Pirmas

NAUJIENA!

Šiame numeryje

Miesto žinios
Policijos žinios
Kultūra
Renginiai
Skelbimai
Videolaidos

Druskininkai

Viešbučiai
Menai

Druskininkų apylinkės

Turauskų sodyba
Sodyba "Pas Rūtą"

Redakcija

Informacija


Reklama


Labai gera vieta Jūsų reklamai. Daugiau informacijos čia >>  Patrankos šūvis aistringų keliautojų garbei 

Druskininkiečiai Ilzenbergo dvare                Antano Lankelio nuotr.

Zita ALEKSONIENĖ

   Druskininkų Trečiojo amžiaus universiteto klausytojai – aistringi keliautojai. Keletą kartų per mokslo metus išsiruošia į kelionę tai po Lietuvą, tai už jos ribų. Gražus pavasaris šią gegužę išviliojo iš auditorijos dukart. Gegužės 3 - 5 dienomis didelė grupė mėgavosi įspūdžiais, patirtais aplankant Krokuvą, Veličkos druskos kasyklas, Zakopanės kurortą, Zalypės kaimą, kur gyvena mėgstantys piešiniais gražinti savo trobesius žmonės, Čenstakavos vienuolyną, garsėjantį stebuklinguoju Juodosios madonos paveikslu. O gegužės 30 d. nemažas būrys smalsių keliautojų patraukė per Aukštaitiją iki pat Lietuvos – Latvijos pasienio. Tikslas – susipažinti su dvarų istorija, kultūriniu palikimu.
   Po kelių valandų kelionės besižvalgant į Aukštaitijos kalvų vaizdus, pasiekėme pirmąjį lankytiną objektą – Rokiškio dvarą, istoriniuose dokumentuose minimą nuo XV amžiaus pabaigos, statytą ir perstatinėtą iki XX a. pradžios, buvusią grafų Tyzenhauzų, vėliau Pšezdeckių giminės rezidenciją. Pirmiausia mums buvo pasiūlyta susipažinti su liaudies skulptoriaus Liongino Šepkos, pradėjusio kurti tik sulaukus 40 metų, gyvenimu ir kūryba. Nustebino darbų įvairovė: keliuose ekspozicijos kambariuose skirtingais kūrybos etapais išdrožtos žmogaus ūgio įdomiai ornamentuotos skulptūros, originalūs kryžiai, paukščių ir žvėrių figūrėlės, išskaptuoti tekstai… Įdomu buvo klausytis gidės apie šio neeilinio žmogaus sudėtingą gyvenimo ir kūrybos kelią.
   Paskui susipažinome su klasicizmo stiliaus Rokiškio dvaro rūmų istorija, atkurta aplinka, nepalankaus laiko paliktais pėdsakais, paskutinės dvaro šeimininkės drabužių kolekcija. Ekskursija baigėsi edukacine programa – ragavome Rokiškio sūrių, žiūrėjome filmuką apie tai, kaip nuo šio dvaro prasidėjo ir vystėsi „Rokiškio sūrinė“, kurios produktai žinomi toli už Lietuvos ribų, klausėmės pasakojimo apie surinktus sviestui gaminti skirtus senuosius prietaisus… Pasigėrėjome prakartėlių ekspozicija.
   Kitas kelionės objektas – prie sienos su Latvija, tarp Apvalaso ir Ilgio ežerų įsikūręs Ilzenbergo dvaras. Jis savo istoriją skaičiuoja nuo XVI amžiaus pradžios. Per ilgus amžius keitėsi jo savininkai, daugiausia vokiečiai, tik XIX a. pabaigoje jie atiteko bajorų Dimšų giminei. Paskutinėms dvaro savininkėms teko bėgti nuo sovietų valdžios, kuri konfiskavo dvarą. Naujieji šeimininkai, aišku, čia tvarkėsi savaip, negailestingai keisdami interjerą ir aplinką. Dabartiniai savininkai tvarko angliško tipo parką, reprezentacines rūmų erdves, čia veikia biodinaminis ūkis. Mus žavėjo skoninga patalpų prabanga, būsimi veiklos planai. Klausydamiesi gidės pasakojimo, aplankėme ne tik rūmų sales, apartamentus, bet ir pasivaikščiojome nuo vasariškos kaitros slepiančiame parke, Ilgio ežero pakrantės takais, pasigėrėjome liepų alėjomis, į Meilės salą vedančiu tilteliu, pasidžiaugėme mūsų garbei skirtu vienos iš trijų patrankų šūviu, pasisėmėme stiprybės iš Gamtos paveldo objektu paskelbto Ilzenbergo ąžuolo… O pabaigę ekskursiją, prie dvaro ribų įsikūrusioje parduotuvėlėje lauktuvėms pirkome dvaro ūkyje gaminamų produktų: įvairių sūrių, užtepėlių, ruginės duonos...
   Iš Ilzenbergo teko skubėti (diena ritosi į antrą pusę) į paskutinį numatytą objektą – į netoli Taujėnų esantį prezidento Antano Smetonos šeimos dvarą, įsikūrusį vaizdingoje Lėno ežero pakrantėje. Jo istorija prasidėjo nuo 1935 m., kai švenčiant 60-ąjį Prezidento gimtadienį, už surinktus pinigus buvo nupirktas ir jam padovanotas žemės sklypas netoli jo gimtųjų vietų. Pastačius gyvenamuosius rūmus ir kitus pastatus, nuo 1937 m. čia vasarodavo A.Smetona su šeima. Emocingas dvare įsikūrusio muziejaus darbuotojos pasakojimas, parodyti filmuoti Prezidento kasdienybės ir dalyvavimo šventėse epizodai, ekskursija po gana kuklius kambarius, kuriuose gausu medžiagos apie šeimos gyvenimą, visuomeninę veiklą, daugeliui iš mūsų atvėrė gal ne visiems žinomą šios asmenybės pusę. Buvo įdomu pamatyti ir viename kambaryje ekspoziciją apie ikikarinių laikų dviračius.
   Viskas turi pabaigą. Taip ir mes, patyrę daugybę įspūdžių, šiek tiek nuvarginti vasariškos saulės, tačiau nepraradę gero ūpo, dėkingi TAU rektoriui J.Valskiui ir A.Lankeliui už turiningą kelionę, grįžome į kasdienybę. Ir ne bet kaip, o su dainomis.

PaieškaKoks vietovardis Jums tinkamiausias ?
Vieciūnai
Viečiūnai


Siūlau klausimą skaitytojams
Siūlau temą rašiniui

Prekyba lauko durimis

Vadovų paieška

IŠNUOMOJAMI STATYBINIAI IR FASADINIAI PASTOLIAI, PASTOLIAI MŪRO DARBAMS, BOKŠTELIAI, PAMATINIAI IR PERDANGOS KLOJINIAI.
Tel. (8-612) 40856


Svetainių kūrimas

IŠNUOMOJA 160 kv. m KOMERCINES PATALPAS Krėvės g. 5, Druskininkuose.
Tinka parduotuvei ir kitokiai įvairiai komercinei veiklai.
Kreiptis tel. 861240856.


Paminklai ir akmens
gaminiai


Parduoda sausas spygliuočių ir lapuočių malkas, skaldytas ar supjautas kaladėlėmis.
Atvežimas nemokamas.
Tel. 860146179.


Parduodamas nekilnojamasis turtas (negyvenamosios patalpos - požeminės automobilių stovėjimo aikštelės, unikalus numeris 4400-1497-2314:5867, esančios Druskininkų g. 23, Druskininkai). 1 vietos pardavimo kaina 7000 Lt. Dėl išsamesnės informacijos kreiptis 861286008 arba elektroniniu paštu parduodamasturtas1@
gmail.com

Roletai 
plastikiniams
langams

Prašome
atsiliepti skaitytojus iš:
Kuveito, Hawaii, Filipinų
info@druskonis.lt


Greitas kreditas
internetu


Nebrangiai
šarvuotos durys butui,
lauko durys namui
,
plastikiniai langai

Langai


© 1997-2013 Druskonis.lt . Visa medžiaga pateikta šiame puslapyje yra laikraščio "Druskonis" nuosavybė.
Kopijuoti, platinti informaciją be laikraščio "Druskonis" sutikimo DRAUDŽIAMA!
Visas teises gina LR istatymai

Dizainas ir programavimas - Dana M. ir Aurimas A.