Pirmas

NAUJIENA!

Šiame numeryje

Miesto žinios
Kriminalai
Kultūra
Renginiai
Skelbimai
Videolaidos

Druskininkai

Viešbučiai
Menai

Druskininkų apylinkės

Turauskų sodyba
Sodyba "Pas Rūtą"

Redakcija

Informacija




Reklama


Labai gera vieta Jūsų reklamai. Daugiau informacijos čia >>



  Kultūros rūmų statyba klimpsta teismuose: “Jeigu norit 
  apie perspektyvas, - niekas nežino“


   Vasario 6 d. opozicijos valandoje, pasibaigus savivaldybės tarybos posėdžiui, R.Malinauskui teko aiškintis dėl amžiaus statyba virstančio naujo kultūros centro: prieštaringai vertinamo objekto sąmata jau pasiekė 44 mln. eurų, neaišku, nei kada baigsis statybininkų įsuktas teismų maratonas, nei kaip valdžiai pavyks gauti pinigų statybai užbaigti. 

Įsuko teismų maratoną

   “Jeigu norit apie perspektyvas, - niekas nežino“, - taip vasario 6 d. vietos politikams pareiškė R.Malinauskas, dėstydamas apie dar vienu „analogų neturinčiu objektu“ valdžios skambiai pristatomą objektą – buvusios „Nemuno“ sanatorijos kultūros salės vietoje statomus vadinamuosius „kultūros ir kongresų rūmus“. „Bet mes tikrai pastatysim“, - rėžė jis savo stiliumi, tarsi palaikydamas savo „politinės kariaunos“ - savivaldybės tarybos daugumos kovinę dvasią.
   „Kokioje stadijoje šiuo metu yra Druskininkų kultūros ir kongresų rūmų projektas bei kada jį planuojama užbaigti?“, - opozicijos valandoje, vykusioje pasibaigus savivaldybės tarybos posėdžiui, R.Malinauskui buvo užduoti klausimai dėl sustojusios vietos valdžios ambicijos - statomų vadinamųjų „kultūros ir kongresų rūmų“. Panašu, kad ši tema savivaldybės tarybos daugumos „karvedžiui“ dabar yra vienas iš didesnių galvos skausmų. 
   „Ssstadija yra ot“, - su keistoka pauze prakalbą pradėjo R.Malinauskas. „Buvo paskelbtas vienas (statybų užbaigimo, - red.p.) konkursas, kuriame buvo nugalėtojas. Pralaimėjęs konkursą apskundė. Pagal pasirašytą sutartį objektas turėjo būti atidarytas 2025 m. balandžio 26 d. Deja, pralaimėjęs apskundė konkursą, pralošė pirmą teismą. Pralošė antrą teismą. Tada apskundė Aukščiausiajam Teismui“, - pasakojo jis apie įsisukusį teismų maratoną. Čia jau nuo R.Malinausko kliuvo Aukščiausiojo Teismo teisėjai, neva ši išsigalvojo „kažkokias naujas metodikas“ ir klausimą išsprendė ne taip, kaip „turėtų būti“. „Aukščiausiojo Teismo teisėja, tokia ponia Rudėnaitė išvedė naujas skaičiavimo metodikas, taktikas ir kitus dalykus, kurie gen. rangovo ir subrangovo atliktų darbų kainas skaičiuoja“, - teismo sprendimu piktinosi R.Malinauskas.“ Noriu pasakyti, kad pirmasis nugalėtojas, t.y. „Kaminta“, atitiko visus reikalavimus, net ir atmetus subrangovus. Bet teismui užteko priimti sprendimą naikinti konkursą. Paskelbtas naujas konkursas, dabar jau laimėjo „Infesas“ (UAB „Infes“, - red.p.). Tada „Kaminta“ apskundė dėl panašių reikalų. Pirmas teismas numatytas vasario 25 d. Teismas Panevėžio, - apie nesibaigiantį teismų maratoną aiškino R.Malinauskas. - Šiuo metu teismas yra užsiklausęs viešųjų pirkimų tarnybos nuomonės ir taip toliau. Mūsų supratimu, ir skundas yra niekinis, ir tema yra niekinė, bet čia yra teismas. Matysim, kaip bus. Jeigu norit apie perspektyvas, - niekas nežino. Gali teismas priimti vienokį sprendimą, antrokį ar trečiokį, bet tas, kas dabar skundžia, gali vėl toliau skųst. Kokį kitas teismas priims sprendimą, jeigu bus apskųsta, mes nežinom. Kokia bus tolimesnė eiga – nieko nežinom“. 
   „Kai tiktai bus galima, sutartis bus pasirašyta ir maždaug nuo sutarties pasirašymo plius minus 15 mėnesių objektas atvers duris ir perkirpsim juostelę“, - apie amžiaus statyba virstančio objekto perspektyvas dėstė jis. 
   Iš R.Malinausko pasisakymo paaiškėjo, kad beveik 44 mln. eur sąmatą pasiekusio kultūros centro statybai, kurios baigtumas - 
apie 76 proc., dar reikia maždaug 16-os mln. eurų pabaigti visus darbus.
   Nors statybos sustojusios, šiam objektui vis tiek tenka leisti mokesčių mokėtojų pinigus. „Kiek mums kainuoja objekto išlaikymas tokioj būsenoj, kokioj jis yra dabar?“ - vietos valdžios klausė opozicijos nariai. „Minimali šiluma ir tvoros nuoma, elektra, - garsiai skaičiavo R.Malinauskas su administracijos direktorės V.Jurgelevičienės papildymais. - Apšildymas, apsauga, tvora, ir kiti dalykai, kurie susiję su jo laikinu užkonservavimu, – apie 50 tūkst. eurų per metus“. 
   „Nebuvo paliestas kultūros centro finansinis aspektas. Iš to, kas buvo pasakyta, lyg galima suprasti, kad „problemų nėra“, - 
apie R.Malinausko lozungus „mes tikrai pastatysim“ ironizavo opozicijos narys, konservatorius Antanas Balkė. - Remiuosi tuo, ką matau dokumentuose. Nei strateginiame plane, nei biudžete kultūros centro eilutės, kaip tokios, atskirai nėra, tarsi jo iš viso nebūtų. Lygiai taip pat jo nėra ir informacinėje sistemoje, kur yra mūsų projektai – įgyvendinti, vykdomi, planuojami. Ten taip pat šito projekto nėra. Taigi dėl finansinio aspekto klausimas būtų toks: kiek jau dabar skaičiuojama galutinė sąmata, ir iš kokių resursų būtų nukreipiamos lėšos į šitą objektą, jeigu atsiras galimybės vykdyti?“. 
   Susierzinęs R.Malinauskas savo prakalboj tradiciškai į šuns dienas išdėjo konservatorius. „Pirmas dalykas, kad ponai konservatoriai daro viską, kad tam projektui patrukdyti, nuo šimonyčių iki – kaip ten tas – kairys, dešinys, kas ten buvo tas kultūros ministras, kaip jo pavardė? – į savo bendražygius tarsi klausdamas su ironija atsigręžė R.Malinauskas. - Bet jūs patikėkit, nesutrukdys niekas. Tiktai teismas gali sutrukdyti jį užbaigti. Teismai vis tiek kažkada tai baigsis. Ir per 15 mėnesių, kai jie pasibaigs, jis bus pastatytas. Jis jums patinka, nepatinka, jis bus pastatytas. Dėl pinigų ir kitų dalykų, šaltinių – jūs nesijaudinkit. Yra Druskininkų savivaldybės tarybos dauguma, kurioje jūs asmeniškai nelabai sprendžiate ir nelabai nuspręsit. O dauguma priims tokius sprendimus, kad tas objektas būtų pa-sta-ty-tas“, - pabrėžiamai skiemenuoti ėmė R.Malinauskas. 

Vėl liejosi vizijos

   „O ar mes dirbam su valdžiom? Taip, ačiū Dievui, pasikeitė. Tokio lygio valdžia, kokios Lietuva dar neturėjo – konservatorių pagrinde, kur per 4 metus nei vieno susitikimo ne tik kad su premjere jokiais klausimais, nei vieno susitikimo net su ministrais, net, matyt, buvo uždrausta ir laisviečių, ir dar kitų ministrams susitikinėti su savivaldybe“, - pyktį liejo R.Malinauskas. „Vat jeigu ištesėtų žodį, ką naujos, nesakysiu pareigų, valdžios žmonės žada – tarp 5-8 milijonų prisidėti dar prie šito objekto, būtų nuostabu. Bet jeigu ir to nepadarys, mes jį vis tiek pa-sta-ty-sim“, - išrėžė R.Malinauskas. 
   O kad niekam nekiltų abejonių dėl „iškeltų tikslų“, kalboje toliau liejosi vizijos, kaip toje pasakoje „apie medaus upes ir meduolių krantus“. „Druskininkai turės objektą, kuris pilnai atitinka, atitiks, kai bus atidarytas, kaip kultūrinio turizmo vystymo organizavimo projektas. Jeigu mes kalbėtume apie sales 300-400 vietų, mes ir dabar jų turime mūsų savivaldybėje – Leipalingis, Viečiūnai. Bet ar jos atitinka poreikius, kad organizuoti tarptautinius renginius, konferencijas, pasaulinio lygio pasirodymus, kur pirktų bilietus, nežinau, mėnesiais, metais į priekį? Tai šitoje vietoje mes turime pastatyti tokį objektą, ko labai reikia“, - dėstė R.Malinauskas. 
   Iš jo kalbos paaiškėjo, kad kino salę Druskininkuose ketinęs atidaryti privatus verslas, panašu, pasiskaičiavęs atsiperkamumą, nuo šios idėjos greitai atšoko. „Kino teatrą šiaip jau turi statyti verslas. Ir buvo tokie ketinimai tarp vadinamo mokytojų namo ir „Alkos“, tam sklype, - aiškino R.Malinauskas. - Projektą nešė, tvirtino, darė, džiaugėmės, deja, neįvyko. Tai kadangi verslas to nepadaro, padarys savivaldybė. Ir ten salė 153 vietų, pritaikyta ir mažiems renginiams, ir kinui, numatyta tam pačiam objekte“. 

Teks skolintis pinigų

   Kaip jau rašyta, bendra naujųjų kultūros ir kongresų rūmų sąmata jau perlipo 44 mln. eurų. Šiam Druskininkų valdžios megaprojektui užbaigti dar reikia daugiau nei 16 mln. eurų. „Savivaldybė yra priversta projektą užbaigti biudžeto ir skolintomis lėšomis“, - pernai sausio mėn. prisipažino R.Malinauskas. 
Praėjusios kadencijos Seimas, kaip žinia, nekart buvo atakuojamas dėl R.Malinausko kaprizu vadinamo naujo Druskininkų valdžios megaprojekto, kurio sąmata jau pasiekė astronominę sumą – 44 mln.eurų. Tuometinio seimūno Z.Streikaus bandymas iš valstybės iždo išprašyti dar bet 10 milijonų užstrigusioms statyboms tuomet baigėsi nesėkme. R.Malinausko bendražygiams buvo atsakyta, kad valstybė šiam objektui jau ir taip skyrė daugiau nei pakankamai – daugiau kaip 15 mln. eurų, o savivaldybė, prieš imdamasi „analogų neturinčių projektų“, turėjo įsivertinti savo galimybes bei finansavimo šaltinius. 

Kodėl „nepersipiešė svajonių“?

   Bandymas belstis į valstybės iždą 2023-ųjų gruodį buvo įvyniotas į blizgų lakmuso popierėlį – esą turim užbaigti objektą, nes 2025-aisiais minėsime M.K.Čiurlionio 150-ąsias gimimo metines. Panašiu stiliumi buvo belstasi į Seimą ir prieš kelerius metus, aiškinant, kad šio megaprojekto žūtbūt reikia tuomet Druskininkuose vykusioms Pasaulio lietuvių žaidynėms. Tačiau dangstymasis skambiomis datomis nepadėjo. 
   Dar 2018-aisiais Druskininkų valdžia iš Vilniaus buvo gavusi labai aiškų signalą susimažinti savo svajones ir statyti optimalios apimties kultūros centrą. Tačiau tuomet kurorto valdžia pareiškė, kad niekur nesitrauks ir darys taip, kaip jai atrodo geriau. Ne vienas tuomet stebėjosi dėl šitokios laikysenos – susigalvoti „vasiukinį projektą“, neturint garantuoto finansinio šaltinio, o paskui – rimtu veidu „šokdinti“ valstybę: „duok pinigų, nes čia gi mat „mūsų visų reikalas“?

Opozicija seniai ragino

   Kaip jau skelbta, Druskininkų valdžia buvusios „Nemuno“ sanatorijos koncertų salės vietoje yra užsimojusi už beveik 44 mln. eurų statyti 6 tūkst. kv. m ploto naująjį kultūros ir konferencijų centrą: 1 tūkst. 175 vietų koncertų salę, iki 513 vietų mažąją salę, 151 vietų kino salę, repeticijų sales. Opozicijos nariai jau daugelį metų ragino valdžią statyti optimalaus dydžio kultūros centrą, kokius jau seniai pasistatė daugelis Lietuvos savivaldybių, ir „nesvaigti gigantomaniškais projektais“. Tačiau Druskininkų valdžia užsispyrė statyti dar vieną „analogų neturintį“ objektą. 
   O racionalios apimties kultūros centrą Druskininkai galėjo turėti jau seniai. „Atidavę buvusį kino teatrą “Aidas” prekybininkams, padarėme didelę klaidą, netgi žalą, tad dabar mokėsime už tai labai brangiai“, - dar 2018 m. žiniasklaidoje komentavo opozicijai priklausantys savivaldybės tarybos nariai, prisiminę R.Malinausko bičiulio L.Peciukevičiaus 2003 metais per aukcioną už 300 tūkst. litų (87 tūkst. eurų) įsigytą ir eiliniu prekybcentriu paverstą buvusį kultūros centrą (kino teatrą „Aidas“), kurį, pasak opozicijos narių, valdžia galėjo sėkmingai rekonstruoti už europines lėšas, kaip padarė Varėna ir kiti Lietuvos miestai.

Prieš 16 metų vertė nesiekė ir 5 mln. eur

   „Druskonis“ skaitytojams primena, kokia „geometrine progresija“ augo šio Druskininkų valdžios stumiamo objekto statybos kaina. Dar 2008 m. pabaigoje buvo viešai pranešta apie „projektuotojų pateiktą viziją, kaip atrodys naujasis Druskininkų kultūros centras“. Tuomet buvo austi planai už 16 mln. litų (5 mln. eur) rekonstruoti buvusią „Nemuno“ sanatorijos koncertų salę, turėjusią tapti didžiuliu renginių kompleksu ir įspūdingu statiniu. Tiek prieš gerą dešimtmetį, tiek dabar svajojama apie panašaus dydžio objektą: 1 tūkst. vietų kultūros salė, 2 kino teatrai ir t.t. Skiriasi tik valdžios projekto kaina: 2008 metais šie skaičiai nesiekė 5 mln. eur, 2017 m. buvo įvardinti 15 mln. eur, 2018 m. sąmata pakilo iki 30 mln. 2020 m. gruodį valdžios ambicijos padidėjo iki 34 mln. eur, o dabar “megaprojekto” kaina jau pasiekė 44 mln. eurų. 
   Palyginimui, Palanga kultūros salę 2015-aisiais pasistatė už 9 mln. eur, ir jų statyba, pasak Palangos mero, buvo labai sudėtinga.
   Opozicijai atstovaujantys savivaldybės tarybos nariai anksčiau buvo išsakę nuomonę, jog „kosminė“ šio objekto sąmata kiekvienam racionaliai mąstančiam žmogui turėtų kelti jau ne nuostabą, bet šiurpą: “Situacija, panašu, iliustruoja negebėjimą priimti racionalių sprendimų, kurie vėliau programuoja panašias į lošėjo, kuris tiki atsitiktine sėkme, pasekmes. Kitaip tariant, už kvailas ambicijas visad mokėti tenka piliečiams. Kuo didesnė objekto sąmata, tuo mažesnės realios galimybės apskritai turėti galutinį rezultatą, nes papildomi milijonai netaps pasiekiami tik panorėjus. Jeigu Vilnius statytųsi kažką panašaus (pagal Vilniaus ir Druskininkų biudžetų proporcijas), tai būtų objektas, kurio sąmata siektų milijardą“.

„Druskonio“ inf.


Paieška