
Alfonsas Šuliauskas su anūku Domu Glatkausku
R.Kvaraciejaus nuotr.

Domas prie savo originalių piešinių

Prabavimo rūmų direk-
torė Virginija Pavalkienė padėkojo Domui, kad savo įdomiais darbais pagerbė jos
vadovauja- mą įstaigą |

Loretos Baliukonienės skaitymai iš A.Šuliausko knygos Saulės dėmės |

Druskininkiečiai Vida Šuliauskienė, Antanas Viščinis ir Andrius Mosiejus su viešniomis iš Vilniaus, atvykusiomis į parodos atidarymą
Pratęsti pažintį su Druskonio skaitytojams jau senokai pažįstamu Domu Glatkausku atsirado dar viena itin palanki proga kovo 27-ąją Prabavimo rūmuose Druskininkuose atidaryta Domo ir jo šviesios atminties senelio, gerai žinomo dailininko Alfonso Šuliausko bendra kūrybos paroda Kartų paralelė 2. Jų abiejų pirmoji Kartų paralelė 1 buvo parodyta prieš daugelį metų SPA Vilnius fojė, kai senelis dar buvo gyvas. Kaip žinia, dailininkas, Druskininkų garbės pilietis A.Šuliauskas amžinybės keliu išėjo 2017-aisiais. Senelio Alfonso keramikos ir anūko Domo tapybos bei piešinių paroda atidaryta simbolinę dieną - kovo 27-ąją, kuomet A.Šuliauskas gimė. Šiemet jam būtų sukakę 88-eri metai.
Daugmaž prieš septynerius metus Druskonyje pasakojome apie D.Glatkausko bandymus Londone atrasti savo pašaukimą, o prieš keletą metų jį klausinėjome, kokios priežastys paskatino grįžti namo į gimtuosius Druskininkus. Į Jungtinę Karalystę jis išvyko18-os metų, jau baigęs Druskininkų V.K.Jonyno dailės mokyklą ir Ryto gimnaziją, tačiau Londone galutinai neįsišaknijo, nors ten studijavo Wimbledono menų koledže, menų universitete įgijo bakalauro laipsnį, dirbo tenykštėse dailės galerijose, savo kūrybą eksponavo dešimtyje parodų. Britų muziejaus lankytojams vedė piešimo užsiėmimus. Londone neužmiršo savo laisvalaikio pomėgio riedlentėms. Domas Druskonyje atviravo, jog Londone palaipsniui kilo nepasitenkinimas savimi kaip menininku, kuris didmiesčio sumaišty negali susikaupti kūrybai. Neramiam ir nepastoviam gyvenimo būdui Londone pradėjo priešintis tiek dvasia, tiek kūnas, ypač po skyrybų su žmona. Tad sugrįžo ir per pusantrų metų Druskininkų rimtyje sukūrė tiek, kiek Londone per penkerius metus. Savo kūrybos gerbėjų įgijo dalyvaudamas kasmetinėse Pokalbių parodose Druskininkų galerijoje Menų kalvė. Su vietiniu kūrybingu jaunimu kavinėje Samana surengė savo tapybos parodą, inspiruotą Afganistane aptiktų archeologijos radinių.
Mintimis Domas dažnai bendrauja su seneliu Alfonsu, kuris anūką nuolatos skatino mene ieškoti savo kelio, atrasti save, išsigryninti savastį. Būtent nuo atminties apie A.Šuliauską prasidėjo parodos šių metų kovo 27-ąją, jo gimimo dieną, atidarymas. Žinomas dailės pedagogas Andrius Mosiejus prisiminė ir pirmąjį savo kūrybos eksponavimą 1977 m. Druskininkuose bendroje vietinių dailininkų parodoje, į kurią jį, ką tik į kurortą atvykusį mokytojauti, pakvietė būtent A.Šuliauskas, ir pirmąją D.Glatkausko darbų parodą 2009 m. Ryto gimnazijos fojė pavadinimu Paroda paraštėse, kurioje buvo eksponuojami ne dailės pamokų darbai, surinkti iš sąsiuvinių paraščių. Domo dailės mokytojas A.Mosiejus savo ugdytinio kūrybinę dabartį, eksponuojamą Prabavimo rūmų koridoriuje, įvardijo įdomia ir netikėta pirmiausia savo atlikimo technika kruopščiu piešiniu ant paprasto popieriaus. Skaitymais iš A.Šuliausko knygos Saulės dėmės parodos atidarymą papildė Loreta Baliukonienė, pavadinusi kaimyną D.Glatkauską sielos draugu.
33 metų Domas prisipažino, jei ne senelis, ko gero, jo dailės darbų iš viso nebūtų. Parodoje Kartų paralelė 2 eksponuojami septyni A.Šuliausko žaismingi keramikiniai darbai Domą sugrąžina į vaikystę, į senelio dirbtuves, kur daug laiko kartu praleisdavo atkakliai piešdami ir samprotaudami. Šešėliuoti piešiniai tušinuku ant popieriaus, eksponuojami parodoje Kartų paralelė 2, pasak Domo, tarsi besivystantys, neužbaigti. Juos galima tęsti, patogiai išsivyniojus tarsi iš papiruso ritinio.
Daugelio pastebėjimu, tai įspūdingi piešiniai, talpinantys įvairias patirtis ne tik etnografinę ornamentiką. Prabavimo rūmų direktorė Virginija Pavalkienė iškart pastebėjo, jog Domo piešinius ir jos įstaigą sieja kruopštus darbas su lupa. Būtent lupos dėka galima įsitikinti dailininko itin kruopščiai išpieštomis linijomis ir štrichais. Pasak direktorės, šia paroda įstaiga yra pagerbta, kaip ir nuolatiniu bendravimu su šviesuolių Šuliauskų šeima.
Pastarieji Domo piešiniai pribloškianti staigmena senelei Vidai Šuliauskienei, nes nė vieno parodoje eksponuojamo anūko darbo iki šiol nemačiusi. Ji priminė, jog ši paroda įvyko A.Šuliausko draugo A. Mosiejaus, visuomet su pagarbia vidine nuostata bendravusio su senesnės kartos dailininkais, iniciatyva. Beveik aštuoneri metai kai Alfonso nėra, tačiau jis - tarp mūsų, sakė V.Šuliauskienė, papasakojusi, jog bute, kur šviesios atminties dailininkas išgyveno 60 metų, įrengė memorialinį kambarį. Jame sutilpo kelių kartų palikimas pradedant A.Šuliausko motinos mezginiu, tęsiant žinomo dailininko gausių autorinių knygų ekspozicija, dukros Jurgos eskizais ir knygomis, jos sūnaus Simono kūryba bei dukters Jolitos sūnaus Domo darbais. Šį kelių kartų atminties ir dabarties kambarį gali aplankyti kiekvienas, iš anksto susitaręs.
Nesitikėjau, kad Domas turi tiek draugų, stebėjosi ponia Vida vaikaičio bičiuliais, gausiai susirinkusiais į parodos Kartų paralelė 2 atidarymą. Taip pat esu labai laiminga sulaukusi savo draugių, su kuriomis Vilniaus universiteto komandoje žaidėme rankinį, pridūrė. A.Šuliauską nuo mažumės pažinojęs Antanas Viščinis savo ruožtu pasidžiaugė, jog vaikaitis Domas tęsia senelio tradicijas.
Druskonio inf.
|