Pirmas

NAUJIENA!

Šiame numeryje

Miesto žinios
Policijos žinios
Kultūra
Renginiai
Skelbimai
Videolaidos

Druskininkai

Viešbučiai
Menai

Druskininkų apylinkės

Turauskų sodyba
Sodyba "Pas Rūtą"

Redakcija

Informacija
Reklama


Labai gera vieta Jūsų reklamai. Daugiau informacijos čia >>  Socialiniuose tinkluose – audringa tėvų reakcija į valdžios
  planuojamą mokyklų pertvarką
   Aistros dėl valdžios planuojamos mokyklų pertvarkos verda ir socialiniuose tinkluose. Praėjusią savaitę feisbuke vienas komentatorius įdėjo mamų vardu pasirašytą laišką, kuris esą buvo akimirksniu ištrintas iš savivaldybės puslapio. Paklausta kodėl, Druskininkų valdžia aiškino neva tai – „klaidinanti informacija“, esą „nebuvo pašalintas nė vienas bendruomenės žmonių komentaras“.

Tėvai ėmėsi iniciatyvos


   Socialiniuose tinkluose druskininkiečiai dalijasi informacija apie feisbuke patalpintą laišką, kuriame kritikuojami Druskininkų valdžios planai vykdyti mokyklų tinklo pertvarką. Žmones gerokai nustebino komentaro pradžia, kurioje rašoma, jog minėtas laiškas pirmiausiai buvo patalpintas valdžios puslapyje, tačiau ten neva ilgai neužsibuvo. 
   „Šis laiškas iš savivaldybės puslapio buvo akimirksniu pašalintas, - rašoma mamų vardu pasirašyto komentaro pradžioje. - Šiuo anonimišku laišku kreipiamės į Druskininkų miesto tėvus, mokytojus. Gyvename tokiame mieste, kuriame daugelis bijome išsakyti savo nuomonę. Bijome ir mes. Labai skaudu, kad demokratinėje valstybėje negali laisvai, be vėlesnio atsako, pareikšti nuomonės. Tai, kas šiandien vyksta Druskininkų mieste - šeimų, draugų, bendradarbių ir visos bendruomenės supriešinimas, skaldymas. Praeitų metų gruodžio mėnesį Druskininkuose užvirė mokyklų tinklo pertvarkos žinios. Pertvarka tokiu sunkiu laiku yra valdžios pokylis karo ar maro metu. Visi pervargę, negalime susitikti gyvai ir diskutuoti. Teko dalyvauti 2 susirinkimuose, kuriuose buvo kalbama apie mokyklų tinklo pertvarką. Tėvai, sunerimę dėl savo vaikų saugumo, susisiekimo, ėmėsi iniciatyvos rinkti parašus. Visuose susirinkimuose daugiausia buvo kalbama apie 3 modelį, tai yra „Atgimimo“ mokyklą paliekant pradine mokykla, o „Saulės“ pagrindine. Valdžios atstovai parašų rinkimą įvardino kaip išankstinį ir keistą. O kuo gi jis keistas? Tėvai nori garantijų, kad reforma būtų daroma dėl vaikų, o ne dėl ambicijų, puikybės. Jeigu čia tokios keistos apklausos, tai kaip tada galime įvardinti parašų rinkimą dėl Vijūnėlės? Jeigu gyventojai renka parašus - blogai, o jei valdžia - tai viskas OK. Graudžiai juokinga buvo skaityti mero patarėjo žmonos mintis apie „Saulės“ mokyklos tėvus. Anot jos, mes esame žemesnio intelekto liaudis. O valdžia ir švietimo skyriaus specialistės, nedirbusios mokykloje, yra aukštesnio intelekto ir žino, kas mūsų vaikams yra geriausia. Šiandien švietimo skyriaus darbuotojams turėtų rūpėti kiti reikalai. Jos turėtų ieškoti būdų, kaip per ateinančius 4 metus, nejungiant, negriaunant pagerinti ugdymo kokybę. Pirmas darbas net ir siauresnio mąstymo žmogeliui aiškus - mažinti mokinių skaičių klasėse“.

Valdžios atsakymas

   Dėl šio feisbuko komentaro „Druskonis“ praėjusią savaitę uždavė klausimus savivaldybės administracijai: „Socialiniuose tinkluose dalinamasi informacija apie tai, jog iš savivaldybės feisbuko puslapio buvo operatyviai pašalintas druskininkiečių mamų vardu pasirašytas laiškas, kritikuojantis savivaldybės ruošiamą mokyklų tinklo pertvarką. Kodėl šis Druskininkų valdžios elgesį kritikuojantis druskininkiečių laiškas buvo skubiai išimtas? Kodėl varžoma bendruomenės teisė pasisakyti savivaldybės informacinėje erdvėje?“.
   „Informuojame, kad savivaldybė į savo oficialią Facebook paskyrą jokio druskininkiečių mamų rašyto laiško niekada nebuvo įkėlusi. Paskutinė žinutė „Druskininkų savivaldybės 2021-2025 m. mokyklų tinklo pertvarkos plano rengimo pagrindinis tikslas – vaikų ugdymo kokybė“ Druskininkų savivaldybės Facebook paskyroje buvo patalpinta kovo 22 dieną. Joks Jūsų minimas ar panašaus turinio įrašas nebuvo nei įkeltas, nei ištrintas iš savivaldybės Facebook paskyros“, - štai toks atėjo valdžios atsakymas. 
   Klausimą pakartojome dar kartą: „Druskonio“ klausimas buvo ne apie tai, kokią informaciją savivaldybė buvo įkėlusi į savo oficialią Facebook paskyrą, klausimas buvo, kodėl iš šios paskyros buvo operatyviai pašalintas druskininkiečių mamų komentaras, įdėtas po savivaldybės žinute?“. 
   „Pabrėžiame, kad iš Druskininkų savivaldybės Facebook paskyros nebuvo pašalintas nė vienas bendruomenės žmonių komentaras, susijęs su Druskininkų savivaldybės 2021-2025 m. bendrojo ugdymo mokyklų tinklo pertvarkos plano rengimu“, - toks grįžo atsakymas iš savivaldybės, su tradiciniu prierašu „neskleisti visuomenę klaidinančios informacijos“.

R.Malinausko feisbukas patylėjo, bet išstojo patarėjas 

   Panašu, kad laiško autoriai, reaguodami į viešai skelbiamą valdžios informaciją švietimo įstaigų klausimu, rėmėsi ir R.Malinausko patarėjo Simono Kazakevičiaus feisbuke kovo 10 d. įkeltu pasisakymu mokyklų pertvarkos tema bei jį lydinčiais atitinkamais komentarais. Tomis dienomis, kaip galima suprasti, vyko savivaldybės atstovų diskusijos su tėvais, mokyklos bendruomenės nariais. Laiško autorius, kaip matyti iš jo turinio, panašu, nustebino S.Kazakevičiaus sutuoktinės nuomonė. 
   R.Malinausko patarėjas savo feisbuko paskyroje aiškino: „Šiai dienai Druskininkai ūžia dėl švietimo aktualijų. Nes kažkas išdrįso iškelti idėją ir pasidalinti ja su švietimo bendruomene. Tas didžiausias kaltininkas ir kai kam didžiausias “priešas” tapo mūsų švietimo skyrius. Iškėlė idėją, kaip dar galima peržiūrėti mūsų mokyklų tinklą, kad jis būtų dar labiau orientuotas į vaiką, jo dar geresnį ugdymo procesą, į tolygų mokytojų krūvį, į efektyvesnį valdymo modelį.
   Vos tik prasidėjo gyvi pristatymai visai švietimo bendruomenei (mokyklų vadovams, pavaduotojams, mokytojams, tėvams), norint pasidalinti šia idėja ir kartu pagalvoti, ką dar galime padaryti, kad mūsų savivaldybėje augintume vaikų ugdymo kokybę, vertinant iš esmės įvairiais pjūviais, užvirė toks pasipriešinimas, kurio procesą stebėti yra ir keista, ir labai liūdna“. „Organizuojamos išankstinės keistos apklausos, parašų rinkimai, tiek viešoje erdvėje, tiek gyvuose pristatymuose užgauliojimai, patyčios, įvairūs išvedžiojimai ir pan.“, - dėstė S.Kazakevičius. 
Aiškindamas, neva „nei viena valdžia dar iki šiol nėra išdrįsusi parengti Nacionalinį švietimo susitarimą su visomis partijomis, kuriuo mūsų valstybėje būtų vieningai sutarti ilgalaikiai strateginiai švietimo tikslai“, R.Malinausko patarėjas dėstė, jog „ne paslaptis, kad šiai dienai ugdymo procesas jau atsilieka nuo darbo rinkoje keliamų reikalavimų“, o „Druskininkai išdrįso savo lygmeniu nelaukti ir kaip visada imtis lyderystės ir ieškoti savo galimybėmis tobulėti mūsų vaikų labui“.

Kamon, „žemesnis intelektas“?

   Po šiuo S.Kazakevičiaus pasisakymu pasipylė druskininkiečių komentarai. Nepraleido progos pasisakyti ir mero patarėjo sutuoktinė Rūta Kazakevičienė: „Baigiau klausyti visų diskusijų. Iš tėvų klausimų supratau, kad kai kurie net nesupranta, ką vedėja sako, klausia to, kas jau atsakyta, klausia du kartus to paties, neįsigilinę į temą, nesuvokia švietimo finansavimo klausimų...ir pagalvojau: jeigu mes tokius žemesnio intelekto ir siauresnio mąstymo žmones imsim apklausinėt ir daryt reformas pagal jų supratimą? Tai kamon, žmonės, kas tada bus? Kiekvienas turi dirbti savo darbą: kažkas medį pjauna, kažkas nagus lakuoja, o kažkas priima strateginius sprendimus. Aš tik noriu visiems priminti, kad gyvename atstovaujamosios demokratijos šalyje: išsirenkam tautos atstovus, jie sprendžia ir valdo. Mūsų švietimo skyrius žino geriausiai, kokia reforma reikalinga, jie mato plačiai ir į priekį, jų kompetencija neabejoju nei kiek! Tik stiprybės ir sėkmės!“.
   Šis S.Kazakevičiaus žmonos komentaras nustebino ne vieną. „Tėvai uždavė begalę klausimų, nes jiems RŪPI vaikų gerovė ir nori kuo daugiau sužinoti apie siūlomas reformas. Ar jie turėtų aklai su viskuo sutikti, nes neva “išrinkti tautos atstovai” žino geriau? Ar mes, tėvai, negalim išreikšti savo nuomonės?...Tai kokia čia demokratija?... O apie tą “žemesnio intelekto ir siauresnio mąstymo žmonės” aš išvis patyliu!... Štai jums aukščiausio laipsnio patyčios viešoj erdvėj!“ - stebėjosi viena komentatorė. „O tu manai, kad kiekvienas gali valdyt valstybę arba miestą? Aš daugiau šneku apie beribę demokratiją ir apklausas, anketas, parašus. Ar žmogus, kuriam atsakoma į jo klausimą ir jis vis tiek nesupranta, gali spręsti švietimo problemas. Aš nesu nusiteikus prieš jokius žmones, tik man labai liūdna, kad kažkas bando juos įtraukt į sprendimų priėmimą“, - taip atsakė jai R.Kazakevičienė.

Bendruomenė nebetyli 

   Viena komentatorė paliko ir tokį rašą: „Įkeliu gerbiamos Mokytojos nuomonę, kuri buvo ištrinta kelis kartus! Taigi: “Ką gi... Turbūt ateina ,,mano laikas” ,,lakuoti nagus”, nes, tiesą sakant, nesusivokiu LR Švietimo (o gal tikrai - ,,šveitimo”?) įstatymuose, reglamentuose, rekomendacijų paketuose - tarsi įstatymai, galiojantys visoje Lietuvoje, čia nebegalioja, galime lengva ranka į tai numoti... Žinote, klausau ir sukasi galva! Ar mes kalbame viena kalba – gimtąja lietuvių kalba??? Ar mes tos pačios šalies vaikai??? Ar gyvename po ta pačia saule??? Ar vieniems ta saulė ryškesnė, nes jie parinkti ,,strateguoti“, kurti strategijas? Ar mums rūpi VISŲ miestelėnų gerbūvis, patogumas, emocinis stabilumas? Regis, ne... Jeigu kalbėtumėme viena kalba, gimtąja kalba, jeigu mūsų jausmai, o ne ,,pareigos“ ar galimybės ,,kurti strategijas“ galėtų būti priešakyje – tuomet mes pamatytumėme žmonių skirtenybes, įvairiapusiškumą, žmogiškumą, susidomėjimą ir kitus svarbius dalykus!!! Nes... ar jis, profesorius, ar medkirtys, ar daržininkas – VISI esame žmonės, piliečiai, verti turėti savo VAIKAMS tai, kas geriausia!!! Reziumuodama tai, kas buvo girdėta, kas skauda, kas džiugina, kas galvoje, kas širdyje, atsakingai galiu pasakyti, jog trečiasis reformos variantas mane... glumina... Esu už ,,optimalią mokyklą“ (cituoju gerb. vedėją Dianą) – kurioje 500 vaikų! Esu už optimalų mokinių skaičių klasėje – 21 mokinys, ir, regis, klasės krepšelį turime - VALIO! Vadinasi, galime sudaryti dvi ,,pelningas” ir vieną truputį ,,nuostolingą” klasę – bet gal aš jau ,,medkirtys” ir tikrai NIEKO neišmanau apie tą skaičiuoklę... Esu už optimalų paralelinių komplektų skaičių mokyklose! Nes... per didelė mokykla – tai mokykla, kurioje bendruomenė nėra bendruomenė, tai mokykla, kurioje mes nepažįstame vieni kitų, tai mokykla, kurioje faktiškai neįmanoma organizuoti kokybiško neformaliojo vaikų ugdymo... Gaila, kad užsimerkiame prieš LR Švietimo įstatymus, kurie reglamentuoja daugybę svarbių dalykų – žinoma, niekis, kai kas ranka moja į tai, kad mokykla nutols nuo vaiko namų, bet... Kiek mes turime specialiųjų ugdymosi poreikių vaikučių, kuriems ta mokykla, esanti šalia namų, jam pažįstamame rajone, yra tokia svarbi – ir ne veltui, nes jis ypatingas, jo poreikiai ypatingi (ir krepšelio lėšų dalis, tenkanti tokio vaikučio poreikiams patenkinti, yra itin didelė mūsų mieste), gal todėl taip aiškiai tie poreikiai apibrėžiami LR Švietimą reglamentuojančiuose įstatymuose… Gal todėl turime būti pasirengę ir ĮTRAUKIOJO UGDYMO pataisoms… Ir kiek dar visko visko visko… Bet. Galiu šiandien pasakyti, kad mokytojų bendruomenė parengė ne tik klausimų paketą reformos sumanytojams (tikrai NE DARBO GRUPEI), bet ir pasiūlymus: žinoma, kad esame už 2 variantą – sureguliuoti vaikų srautus - ir turime pasiūlymų, kaip tai padaryti. Gaila, griežtas laiko reglamentas šiandien vykusiame susirinkime – 2 val. – neleido pasisakyti žodžiu, tenka rašyti…”.

Opozicija griežtai kritikuoja reformos planą

   Kaip jau rašyta anksčiau, aistros dėl mokyklų pertvarkos Druskininkuose liepsnoja: tėvai renka parašus po peticija prieš planuojamą reformą, rašo viešus laiškus socialiniuose tinkluose. Tuo tarpu R.Malinausko bendražygiai kovo 25 d. vykusiame savivaldybės tarybos komitetų posėdyje laimino sprendimo projektą dėl 9 asmenų darbo grupės sudarymo mokyklų pertvarkos planui parengti: į jos sudėtį, deja, neįtrauti jokie tėvų atstovai. 
   Pagal šį sprendimo projektą abiems mokykloms – „Atgimimui“ ir „Saulei“ atstovautų po vieną žmogų (tai būtų mokyklų tarybos pirmininkai), užtat darbo grupė net prisirpusi valdžios atstovais – R.Malinausko aplinkos žmonėmis ir savivaldybės administracijos darbuotojais. Kovo 25 d. tarybos komitetų posėdyje dėl šios darbo grupės sudarymo kilo aštrios diskusijos. 
   „Stebina įsisenėjęs įprotis netgi švietimo sistemą tvarkyti kaip savo nuosavą uab-ą. Pirmiausia nusprendžiama, o vėliau bandoma inscenizuoti svarstymo procedūras sudarant „darbo grupę“, kurios sudėtis ir pavaldumas tinka tik vasalo funkcijoms vykdyti? – po kovo 25 d. jungtinio savivaldybės tarybos komitetų posėdžio stebėjosi savivaldybės tarybos narys, opozicijos atstovas Antanas Balkė. – Tai, manyčiau, įžūlus bandymas primesti savo valią visai švietimo sistemos bendruomenei naudojant ne kartą išbandytą instrumentą, kurio veikimas, panašu, pilnai atitiks suplanuotą kursą. Švietimo tinklo pertvarka (jeigu reikalinga) – ta sritis, kurioje mokinių tėvų ir mokytojų nuomonė turėtų būti svarbiausia ir girdima. Tuo tarpu viešoje erdvėje buvo pasirūpinta tik propagandiniais valdžios atstovų komentarais, bandančiais jiems įprasta forma „paruošti“bendruomenę. Darbo grupės sudarymo principai pagal paruoštą sprendimo projektą, mano nuomone, visiškai neatitinka suinteresuotų grupių atstovavimo“. 
   Vietos politikai dėl minėto sprendimo projekto turėjo balsuoti praėjusią savaitę, balandžio 1 d., vykusiame savivaldybės tarybos posėdyje, tačiau klausimas, galimai nujaučiant bendruomenės reakciją, iš darbotvarkės vis tik buvo išbrauktas. Oficialia priežastimi R.Malinauskas tuomet nurodė „išsiaiškinimą su VTEK ir Švietimo ministerija“ dėl kai kurių kandidatūrų galimo interesų konflikto. 

„Druskonio“ inf. 


 

  R.Malinausko bendražygis įsidarbino ligoninės direktoriaus
  pavaduotoju 

R.Viščinis (dešinėje) lydėjo R.Malinauską Vilniuje surengtoje spaudos konferencijoje 2019 m. vasarį, kilus teisėjų korupcijos skandalui   Druskininkuose jau kuris laikas kalbama, kad vienas iš R.Malinausko aplinkos žmonių – savivaldybės administracijos teisės ir civilinės metrikacijos skyriaus vedėjas Renaldas Viščinis pakeitė darbą. Dabar jis yra Druskininkų ligoninės direktoriaus pavaduotojas. Kovo 25 d. vykusiame savivaldybės tarybos komitetų posėdyje opozicijos nariai bandė išsiaiškinti R.Viščinio karjeros pokyčių priežastis ir naujo jo posto Druskininkų ligoninėje aplinkybes, tačiau aiškių atsakymų taip ir nesulaukė.
   Kovo 25 d. nuotoliniu būdu vykusiame savivaldybės tarybos komitetų posėdyje vietos politikams buvo pristatytas sprendimo projektas dėl Druskininkų ligoninės direktoriaus darbo užmokesčio: „Nustatyti nuo 2021 m. gegužės 1 d. VšĮ Druskininkų ligoninės vadovo mėnesinio darbo užmokesčio: 1. Kintamosios dalies dydį 15 proc. 2. Maksimalų mėnesinį darbo užmokesčio dydį 4 738 Eur“. „Noriu pabrėžti, kad ligoninės ir poliklinikos vadovų darbo užmokesčiai yra mokami iš įstaigos lėšų, o ne iš savivaldybės“, - aiškino savivaldybės administracijos atstovė, pristatydama minėtą sprendimo projektą. „Įstaigos personalas dirbo padidintais darbo krūviais, ligoninė patyrė nemažai papildomų išlaidų, susijusių su Covid pandemija, tačiau džiugu tai, kad visu laikotarpiu buvo teikiamos kokybiškos, prieinamos daugiaprofilinės paslaugos druskininkiečiams“, - aiškino ji. 
   „Ar mums visiems gerai pažįstamo Renaldo Viščinio desantas į direktoriaus pavaduotojo postą - ar tai buvo tuščia vieta, ar tai buvo sukurtas papildomas etatas?“ - pristačius sprendimo projektą dėl ligoninės vadovo darbo užmokesčio, paklausė savivaldybės tarybos narys, opozicijos atstovas Antanas Balkė. 
   „Renaldas nebuvo tuščia vieta, - keistoku atsakymu į A.Balkės klausimą atšovė posėdžiui pirmininkavęs R.Malinausko pavaduotojas L.Urmanavičius. - Šiaip žmogus pasirenka, kur eit dirbti išėjęs iš mūsų. Ar turite dar klausimų?“. „Aš ir nesakiau, kad jis yra tuščia vieta, nereikia interpretuoti, - L.Urmanavičiui atkirto A.Balkė. - Klausiau, ar jis buvo paskirtas į tuščią, neužimtą ligoninės direktoriaus pavaduotojo vietą, ar vis tik ji buvo sukurta?“. „Galiu pasakyti – mes neskiriame, neskiriame“, - atskriejo L.Urmanavičiaus atsakymas. „Aš suprantu, kad „neskiriama“, - atsakyti aiškiai R.Malinausko bendražygio paprašė A.Balkė. „Priima ten, kur nebuvo žmogaus. Niekas nedaro nieko. Kaip aš, neįsivaizduoju, iš kur jūs tokias mintis gaunat?“ - susierzino L.Urmanavičius.
   „Prašoma informacijos. Kodėl jūs bijote pateikti informaciją?“ - nenusileido opozicijos narys.
   L.Urmanavičiui pagalbon puolė kiti R.Malinausko bendražygiai. „Ar galiu kalbėti vicemere?“ – pasigirdo Juliaus Matulevičiaus balsas. Sulaukęs L.Urmanavičiaus „prašau“, J.Matulevičius išstojo: „Prašyčiau A.Balkės, kad jis atidžiau skaitytų darbovarkę. Prie ko mes čia svarstom kažkokio asmens įsidarbinimo klausimą? Klausimą perskaitysiu – „Dėl VšĮ Druskininkų ligoninės vadovo darbo užmokesčio“. Tai ir svarstom šitą klausimą“. „Ačiū Juliui, - prabilo L.Urmanavičius. - Ar dar turite klausimų, siūlymų?“.
   Pagal Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos tinklapyje skelbiamus privačių interesų registro duomenis matyti, kad Renaldas Viščinis Druskininkų ligoninės direktoriaus pavaduotoju pradėjo dirbti š.m. sausio 7 d. Tokia yra nurodyta jo ryšio pradžios data su naująja darboviete. R.Viščinio privačių interesų deklaracijoje, skyriuje apie kitus deklaruoti būtinus duomenis, nurodyta: „Karolina Viščinytė VŠĮ ,,Druskininkų ligoninė” personalo specialistė”. 
   R.Viščinis per visą Lietuvą nuskambėjo 2013 m. rudenį, kai šalies naujienų portalai paskelbė, jog Druskininkų savivaldybės administracijoje dirbantis Renaldas Viščinis Seimo etikos sargams apskundė istoriką, Seimo narį Arvydą Anušauską (dabartinį krašto apsaugos ministrą, - red.p.). Savo skunde R.Viščinis teigė, kad „A.Anušauskas Druskininkuose, viešbučio „SPA Vilnius“ konferencijų salėje, „ne priiminėjo gyventojus jiems rūpimais klausimais taip vykdydamas tiesioginę Seimo nario veiklą, o bendruomenei pristatė savo knygą „Teroras 1940-1958“. Anot skundo autoriaus, susitikimui su rinkėjams skirtą laiką Seimo narys esą išnaudojo savo knygos reklamai. „Aš suprantu, kad minėtas savivaldybės darbuotojas yra tik įrankis, ir jo globėjai galbūt norėtų, kad Druskininkus aplenktų iniciatyvos minėti ir trėmimų metines, ir okupacijos metines? Tačiau svarbių Lietuvai istorinių datų bei atmintinų dienų minėjime dalyvavau ir žadu dalyvauti ne kaip privatus asmuo, bet kaip Seimo narys. Tai laikau taip pat savo pareiga“, - tuomet R.Viščinio skundą nagrinėjusiai Seimo etikos ir procedūrų komisijai komentavo dr.Arvydas Anušauskas.
   Šią savaitę „Druskonis“ el.paštu: r.viscinis@druskligonine.lt pateikė klausimus R.Viščiniui: 
   - Druskininkų ligoninės direktoriaus pavaduotoju pradėjote dirbti nuo š.m. sausio 7 d. Ar buvo ir kada buvo skelbtas konkursas į šias pareigas? 
   - Ar ši direktoriaus pavaduotojo pareigybė, kurią dabar užimate, buvo ir anksčiau ligoninėje, ar ši pareigybė buvo sukurta prieš jums, teisininkui, tampant ligoninės administracijos atstovu?
   - Kur dingo ligoninės direktoriaus pavaduotojo medicinai etatas, kuris ten buvo iki šiol? 
   - Iki šiol buvote vadinamas vienu iš artimiausių R.Malinausko aplinkos žmonių, ne kartą žiniasklaidos buvote užfiksuotas kaip R.Malinauską lydintis asmuo teismo posėdžiuose, spaudos konferencijose. Kodėl pasitraukėte iš Druskininkų savivaldybės administracijos teisės ir civilinės metrikacijos skyriaus vedėjo pareigų? Kokios priežastys lėmė šiuos pokyčius?

   Iki penktadienio 12 val. atsakymų iš R.Viščinio taip ir nesulaukėme.

„Druskonio“ inf.


 

  COVID-19 atvejų daugėja ir mūsų savivaldybėje
   Paskutiniųjų dienų koronaviruso atvejų statistika įrodo, kad pandemija sparčiai plinta visoje šalyje, taip pat ir Druskininkų savivaldybėje. Jei ankstesnėmis 7-iomis dienomis užkrato dienos vidurkis mūsų savivaldybėje buvo 3 atvejai, tai vien tik balandžio 6 d. COVID-19 pas mus užfiksuoti 8 nauji šios ligos atvejai; balandžio 7 d. – 6 atvejai. 
   Lietuvos statistikos departamento ir Nacionalinio visuomenės sveikatos centro balandžio 8 dienos duomenimis, Druskininkų savivaldybėje COVID-19 sirgo 145 asmenys, iš viso buvo patvirtinti 1189 šios ligos atvejai, pasveiko 1103 asmenys, mirė 20 žmonių. 
   Varėnos raj. savivaldybėje COVID-19 sirgo 370 asmenų, iš viso patvirtinti 1543 užkrato atvejai, pasveiko 1355 asmenys, mirė 26 žmonės; Lazdijų raj. savivaldybėje – COVID-19 sirgo 173 žmonės, iš viso užfiksuoti 743 atvejai, pasveiko 657 asmenys, mirė 16; Alytaus raj. savivaldybėje šia liga sirgo 248 asmenys, iš viso patvirtinta 1510 užkrato atvejų ir 32 mirtys, pasveiko 1189; Alytaus mieste sirgo 718 asmenų, iš viso patvirtinti 5988 užkrato atvejai ir 60 mirčių, pasveiko 5120. 
   Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų laboratorijoje atlikti tyrimai patvirtino, kad jau ir mūsų apskrityje vyrauja vadinamoji britiška atmaina, sudaranti per 70 proc. visų atvejų.
   Balandžio 7 d. Statistikos departamentas paskelbė pensinio amžiaus asmenų, t.y. 65 metų ir vyresnių, vakcinavimo rezultatus šalies savivaldybėse. Kol kas geriausiai tvarkosi kurortinių miestų Neringos, paskiepijusios jau apie 90 proc. pensinio amžiaus gyventojų, ir Birštono, paskiepijusio 55 proc. savo gyventojų, kuriems yra 65-eri ar daugiau metų, savivaldybės. 3-oje vietoje –Jurbarko rajono savivaldybė, kurioje vakcinuota per 50 proc. pensinio amžiaus gyventojų. Iškart toliau rikiuojasi Kauno miestas, iš visų didmiesčių rodantis geriausius vakcinavimo rezultatus, kur vakcinuota apie 50 proc. miesto pensinio amžiaus gyventojų. Kauno miestui veik nenusileidžia ir Kauno rajono savivaldybė, kur vakcinuota beveik 50 proc. senjorų. 6-je vietoje –Vilniaus miesto savivaldybė, kur netrukus bus pasikepyta 50 proc. pensininkų. Į pirmąjį dešimtuką įsispraudžia ir mūsų kaimynai Alytaus miesto bei rajono savivaldybės, kur vakcinuotų senjorų skaičius artėja apie 50 proc. Druskininkų savivaldybė, kur vakcinuoti 1953 senjorai iš visų 4581 pas mus gyvenančių 65 metų ir vyresnių asmenų, yra 20-oje šios lentelės vietoje. Pačioje jos apačioje – Šalčininkų rajono savivaldybė, kur paskiepyta vos per 10 proc. 65 metų ir vyresnių asmenų. Priešpaskutinė - Visagino savivaldybė, paskiepijusi beveik 20 proc. senjorų. 

„Druskonio“ inf.


 

  URM teigia leidusi „Belorus“ sanatorijos darbuotojams
  išmokėti sausio mėnesio atlyginimus, tačiau įstaiga tai
  neigia
Darius MIKUTAVIČIUS, Benas BRUNALAS, 
Gailė JARUŠEVIČIŪTĖ, ELTA

   Dėl Druskininkuose įsikūrusios ir Europos Sąjungos sankcijas patiriančios sanatorijos „Belorus“ netyla ginčai. Nepaisant to, kad Užsienio reikalų ministerija (URM) prieš kelias savaites pranešė leidusi „Belorus“ darbuotojams išmokėti atlyginimus už sausio mėnesį, sanatorijos direktorius Ilja Jepifanovas sako to padaryti dar negalintis. Jo teigimu, darbuotojams atlyginimai nesumokami dėl lėšų trūkumo įstaigos sąskaitose, o gauti daugiau reikiamų pinigų iš Baltarusijos neleidžia, direktoriaus teigimu, būtent Lietuvos užsienio reikalų ministerija.
   Tačiau URM su šia pozicija griežtai nesutinka ir sako apgailestaujanti, kad Druskininkuose įsikūrusią sanatoriją Baltarusijos režimas išnaudoja propagandiniams tikslams. Tai, kad lėšų trūkumas išmokėti atlyginimus darbuotojams už sausio mėnesį vargu ar yra pagrindinė problema, teigia ir Eltos turimi šaltiniai.
   „URM leidimus sanatorijai išmokėti atlyginimus darbuotojams išdavė sausį, kovą bei artimiausiu metu spręs dėl kitų išmokų. Labai apgailestaujame, kad sanatorija iki šiol dar nepasinaudojo suteikta galimybe. Panašu, kad režimas sanatoriją naudoja savo propagandiniams tikslams, o darbuotojų gerovė jam tikrai nerūpi. Lietuvos piliečiai, dirbantys šioje įstaigoje, privalėtų tai labai aiškiai suvokti“, – Eltai sakė ministro atstovė spaudai Vytautė Šmaižytė.
Tuo tarpu I. Jepifanovas tikina, kad sumokėti atlyginimus sanatorijos darbuotojams trūksta lėšų, nes, pasak jo, dalį pinigų turėtų pervesti Baltarusijos valstybė.
   „Sanatorijos sąskaitose nepakanka lėšų sumokėti darbuotojams atlyginimus. Kad sumokėtume atlyginimus už darbą, mums reikia gauti papildomų lėšų iš Baltarusijos Respublikos biudžeto. Neturime banko garantijos, kad šios lėšos mus pasiektų, todėl kreipėmės į Lietuvos URM su prašymu leisti gauti lėšas iš Baltarusijos, kurių trūksta, ir šiuos pinigus išmokėti darbuotojams“, – Eltai teigė I. Jepifanovas.
   „Belorus“ vadovo teigimu, sanatorija jau kelis kartus kreipėsi į ministeriją, tačiau atsakymo vis dar nesulaukia. „Lietuvos URM dėl to pateikėme jau keturias užklausas su prašymais, tačiau ministerija kol kas neleidžia, tyli, svarsto – nežinau, kaip tai pavadinti“, – aiškino I. Jepifanovas.
   „Kai tik turėsime Lietuvos URM leidimą, iš Baltarusijos biudžeto gausime pinigus ir iškart sumokėsime darbuotojams atlyginimus“, – pridūrė jis.
   ELTA primena, kad „Swedbank“ gruodį įšaldė sanatorijos „Belorus” sąskaitas, Europos Sąjungai įvedus ribojamąsias priemones Baltarusijai. Visgi užsienio reikalų viceministras Mantas Adomėnas kovo mėnesį Eltai teigė, kad ministerija sanatorijai „Belorus“ padarė išimtį ir leido už sausio mėnesį įstaigos darbuotojams išmokėti atlyginimus, atsiskaityti už komunalines paslaugas bei grąžinti skolą elektroninei parduotuvei „Noriu noriu“. Viceministras tuomet pabrėžė, kad šios išimtys buvo padarytos remiantis nustatytais Europos Sąjungos reglamentais. Jo teigimu, sprendimas dėl šių lėšų atšildymo užtruko dėl to, kad „Belorus“ sanatorija „labai ilgai nepateikė detalizuotų apskaitos dokumentų“. Visgi M. Adomėnas teigė, kad sanatorijai sutvarkius dokumentaciją dėl vasario mėnesio detalizuotos apskaitos duomenų, bus suteiktas leidimas darbuotojams išmokėti atlyginimus ir už šį mėnesį.  Pradinukų sugrįžimo į mokyklas sąlygas koreguos
  pandeminė situacija savivaldybėse 
   Kaip informavo Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, nuo kitos savaitės į mokyklas be testavimo kaupinių metodu galės grįžti dar keturių savivaldybių pradinukai, bus leidžiama atvirose erdvėse organizuoti treniruotes, rengti neformaliojo švietimo užsiėmimus ne didesnėmis nei 10-ies žmonių grupėms. Vyriausybė peržiūrėjo savivaldybių, kuriose gali būti nustatomos švelnesnės karantino režimo priemonės negu visoje šalyje, sąrašą, atsižvelgiant į naujausius duomenis. Nuspręsta į jį įtraukti ne tik tas savivaldybes kuriose 14 dienų COVID-19 ligos sergamumo rodiklis 100 000 gyventojų yra mažiau kaip 200 atvejų, bet ir tas savivaldybes, kuriose sergamumas neviršija 300 atvejų. 
   Į šį sąrašą jau buvo iki šiol įtrauktos Alytaus miesto ir rajono, Birštono, Palangos miesto, Druskininkų, Lazdijų rajono ir kitos savivaldybės. Šiose savivaldybėse leidžiamas pradinukų ugdymas mišriu būdu mokinių ir pedagogų netestuojant kaupinių metodu. Kitose savivaldybėse taikomas saugaus sugrįžimo į mokyklas modelis, pradinių klasių mokinius periodiškai testuojant kaupinių metodu. 
   Dabar sąraše esančios savivaldybės, kuriose sergamumas yra tarp 200-300 atvejų, jei sergamumas per 2 savaites nesumažės iki mažiau nei 200 atvejų, iš jo bus išbrauktos. Tuomet jos turės pereiti prie testavimo kaupinių metodu arba nuotolinio ugdymo.
Praėjusią savaitę klasėse mokėsi virš 63 tūkst. pradinukų. Iš jų beveik 7 tūkstančiai mokyklose, kuriose taikomas testavimas kaupiniais. 
   Siekdama didinti fizinį visuomenės aktyvumą šiandien Vyriausybė priėmė sprendimą nuo kitos savaitės leisti teikti sporto, laisvalaikio ir pramogų paslaugas atvirose erdvėse vienu metu ne daugiau kaip 10-čiai asmenų, išskyrus dviejų šeimų ir (ar) dviejų namų ūkių narius. 
   Nuo balandžio 12 d. daugiau asmenų galės dalyvauti neformaliojo ugdymo užsiėmimuose: atvirose erdvėse rengiamose neformaliojo vaikų ir suaugusiųjų švietimo veiklose vienu metu galės dalyvauti iki 10-ies asmenų. 
   Jau anksčiau savivaldybėse, kuriose sergamumas koronavirusu per pastarąsias 14 dienų 100 tūkst. gyventojų nesiekia 200 atvejų, buvo leistas kontaktinis neformalusis vaikų ir suaugusiųjų švietimas uždarose erdvėse ne didesnėmis kaip 5 asmenų grupėmis. Šiandien Vyriausybė sumažino reikalaujamą užtikrinti paslaugos teikimo plotą vienam asmeniui: neformaliojo švietimo užsiėmimuose turi būti užtikrinamas 20 kv. m plotas asmeniui, o negalint tokio ploto užtikrinti, veikloje leidžiama dalyvauti ne daugiau kaip vienam asmeniui. 
   Priminsime, jog Vyriausybės sprendimu privaloma dėl COVID-19 reguliariai testuotis visiems kontaktiniu būdu dirbantiems švietimo įstaigų darbuotojams, laisviesiems mokytojams ir kitiems švietimo teikėjams. 
   Vieną kartą, prieš pradedant dirbti ar vykdyti veiklą, pasitikrinti reikia ir darbuotojams, kurie užsiima fizinio aktyvumo ir aukšto meistriškumo sporto veikla.

„Druskonio“ inf.  Gyventojai po genėjimo ketina patys beržą gydyt

„Viena ranka puošia, o kita žaloja,“ – gaila gyventojams po „pjūklo operacijų“ kraujuojančio beržo prie daugiabučio Ateities g. 42

   Balandžio 8-ąją „Druskonį“ pasikvietė daugiabučio gyvenamojo namo Ateities g.42 gyventojai, idant įtikintų, kaip žalojama gamta, t.y. kaip nugenėtas prieš kelis dešimtmečius namo kieme jų pačių pasodintas ir mėgiamas plačiašakis beržas. Pasikvietusieji „Druskonį“ neprieštarauja beržo šakų, kurias gausus sniegas nesaugiai nulenkė, genėjimui, tačiau ne dabar, kai beržo sula sunkiasi. „Išbėgs beržo kraujas ir medis nudžius, - sako vienas gyventojų. – Aišku, kad pjovikams trūksta kompetencijos, kada galima beržus genėt, o kada ne. Šiuo metų laiku bepigu kirst, tačiau negalima genėt. Tai padaryt reikėjo arba anksčiau, arba vėliau, kai lapeliai skleidžiasi, o ne dabar, kai sula, medžio syvai, iš nuopjovų sunkiasi.” Pasak žmonių, tokį gamtos pradžiamokslį privalo išmokt beržų genėtojai, kuriems šiuo metu turėtų labiau rūpėt nuo sniego lavinos pažeisti ar nulaužti medžiai, nukloję Druskininkų parkus. Pasak gyventojų, galbūt „medžio kraujavimą“ pristabdys šalnos ir ant nuopjovų užteptas tepalas, kuriuo ketina patys medį gydyt. 

„Druskonio“ inf. 


 

  Karantino kelionė iki įspūdingo medžio 

Liškiavos liepa įtraukta į įspūdingiausių Lietuvos medžių sąrašą   Kadangi karantinas, kaip ir kelionių į svečias šalis apribojimai dar vis tęsiasi, galim vėl išsiruošti į netoliese esančias mažai žinomas, tačiau itin įdomias vietas. Praėjusiais metais kartu su „Druskonio“ skaitytojais aplankėm turtingą istoriniais lobiais Vilkiautinio pilkapyną, Radyščiaus piliakalnį, šiais metais stabtelėjom prie šalia Druskininkų pūpsančių piliakalnių, unikalių riedulių, tokių kaip jaučio pėda ar žalčio juosta pažymėtų akmenų, kuriuos kadaise atvilko ir paliko mums iš Skandinavijos atslinkęs ledynas, kaip ir garsųjį mitologinį Velnio akmenį Švendubrėje, kuris pagal dydį yra dešimtas akmuo Lietuvoje. 
   Į Liškiavą garlaiviu atplukdyti ar vaizdingu panemunės keliu atvežti turistai, žinoma, prisiklauso pasakojimų apie Liškiavos vienuolyną, piliakalnį, alkakalnį, Raganos ar Jaučio pėdos akmenis, tačiau retokai teišgirsta apie alkakalnio papėdėje, visai šalia automobilių aikštelės augančią bene įdomiausią Dzūkijos liepą, kuri pripažinta vienu iš 25-ių įspūdingiausių medžių Lietuvoje, gamtos paveldu, saugomu valstybės. Bepigu šią liepą, ko gero, seniausią Liškiavos medį, atrasti atvykusiems jos žydėjimo metu, kai visos Liškiavos alkakalnio prieigos liepžiedžiais pakvimpa, tuosyk pavasarį kebloka atsirinkti, kur tos unikalios liepos kamienas ar liemuo. Kaip liudija šaltiniai, neįprastos išvaizdos Liškiavos arba vietinių vadinamos Paklėštarės išsikerojusią liepą suformavo į ją trenkęs perkūnas ir perlaužęs pusiau, nors nuo senovės tikima, kad į liepas retai trenkia perkūnas - jos netgi laikytos šventais medžiais, kurios namus ne vien tik nuo perkūno saugo. Liepa buvo garbinama kaip medis, į kurį mirusiojo siela įsikūnija, panašiai kaip Vincas Krėvė savo apsakyme „Skerdžius“ žmogaus ir liepos ryšį aprašė. Taip pat buvo tikima, kad neįprastos išvaizdos medžiai, tokie kaip Liškiavos liepa, turi stebuklingų galių. Paklėštarės liepos nei kamieno, nei liemens, nei viršūnės nesimato, o tik storos kelminės atžalos iš visų pusių išsikerojusios. 2016 metais šią liepą paskelbiant gamtos paveldo objektu, buvo pateikti ir jos duomenys: kamieno apimtis – 1,3 metro, aukštis – 6,5 metro, o amžius – apie 400 metų. 
   Senieji Liškiavos gyventojai prisimena, kad jų jaunystės metais liepa buvo aukščiausias kaimo medis. Prisiminimai byloja, kad prieš karą prie šios liepos mirė Liškiavos kunigo mama. Jai atminti kunigas prie liepos prikalė gražią koplytėlę su Švč. Marijos atvaizdu. Pro šalį keliaujantys čia sustodavo, kepures nuėmę nusilenkdavo. Po karo ši koplytėlė buvo nudaužyta. 

„Druskonio“ inf.
PaieškaKą esate labiau linkę rinktis?
nemokamai dalijamą valdžios propagandą
kompensaciją už "gyvatuko" mokestį
nei vieno iš jų


Siūlau klausimą skaitytojams
Siūlau temą rašiniui

T-shit
onita.lt

Darbo skelbimai

Prekyba lauko durimis

Vadovų paieška

IŠNUOMOJAMI STATYBINIAI IR FASADINIAI PASTOLIAI, PASTOLIAI MŪRO DARBAMS, BOKŠTELIAI, PAMATINIAI IR PERDANGOS KLOJINIAI.
Tel. (8-612) 40856


Svetainių kūrimas

Ieškomi skrajučių platintojai Druskininkų mieste.
Darbo pobūdis: Reklaminės medžiagos (skrajučių, lankstinukų) platinimas į daugiabučių namų pašto dėžutes.
Darbas būtų papildomas, derinant prie pagrindinio darbo.
Darbo patirtis būtų privalumas.
Susisiekti galite
el. paštu:
personalas@avaneta.lt arba
tel.+370 694 09040
.


Paminklai ir akmens
gaminiai


Parduoda sausas spygliuočių ir lapuočių malkas, skaldytas ar supjautas kaladėlėmis.
Atvežimas nemokamas.
Tel. 860146179.


Parduodamas nekilnojamasis turtas (negyvenamosios patalpos - požeminės automobilių stovėjimo aikštelės, unikalus numeris 4400-1497-2314:5867, esančios Druskininkų g. 23, Druskininkai). 1 vietos pardavimo kaina 7000 Lt. Dėl išsamesnės informacijos kreiptis 861286008 arba elektroniniu paštu parduodamasturtas1@
gmail.com

Roletai 
plastikiniams
langams

Prašome
atsiliepti skaitytojus iš:
Kuveito, Hawaii, Filipinų
info@druskonis.lt


Greitas kreditas
internetu


Nebrangiai
šarvuotos durys butui,
lauko durys namui
,
plastikiniai langai

Langai


© 1997-2020 Druskonis.lt . Visa medžiaga pateikta šiame puslapyje yra laikraščio "Druskonis" nuosavybė.
Kopijuoti, platinti informaciją be laikraščio "Druskonis" sutikimo DRAUDŽIAMA!
Visas teises gina LR istatymai

Dizainas ir programavimas - Aurimas A.