Pirmas

NAUJIENA!

Mediju remimo fondo remiamas projektas "M.K.Ciurlionio krasto meno puslapiai"

Dailininkei Juratei Dauksytei-Morlet nostalgija Druskininkams tapo ikvepimo saltiniu
Vien giedros mintys praeities su jumis beliks
Zmones imasi iniciatyvos - renka parasus issaugoti Vilniaus alejos autentika

Šiame numeryje

Miesto žinios
Kriminalai
Kultūra
Renginiai
Skelbimai
Videolaidos

Druskininkai

Viešbučiai
Menai

Druskininkų apylinkės

Turauskų sodyba
Sodyba "Pas Rūtą"

Redakcija

Informacija




Reklama


Labai gera vieta Jūsų reklamai. Daugiau informacijos čia >>



  “Narcos Lituanos”: tarptautiniame žurnalistiniame tyrime
  minimi ir Druskininkai

Virginijaus Labučio sulaikymas (Interpolo ir Kolumbijos teisėsaugos nuotr.)


Pastatas Druskininkuose, išdygęs vietoj buvusių V.Labučio valdų (Andriaus Švitros/ “Sienos” nuotr.)

   Prieš kelias savaites paskelbtas tiriamosios žurnalistikos centro “Siena” tyrimas “Narcos Lituanos” sujudino ir Druskininkus. Žurnalistinis tyrimas atskleidė, ką Druskininkuose veikė ir kokių planų turėjo vienu iš tarptautinės narkotikų prekybos grupuotės vadeivų įvardijamas Virginijus Labutis.
   “Pusantros tonos kokaino, sulaikyto per Ramųjį vandenyną plaukusioje jachtoje. Dar dvi tonos planuotų narkotikų krovinių. Su tokiais kiekiais kokaino teisėsauga sieja du lietuvius – mažai kam žinomą Virginijų Labutį ir kalėjime dėl narkotikų prekybos jau pabuvojusį milijonieriaus sūnų Roką Karpį. Nutekėję duomenys iš Kolumbijos prokuratūros, kuriuos gavo tarptautinis tiriamosios žurnalistikos centras OCCRP, du lietuvius įvardija kaip tarptautinės narkotikų prekybos grupuotės vadeivas. Dokumentuose jie siejami su jachta „Afalina“, Ramiajame vandenyne sulaikyta 2017 metais, kartu su įgula iš Baltijos šalių ir beveik pusantros tonos kokaino kroviniu. V. Labučiui ir R. Karpiui „NarcoFiles“ tyrimo dokumentuose priskiriamas ir tolesnių kokaino siuntų organizavimas, daugiausiai kalbant apie kokaino tiekimą Okeanijos rinkai”, - rašoma tarptautiniame žurnalistiniame tyrime “Narcos Lituanos”. - Kol „Siena“ su partneriais – OCCRP ir „The New Zealand Herald“ – vykdė šį tyrimą, jo personažus pasiekė rimti su kokaino prekyba susiję įtarimai. Jungtinės Valstijos įvedė sankcijas abiem lietuviams, narkotikų prekeiviais įvardijant tiek R. Karpį, tiek V. Labutį. Pastarasis šiuo metu yra teisėsaugos rankose – pernai V. Labutis sulaikytas Kolumbijoje ir išduotas Lietuvai dėl įtarimų narkotikų prekyba”. 
   „Siena“ su partneriais giliau pažvelgė ne tik į nutekėjusius „NarcoFiles“ dokumentus, bet ir į dviejų lietuvių verslo ryšius. Tarptautiniame žurnalistiniame tyrime „Narcos Lituanos“ dėmesys yra skiriamas ir V.Labučio verslo interesams Druskininkuose.

Investicijoms sukliudė VSD

   “V. Labučio kontroliuota bendrovė „Sofvila“ prieš daugiau nei du dešimtmečius pretendavo privatizuoti Druskininkų „Eglės“ sanatoriją. Kaip tuomet rašė „Lietuvos rytas“, įmonė iš konkurso buvo eliminuota po Valstybės saugumo departamento (VSD) įsikišimo.
   „Lietuvos ryto“ duomenimis, sanatorija buvo privatizuota už maždaug 8 mln. litų (to meto kursu – 2 mln. JAV dolerių), bet konkursą laimėjo trečią vietą užėmęs pasiūlymas – mat aukščiausią kainą siūliusi įmonė pasitraukė pati, o V. Labučio bendrovė buvo eliminuota. Anot dienraščio, būtent VSD pažyma nulėmė „Sofvilos“ pašalinimą iš konkurso.
   2002 metų publikacijoje nenurodyta, kad „Sofvila“ priklausė V. Labučiui. Visgi dienraštis užsimena, kad bendrovės pašalinimą iš konkurso galėjo nulemti kriminalinis šleifas. Anot „Lietuvos ryto“, sanatorijos privatizavimą kuravęs Valstybės turto fondo tarnautojas nurodė, kad įmonės savininkams iki nusikaltėlių statuso trūksta „vos milimetro“.
   „Sofvila“ pašalinimą iš konkurso mėgino ginčyti teisme, tačiau savo tiesos neįrodė. „Sienos“ aptiktas teismo sprendimas šiame procese taip pat rodo, kad buvo paliesta įmonės savininko biografija – nurodoma, kad V. Labutis turėjo teistumą ir buvo atlikęs laisvės atėmimo bausmę. Teismo nutartyje nurodoma, esą „Sofvila“ sanatorijos privatizavimui siekė panaudoti akcininkų asmenines lėšas. Ar V. Labutis tuo metu galėjo disponuoti „Lietuvos ryto“ įvardinta 2 mln. dolerių suma, nustatyti nepavyko.
   Visgi, nepaisant nepavykusio sanatorijos privatizavimo, V. Labutis sėkmingai investavo į nekilnojamą turtą Druskininkuose. Tais pačiais metais, kuomet jo įmonė varžėsi dėl „Eglės“ privatizavimo, vyriškis sėkmingai privatizavo kitą turtą: medinį pastatą ir sklypą Druskininkų centre, priešais dabartinį kurorto vandens parką.
   Vėliau šis turtas buvo įlietas į kitos V.Labučio bendrovės „Revivalis“ kapitalą. O 2006 m. „Revivalis“ pastatą ir sklypą pardavė kitai įmonei”, - minima žurnalistiniame tyrime “Narcos Lituanos”. Tyrimo medžiaga iliustruota nuotrauka, kurioje - V.Labučio įsigytą medinuką jau seniai pakeitęs pastatas - penkių aukštų namas Vilniaus alėjoje, priešais Vandens parką.
   “O V. Labučio investicija pasiteisino daugiau nei įspūdingai. Registrų centro „Sienai“ pateiktais duomenimis, pastatas ir sklypas V. Labučiui atsiėjo apie 20 tūkst. eurų. Po ketverių metų jo valdoma įmonė tą patį turtą pardavė už daugiau nei milijoną. Druskininkų savivaldybė „Sienai“ patvirtino pastato ir sklypo pardavimo sandorį bei atsiuntė mero Ričardo Malinausko pasirašytos turto privatizavimo sutarties kopiją. Ten nurodyta, kad V. Labutis, įgijęs turtą už 20 tūkst. eurų sumą, įsipareigojo per dvejus metus rekonstruoti medinį pastatą ir į darbus investuoti ne mažiau nei 750 tūkstančių litų. To nepadarius, turto pirkėjas įsipareigojo savivaldybei sumokėti iki 150 tūkst. litų baudų. Viešai prieinami duomenys rodo, kad V. Labučio įgytas pastatas per dvejus metus tikrai nebuvo rekonstruotas. Kaip jau minėta, pastatas ir sklypas tapo V. Labučio valdomos bendrovės nuosavybe ir buvo pelningai parduoti. Pasiteiravus, ar turto pirkėjas sumokėjo sutartyje numatytas baudas už įsipareigojimų rekonstruoti pastatą nevykdymą, Druskininkų savivaldybė nurodė tokių duomenų neturinti”, - nurodoma tyrimo medžiagoje “Narcos Lituanos”. 
   Ši detalė Druskininkuose sukėlė klausimų audrą: kaip gi čia taip atsitiko, kad tarptautinės narkomafijos vadeiva laikomas V.Labutis Druskininkuose išvengė 150 tūkst. litų baudos? 

Bandė įsikurti Escobaro gimtinėje

   “Ką V. Labutis veikė po investicijų Druskininkuose – nustatyti sunku. Vyriškio biografija ryškiomis spalvomis sužibo tik pernai – po to, kai jis buvo sulaikytas Kolumbijoje. Kaip skelbė Kolumbijos žiniasklaida, V. Labutis sulaikytas Kolumbijos El Dorado oro uoste. Kolumbijos žiniasklaidos duomenimis, vyriškis siekė įsitvirtinti Kolumbijoje ir čia įkūrė nuosavą verslą – bendrovę „Atiya S A S“. Įmonė įkurta Medelline – Kolumbijos mieste, kuriam pasaulinę šlovę pelnė šiuolaikinės narkotikų prekybos krikštatėvis Pablo Escobaras. Kolumbijos žiniasklaida taip pat skelbė, esą V. Labutis ne tik investavo į verslą, bet ir siekė įgyti šios Lotynų Amerikos šalies pilietybę. Visgi bandymai tapti kolumbiečiu jam baigėsi įtarimais narkotikų prekyba ir deportacija į Lietuvą”, - rašome turiamosios žurnalistikos centro ”Siena” atliktame tyrime “Narcos Lituanos”.

Paieška