Pirmas

NAUJIENA!

Šiame numeryje

Miesto žinios
Kriminalai
Kultūra
Renginiai
Skelbimai
Videolaidos

Druskininkai

Viešbučiai
Menai

Druskininkų apylinkės

Turauskų sodyba
Sodyba "Pas Rūtą"

Redakcija

Informacija
Reklama


Labai gera vieta Jūsų reklamai. Daugiau informacijos čia >>  Teisme – mūšis dėl pinigų dukters išlaikymui
   Vietos teisme nagrinėjamos šeiminės bylos – geriausias Druskininkų realybės veidrodis, parodantis, kaip iš tiesų gyvena žmonės “klestinčioje” savivaldybėje. Nustekenti nepritekliaus, mažas pajamas gaunantys ir vos galą su galu suduriantys žmonės teismo posėdžiuose mušasi dėl kiekvieno cento. 

Paprašė 225 eur per mėnesį

  
Į Druskininkų teismą Saulė (vardas pakeistas, - red.p.) kreipėsi, neapsikentusi savo gyvenimo draugo elgesio ir jo požiūrio į šeimą. Anglijoje šiuo metu gyvenantis vyras piktybiškai vengia pareigos finansiškai prisidėti prie jų dukters išlaikymo. Druskininkietė teismo prašė ne tik nustatyti nepilnametės dukters gyvenamąją vietą su ja, bet ir priteisti iš jos buvusio sugyventinio Vyto (vardas pakeistas, - red.p.) išlaikymą jųdviejų vaikui - po 225 Eur kas mėnesį. Moteris neprieštaravo sąlygoms, kad dukters tėvas galėtų be apribojimų dalyvauti dukros auklėjime, tik prieš 2 dienas suderinęs laiką ir vietą SMS žinute su ja, vaiko motina. 
   Savo gyvenimo istoriją ieškinyje išklojusi Saulė papasakojo, kad su Vytu kartu gyventi pradėjo 2012 m. Kurį laiką jie buvo apsistoję Anglijoje. Po penkerių metų - 2017 m. Saulė su Vytu susilaukė dukters. 2021 m. Saulė su dukra grįžo į Lietuvą, o Vytas liko dirbti Anglijoje. Po kurio laiko jam grįžus namo į gimtinę, visa šeima gyveno kartu Druskininkuose iki 2023 m. vasario, kuomet Vytas vėl išvažiavo į Angliją uždarbiauti. Tarp Saulės ir Vyto jau kurį laiką buvo kilę nesutarimai dėl jo netinkamo elgesio, todėl vyrui vėl išvykus anapus Lamanšo, 2023 m. pavasarį Saulė su dukra išsikraustė iš Vyto namų ir apsigyveno nuomojamame bute. 
Nuo pat dukros gimimo mergaitė gyvena kartu su mama, šiuo metu lanko priešmokyklinę grupę. Kadangi dukros tėvas išvažiavęs į Angliją, su dukra bendrauja tik telefonu, todėl vaiko gyvenamoji vieta, pasak Saulės, neabejotinai turėtų būti nustatyta su ja. 

Pasiūlė susirasti pigesnį būstą

   Moteris niekur nedirba, yra neįgali, per mėnesį gauna apie 550 Eur išmokas, jai padeda tėtis, duodamas maisto produktų, taip pat, pritrūkus pinigų, finansiškai padeda brolis. Pasak Saulės, šiuo metu dukrai išlaikyti per mėnesį reikia apie 450 Eur, dukters tėvas reguliaraus išlaikymo neteikia, todėl ji teismą paprašė iš Vyto priteisti 225 Eur išlaikymą.
   Pats Vytas Druskininkų teismo posėdyje dalyvavo sėdėdamas Anglijoje - nuotoliniu vaizdo konferencijos būdu per „Zoom“ programą. Atsiliepimo į ieškinį druskininkietis nepateikė, tačiau teismo posėdyje aiškino, kad su reikalavimais nesutinka. Pasak jo, 2023-ųjų pavasarį išvažiavęs dirbti į Angliją, į Lietuvą jis nebegrįžo, nes Saulė su dukra išsikraustė, ir jis esą nežinojo, kur jos apsigyveno. Pasak Vyto, šiuo metu jis grįžti į Lietuvą negali, nes Anglijoje teisėsaugos institucijos yra paėmusios jo pasą, įtariant jį padarius nusikaltimą. 
   Druskininkietis teismui dėstė nesutinkantis, kad vaiko gyvenamoji vieta būtų nustatyta su mama, nes Saulė, anot jo, netinkamai rūpinasi vaiku, neleidžia jam su dukra bendrauti telefonu, nesuteikia apie ją jokios informacijos. Vytas teisme taip pat pareiškė, kad nesutinka su Saulės nurodyta reikalinga suma vaikui išlaikyti, nes mano, kad jo buvusi sugyventinė galėtų susirasti pigesnį būstą. Be to, jis esą negali mokėti Saulės prašomo priteisti išlaikymo, nes niekur nedirba. 

Suskaičiavo centas į centą

   Teismo posėdyje Vaiko teisių apsaugos skyriaus atstovė patvirtino, kad Saulė rūpinasi dukra, ji vaikui sudaro tinkamas gyvenimo sąlygas, rūpinasi mergaitės ugdymu ir sveikata, mergaitė gerai jaučiasi, gyvendama su mama, duomenų, kad mama netinkamai prižiūrėtų vaiką, nėra. Po Vyto pranešimo, jog Saulė neva draudžia bendrauti su vaiku, buvo atliktas vaiko situacijos vertinimas, tačiau jokie vaiko teisių pažeidimai nebuvo nustatyti. 
   Teismo posėdyje Saulė pasakojo, kad Vytas su dukra bendrauja telefonu, dukrai bendrauti su juo ji niekada nedraudžia, patikrina, jog dukters telefonas būtų pakrautas, tačiau Vytas, pasak jos, labai dažnai skambina dukrai, dėl ko dukra kartais pati nebenori bendrauti su tėvu, o ji priversti dukros negali. Pasak druskininkietės, Vytui grįžus į Lietuvą, ji tikrai nedraus bendrauti su dukra, tik nori, kad šis prieš pasiimdamas dukrą praneštų prieš dvi dienas, jog ji galėtų suruošti dukrą bei sutartų dėl vaiko gražinimo. 
Kaip rašoma teismo sprendime, Saulės paskaičiavimu, dukrai išlaikyti per mėnesį reikalinga apie 450 Eur, kuriuos sudaro 180 Eur maistui, 20 Eur drabužiams, avalynei, 20 Eur higienos priemonėms, 10 Eur sveikatos priežiūrai, 190 Eur būsto išlaidoms, 30 Eur - ugdymo bei buities prekėms. 

Pigesnio būsto nerado

   Vaiko teisių apsaugos skyriaus atstovė nurodė, kad Saulės reikalavimas dėl išlaikymo nepilnamečiam vaikui priteisimo atitinka vaiko poreikius. Kaip teisme patikino mergaitės mama, ji su nepilnamete dukra gyvena nuomojamame dviejų kambarių bute. Pagal patalpų nuomos sutartį Saulė kas mėnesį moka 280 Eur nuomos mokestį, taip pat už komunalines paslaugas, kurios šįmet kovo mėn. buvo 390 Eur. Dukra lanko progimnaziją. 
   Teismas, įvertinęs vaiko poreikių lentelėje nurodytas sumas, pripažino, kad Saulės nurodyta suma (apie 450 Eur) per mėnesį yra reali ir būtina tokio amžiaus vaiko būtiniems minimaliems poreikiams patenkinti. Nors Vytas bandė ginčytis, esą buvusi sugyventinė su jųdviejų dukra galėtų susirasti žymiai pigesnį butą, todėl moters nurodyta jo mokėtina dalis - 190 Eur būsto išlaidoms yra per didelė, tačiau teismas su tokiais vyro argumentais nesutiko. Saulė svarstė visus variantus dėl pigesnio būsto nuomos, tačiau buto, kuriame būtų sudarytos tinkamos sąlygos vaiko poreikiams užtikrinti, už mažesnę kainą moteris nerado.
   Teismas, įvertinęs visus paaiškinimus ir įrodymus, nustatė, kad Saulės pajamos per mėnesį šiuo metu sudaro 581 Eur gaunamos išmokos. Vytas Lietuvoje pajamų negauna, turto neturi, daugiau kaip metai laiko gyvena Jungtinėje Karalystėje, teigia, kad nedirba ir dirbti negali, nes teisėsaugos institucijos yra paėmusios jo pasą, tačiau jokių duomenų, net ir teismui pareikalavus, apie savo realią turtinę padėtį (turimą turtą, pajamas, sąskaitas ir juose esančias lėšas bei kt.) druskininkietis nepateikė, deklaratyviai nurodydamas, jog nieko neturi, todėl teismas nustatyti realios druskininkiečio turtinės padėties neturėjo galimybės. 
   Pažymėtina, kad vyras yra darbingo amžiaus, sveikas, duomenų apie jo neįgalumą ar kitas aplinkybes, trukdančias jam gauti pakankamas pajamas, nėra, kas leidžia pagrįstai spręsti, jog jis yra pajėgus teikti dukrai prašomo dydžio išlaikymą, - nurodė Druskininkų teismas. Vien druskininkiečio deklaratyviai nurodyta aplinkybė, kad šiuo metu teisėsaugos institucijos yra paėmusios jo pasą, nėra pagrindas pripažinti, jog jis neturi galimybių dirbti ir uždirbti pajamas, kurių pakaktų patenkinti savo nepilnametės dukros minimalius poreikius. 
   Įvertinus nurodytas aplinkybes, Druskininkų teismas patenkino Saulės ieškinio reikalavimą dėl išlaikymo priteisimo ir iš Vyto dukros išlaikymui priteisė po 225 Eur kas mėnesį.
   Saulė teismo posėdyje nurodė, kad buvęs sugyventinis 2024 m. sausio mėn. pervedė vaikui išlaikyti apie 100 Eur. Daugiau nuo 2023 m. lapkričio mėn. jokio išlaikymo dukrai jis neteikė. Vytas teisme bandė įtikinėti, kad pinigų dukrai esą duoda kiekvieną mėnesį per savo motiną. Teismui padarius pertrauką ir pasiūlius jam pateikti tai patvirtinančius įrodymus, druskininkietis į posėdį atsinešė banko išrašus, kad jo motina pervedė Saulei 2023 m. birželį – 100,73 Eur, 2023 m. rugpjūtį – 55,97 Eur, 2023 m. gruodį – 55,89 Eur, 2024 m. sausį – 101,40 Eur. Įvertinus šias Vyto motinos pervestas sumas, jų datas, teismas priėjo išvados, kad druskininkiečio teiktas išlaikymas buvo nereguliarus ir nepakankamas.
   Druskininkų teismas, nustatęs mergaitės gyvenamąją vietą su mama, priėmė sprendimą, kad Vytas gali be apribojimų dalyvauti nepilnametės dukros auklėjime, bendravime, tik prieš dvi dienas suderinęs laiką ir vietą SMS žinute su vaiko motina. Iš druskininkiečio jo dukters išlaikymui teismas priteisė išmokas po 225 Eur per mėnesį iki dukros pilnametystės.
   Teismas taip pat iš Vyto priteisė valstybei 279 Eur žyminį mokestį bei 433 Eur išlaidas už antrinės teisinės pagalbos teikimą.

„Druskonio“ inf. 


Paieška