čempionatai, kaip ir tradicinis bėgimas Druskininkai-Gardinas. 
Skirsnyje apie nepaprastus Druskininkų svečius, be abejo, didžiausias dėmesys skiriamas maršalui Juzefui Pilsudskiui ir jo atostogoms mūsų kurorte 1924-1930 m. Primenama, jog Druskininkai netgi buvo vadinami „Pilsudskio kurortu“. Gražus vietinis kraštovaizdis, poilsio ypatybės, nepakartojama kurortinio bendravimo atmosfera priviliodavo į Druskininkus Lenkijos kultūros, finansų ir politinį elitą. Iš jų daug poetų, kurie skyrė savo eiles kurorto grožiui ir jame sutiktoms įžymybėms. Leidinyje „Druskininkai, prieškarinės Lenkijos kurortas“ spausdinama daug tuometinių lenkų poetų eilėraščių, skirtų Druskininkams. 

„Druskonio“ inf.


Paminklo maršalui Juzefui Pilsudskiui atidengimas Druskininkuose 1939 m. 
                                                   
Nežinomo autoriaus nuotrauka


Gydomojo purvo maudyklių kabina 
                 Leono Baranowskio nuotr., Druskininkai, 1923-1939 m.


Paplūdimys Meilės saloje 
                      
Leono Baranowskio nuotr., Druskininkai, tarpukaris


Leidinio „Glos Druskienicki“ priedas, kviečiantis balsuoti už pretendentes į Druskininkų kurortinio sezono grožio karalienės titulą 1927 m. liepos 20 d.

Nuotraukos iš Jano Sklodowskio leidinio „Druskininkai, prieškarinės Lenkijos kurortas“

 

 

  „Tai iki šiolei gausiausiai iliustruotas leidinys apie
  Druskininkus“

Saulius Karalukas

   Žinomą druskininkietį, istorinių leidinių kolekcionierių Saulių Karaluką (58 m.) pasiteiravome, ką naujo, iki šiol nežinomo ar negirdėto atrado Jano Sklodowskio knygoje „Druskininkai, prieškarinės Lenkijos kurortas“. 

   - Apskritai, kaip vertinate šią J.Sklodowskio knygą leidinių apie mūsų kurortą kontekste įvairiomis kalbomis? 

   - Apskritai leidinys yra puikus, pažymėtina leidybos kokybė ir didelis formatas, kieti viršeliai. Tai iki šiolei gausiausiai iliustruotas leidinys apie Druskininkus. Atkreiptinas dėmesys į autoriaus gana išsamiai nagrinėjamą Druskininkų pavadinimo lenkų kalba rašybą. Lenkiškai dažniausiai Druskienniki rašomi su dviem „n“, rečiau, bet, autoriaus nuomone, teisingiau rašyti su viena „n“ (Druskieniki).
   Autorius pastebi, kad mūsų kurortas neturėjo kiek rimtesnio išskirtinai jam skirto leidinio. Belieka pridurti, kad nėra tokio leidinio ir lietuvių kalba. Vis tik turiu pažymėti, kad tarpukario Lenkijoje buvo išleisti bent keli gero lygio leidiniai apie mūsų miestą, tarkim, T.Kulesza „Druskieniki i okolice“ (1935) bei „Album pamiątkowe Druskienik“ (1933). Aišku, iliustracijų gausa yra neabejotinas J.Sklodowskio knygos išskirtinumas. Taip pat reikia pažymėti gerą, žaismingą rašymo stilių - knyga skaitoma labai lengvai. Jaučiamas autoriaus platus matymas, daugelio temų gan smulkus nagrinėjimas (pvz. nurodoma, kiek trukdavo kelionė traukiniu iš Varšuvos į Druskininkus, kiek tai kainavo ir pan.).Visas atskiras skyrius skirtas Druskininkų bibliografijai, tai yra įvairaus pobūdžio leidiniams, minintiems kurortą. Nepamirštas ir Juzefo Pilsudskio ryšys su Druskininkais.
   - Berods istorinių leidinių apie Druskininkus lenkų kalba išleista gerokai daugiau nei lietuvių ar kitomis kalbomis? 
   - Kad ir kaip gaila, o gal net ir gėda pripažinti, kad apie mūsų kurortą lenkų kalba išleistų knygų yra gerokai daugiau negu lietuvių. Prieš keletą metų būta mėginimų išleisti Druskininkų monografiją serijoje „Lietuvos miestų ir miestelių monografijos“. Deja, turiu tik knygą su viršeliu, o visi lapai - tušti. Pritrūko entuziasto, kuris stumtų ši reikalą. Tuo tarpu mano a.a. bičiulio Vidmanto Staniulio didžiulių pastangų dėka buvo išleista dviejų tomų Sintautų monografija. Vienam lenkiškam leidiniui apie maršalo Pilsudskio ir dr. Eugenijos Lewickos galimą meilės romaną Druskininkuose esu suteikęs fotografiją.
   - Prieš daugiau nei dešimtmetį „Druskonyje“ užsiminėt, jog įsigijot prieškarinės Druskininkų bibliotekos knygą su lenkišku antspaudu bei Karolio Dineikos neapgintą disertaciją. Kokius dar leidinius, susijusius su Druskininkais, išskirtumėt savo retų istorinių spaudinių kolekcijoje? 
   - Pastaruoju metu daugiausiai dėmesio skiriu įvairaus laikotarpio Druskininkų atvirukams ir nuotraukoms. Ši mano kolekcija jau priartėjo prie 1000 egz.
   - Galbūt su savo studijų draugu Prezidentu Gitanu Nausėda, taip pat senovinių leidinių kolekcionieriumi, teko padiskutuoti apie istorines knygas, susijusias su Druskininkais? 
   - Prezidentas gyvai domisi mano kolekcija, nes ir pats neabejingas spausdintam žodžiui. Radęs aukcionuose Druskininkų temos egzempliorių mielai mane informuoja.


Mineralinio vandens „Nasza“ gazavimas, Druskininkai, 1923-1939 m.
Nuotrauka iš Jano Sklodowskio leidinio „Druskininkai, prieškarinės Lenkijos kurortas“

 


PaieškaT-shit
onita.lt

Darbo skelbimai

Prekyba lauko durimis

Vadovų paieška

IŠNUOMOJAMI STATYBINIAI IR FASADINIAI PASTOLIAI, PASTOLIAI MŪRO DARBAMS, BOKŠTELIAI, PAMATINIAI IR PERDANGOS KLOJINIAI.
Tel. (8-612) 40856


Svetainių kūrimas

Paminklai ir akmens
gaminiai


Parduoda sausas spygliuočių ir lapuočių malkas, skaldytas ar supjautas kaladėlėmis.
Atvežimas nemokamas.
Tel. 860146179.


Parduodamas nekilnojamasis turtas (negyvenamosios patalpos - požeminės automobilių stovėjimo aikštelės, unikalus numeris 4400-1497-2314:5867, esančios Druskininkų g. 23, Druskininkai). 1 vietos pardavimo kaina 7000 Lt. Dėl išsamesnės informacijos kreiptis 861286008 arba elektroniniu paštu parduodamasturtas1@
gmail.com

Roletai 
plastikiniams
langams

Greitas kreditas
internetu

Nebrangiai
šarvuotos durys butui,
lauko durys namui
,
plastikiniai langai

Langai


© 1997-2020 Druskonis.lt . Visa medžiaga pateikta šiame puslapyje yra laikraščio "Druskonis" nuosavybė.
Kopijuoti, platinti informaciją be laikraščio "Druskonis" sutikimo DRAUDŽIAMA!
Visas teises gina LR istatymai

Dizainas ir programavimas - Aurimas A.