Pirmas

NAUJIENA!

Mediju remimo fondo remiamas projektas "M.K.Ciurlionio krasto meno puslapiai"

Dailininkei Juratei Dauksytei-Morlet nostalgija Druskininkams tapo ikvepimo saltiniu
Vien giedros mintys praeities su jumis beliks
Zmones imasi iniciatyvos - renka parasus issaugoti Vilniaus alejos autentika

Šiame numeryje

Miesto žinios
Kriminalai
Kultūra
Renginiai
Skelbimai
Videolaidos

Druskininkai

Viešbučiai
Menai

Druskininkų apylinkės

Turauskų sodyba
Sodyba "Pas Rūtą"

Redakcija

Informacija




Reklama


Labai gera vieta Jūsų reklamai. Daugiau informacijos čia >>



  Užmačios pritaikyti Vilniaus alėją šiuolaikiniams
  poreikiams 

Skulptūra “Laivas” Vilniaus alėjoje

   Pastaruoju metu žiniasklaidoje išplatinta žinia, jog vasario mėnesį pagaliau pradėta Vilniaus alėjos rekonstrukcija, nepriklausomiems kultūros žmonėms sukėlė daug klausimų. Juos išprovokavo ne plačiai paskleisti skambūs Druskininkų savivaldybės teiginiai, jog „šis projektas pakeis Druskininkų veidą ir suteiks kurorto centrinei daliai naują gyvybę“, o mero Ričardo Malinausko, skulptoriaus Jono Arčikausko ir menotyrininkės prof. Agnės Narušytės pokalbis LRT laidoje „Pakeliui su klasika“. Šios radijo laidos vedėja Gerūta Griniūtė bei svečiai pateikė įžvalgas apie svarbių Druskininkų erdvių, t.y. Vilniaus alėjos ir M.K.Čiurlionio skvero, rekonstrukcijas bei apie dailininko Jono Arčikausko keramikinių skulptūrų likimą.
   Pagaliau išgirdome, jog miesto valdžia su J.Arčikausku susitarė, jog menininko keramikinės skulptūros „Laivas“, „Skruzdėlynas“, „Driežas“, „Varnas“, „Ožiaragis“, „Dagys“, „Laumė“ po daugiau nei 37-erių metų bus iš Vilniaus alėjos iškeldintos restauruoti ir veikiausiai bus pastatytos Nemuno pakrantės alėjoje. Radijo laidos „Pakeliui su klasika“ pašnekovai sutarė, jog keramikines skulptūras būtina restauruoti, nes jas nesyk apdaužė vandalai bei aplinką tvarkantys traktoriukai. Pasak J.Arčikausko ir A.Narušytės, tai įrodo, kad bendruomenė nemoka vertinti to, ką turi, būtina kultūros suvokimą plėtoti, jį priartinti iki žmonių. 
   Kai 2020 metų vasarą Druskininkų valdžia pranešė, kad ketinama rekonstruoti maždaug kilometro ilgio Vilniaus alėją, „Druskonis“ pašnekino J.Arčikauską, pirmiausia teiraudamasis apie keramikinių skulptūrų atsiradimo istoriją šioje alėjoje 1987 metais bei kūrybines užmačias jas kuriant bei derinant prie šios vietos jaukaus kraštovaizdžio. Menininkas atsakė, kad su broliu Bernardu norėjo skulptūromis sukurti kažką iki šiol nepaprasto, nematyto, sukurti oazę – čiurlenantis vanduo, švelni šviesa, šalia galima prisėsti, pagalvoti, šnekučiuotis su draugu. Taigi pirminis menininkų sumanymas buvo savotiškai atitinkantis gydomojo kurorto paskirtį – ramybė, atokvėpis, meditacija. Kadangi dar prieš ketverius metus vietinė valdžia užsimojo vietoj Arčikauskų skulptūrų įkurdinti zodiako ženklus pagal M.K.Čiurlionį, tuomet pasiteiravome pono Jono, ką manantis, ar toks sumanymas bei planuojama kurortinė pramoga susirasti savo zodiako ženklą ir prie jo įsiamžinti nedvelkia primityvoku populizmu bei pataikavimu masiniam skoniui? Klausėme, ar tokiu būdu nesuprimityvinama M.K.Čiurlionio kūryba ir menas apskritai, pateikdami panašius vietinius kurortinius pavyzdžius - „serijinę“ pasagą („Svetingumo vartai“) vietoje nugriautos meniškos „Legendos“ ir pompastišką trijų pušelių monumentą prie įvažiavimo į kurortą. J.Arčikauskas tuomet pateikė savo nuomonę, kad sumanymas dėl M.K.Čiurlionio zodiakų – banalokas biznio planas. 
   LRT laidoje „Pakeliui su klasika“ meras R. Malinauskas, pristatydamas zodiako ženklų skulptūrų, įkvėptų M.K.Čiurlionio kūrybos, sumanymą, informavo, jog paskelbtas viešas konkursas, raginantis menininkus siūlyti savo idėjas šia tema, sudaryta komisija, kuri tai vertins. Pasak mero, skulptūrų pagal M.K.Čiurlionio zodiako ženklus įgyvendinimas galėtų tęstis apie ketvertą metų. Viena iš konkurso sąlygų, jog gali būti atrinkta vieno ar daugiau autorių kūryba. Prof. A.Narušytės pastebėjimu, statant paminklus viešose vietose dažnai kyla konfliktai tarp menotyrininkų, pageidaujančių šiuolaikinio, o ne praeities meno, ir gyventojų, įpratusių prie tradicinio suvokimo, tarkim, skulptūrų lėkšto dekoratyvumo. Pasak menotyrininkės, svarbu, kokio lygio menininkai konkurse dalyvaus ir kokia komisija jų idėjas vertins. Kadangi kurorto gyventojai prie brolių Arčikauskų keramikinių skulptūrų Vilniaus alėjoje įprato per daugiau nei 37-erius metus, pirmiausia žmonių reikėjo paklausti, ar jie nori pasikeitimų, - samprotavo prof. A.Narušytė. 
   „Druskoniui“ savivaldybės tinklapyje nepavyko aptikti nei pastarojo konkurso sąlygų, nei vertinimo komisijos sudėties, todėl kreipėmės į savivaldybės administraciją, idant patartų, kur miesto gyventojai su tuo galėtų išsamiau susipažinti, taip pat kur galėtų išvysti daugiau nei 6 milijonų vertės Vilniaus alėjos detalų rekonstrukcijos projektą, idant nekiltų įtarimų, jog būsimoji alėja su įrengtomis naujomis prekybos vietomis taps panaši į komercinę Basanavičiaus gatvę Palangoje. Tad, remdamiesi Savivaldybės išplatinto pranešimo teiginiu, jog „daugiau kaip 30 metų skaičiuojanti Vilniaus alėja, tapusi neatsiejama kurorto dalimi, bus ne tik atnaujinta, bet ir pritaikyta šiuolaikiniams poreikiams“, paklausėme savivaldybės administracijos, kur gyventojai galėtų išsamiau susipažinti su detaliu Vilniaus alėjos rekonstrukcijos projektu? Deja, atsakymo per beveik tris dienas nesulaukėme. Taipogi vietiniai valstybės tarnautojai nesiteikė atsakyti į klausimą, kur galima susipažinti su paskelbto zodiako ženklų skulptūrų pagal M.K.Čiurlionio kūrybą viešo konkurso sąlygomis bei vertinimo komisijos sudėtimi. 
Teliko „Druskonio“ skaitytojus, susirūpinusius dėl medžių Vilniaus alėjoje likimo, informuoti savivaldybės svetainėje aptikta žinia, jog „jų šalinimas bus vykdomas tik atsakingai įvertinus jų būklę ir gavus specialistų išvadas“.

„Druskonio“ inf. 

*   *   *

   P.S. Kadangi savivaldybės administracijos atsakymų į straipsnyje iškeltus klausimus sulaukėme, kai laikraštis jau buvo spaustuvėje, juos skelbiame mūsų tinklalapyje:
„Atsakydami į jūsų klausimą informuojame, kad Vilniaus alėjos rekonstrukcijos projekto viešinimo procedūros buvo atliktos pagal tai numatantį Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2016 m. lapkričio 7 d. įsakymu Nr. D1-738 patvirtinto statybos techninio reglamento STR 1.04.04:2017 „Statinio projektavimas, projekto ekspertizė“, VIII skyrių „Visuomenės informavimas apie numatomą statinių (jų dalių) projektavimą ir visuomenės dalyvavimas svarstant statinių (jų dalių) projektinius pasiūlymus“, 2022 m. Druskininkų savivaldybės svetainėje ir Teritorijų planavimo ir statybos vartuose (TPS vartai), https://www.planuojustatau.lt/
   Su detaliu Vilniaus alėjos projektu galima susipažinti https://www.planuojustatau.lt/, (projekto viešai skelbiama dalis prieinama asmeniui identifikuojantis per Elektroninius valdžios vartus).
   Informaciją apie zodiako ženklų skulptūrų konkursą galima rasti Centrinėje viešųjų pirkimų informacinėje sistemoje: https://viesiejipirkimai.lt/epps/cft/prepareViewCfTWS.do?
resourceId=1026722 

 


Paieška