Pirmas

NAUJIENA!

Šiame numeryje

Miesto žinios
Kriminalai
Kultūra
Renginiai
Skelbimai
Videolaidos

Druskininkai

Viešbučiai
Menai

Druskininkų apylinkės

Turauskų sodyba
Sodyba "Pas Rūtą"

Redakcija

Informacija




Reklama


Labai gera vieta Jūsų reklamai. Daugiau informacijos čia >>



  Antano Dambrausko krėslas jau stovi tarp jo namų ir
  darbovietės
   Spalio 5-osios vidurdienį Vytauto gatvėje gausios minios apsupty atidengtas antikos kūrinių vertėjo Antano Dambrausko atminimo ženklas - krėslas. 


Antanas Dambrauskas prie savo darbo stalo
                                                Iš Jono Bilinsko archyvų, 1992 m. 


Skulptūrą atidengė A.Dambrausko įdukra Gabija Dambrauskaitė-Jurėnienė ir skulptorius Alfonsas Vaura


Krėslo skulptūros statybos iniciatoriai (iš kairės): menotyrininkė Aušra Česnulevičienė, verslininkai Valdemaras Makarevičius ir Arūnas Vaškevičius 


Į skulptūros A.Dambrauskui atidengimo iškilmes atvyko žinomi istorikai ir antikos veikalų vertėjai (iš kairės): dr. Arnoldas Kazimierėnas, dr. Darius Alekna, prof. Tatjana Aleknienė, doc. Audronė Kučinskienė 

Buvusi muzikos mokytoja Liuda Petrauskienė, pažinojusi A.Dambrauską, jo krėslo statybai paaukojo solidžią savo pensijos dalį

   Apie Druskininkų garbės piliečio A.Dambrausko atminimo įamžinimą mūsų mieste garsiau prabilta prieš keletą metų minint garbaus miestelėno 110-ąsias gimimo metines. Na, o praėjusių metų pradžioje, kai minėjome žinomo vertėjo A. Dambrausko 112-ąsias gimimo metines bei jo memorialinio kambarėlio įkūrimo Druskininkų rezistencijos ir tremties muziejuje 25-metį, jau pristatytas menotyrininkės Aušros Česnulevičienės bei verslininkų Arūno Vaškevičiaus ir Valdemaro Makarevičiaus iniciatyva įkurtas Antano Dambrausko atminties įamžinimo labdaros ir paramos fondas , kurio užmačios garsų mūsų miestelio gyventoją įamžinti skulptūra. Iš pradžių sumanyta įamžinti vardiniu A.Dambrausko suoleliu, tačiau šią, pastaruoju metu itin paplitusią idėją, pakoregavo skulptorius prof. Alfonsas Vaura, pasiūlęs atitinkamoje miesto erdvėje pastatyti krėslą, panašų į tą, ant kurio ponas Antanas 40 metų sėdėjo ir kūrė. Pastarasis krėslas, sumeistrautas iš medžio paties A. Dambrausko, saugomas jo memorialiniame kambarėlyje Druskininkų rezistencijos ir tremties muziejuje. Skulptoriaus prof. A.Vauros, beje, susijusio su mūsų miestu šeimyniniais ryšiais, pasiūlymą sustiprino ir Lietuvių PEN klubo skiriamas „Metų vertėjo krėslo“ apdovanojimas už geriausią metų vertimą. 
   Spalio 5-ąją paminklinio krėslo atsiradimo istoriją trumpai apibendrino jo atidengimo iškilmių vedančioji Antano Dambrausko atminties įamžinimo labdaros ir paramos fondo direktorė Aušra Česnulevičienė, priminusi savaitės simbolines datas, - Vertėjų dieną rugsėjo 30-ąją bei Mokytojų dieną spalio 5-ąją, kurios itin susijusios su pono Antano gyvenimo patirtimis. 
Bronzinio krėslo paminklas ant šviesaus granito pagrindo iškilo Vytauto gatvėje 4, tarp A.Dambrausko namų ir darbovietės, vaikų sanatorijos „Saulutė“. Miesto šeimininkas meras Ričardas Malinauskas, iškviestas pasiaiškinti, kaip tokią gerą vietą paminkliniam krėslui parinko, patikslino, jog tai bendras gidų ir vietinės valdžios sprendimas. 
   Skulptorius A.Vaura, paragintas papasakoti apie savo kūrybinį sumanymą ir jo eigą, buvo lakoniškas – „skulptoriaus darbo procese profesinių iššūkių neišvengsi“. 
   Vilniaus universiteto Klasikinės filologijos katedros doc. Audronė Kučinskienė kaip literatūros vertėjų sąjungos atstovė neabejojo, kad A.Dambrauskas, vertėjas iš senovės graikų ir lotynų kalbų, būtų rimtas pretendentas kasmet įteikiamai vertėjų globėjo šv. Jeronimo premijai gauti. Docentė pirmąsyk paviešino A.Rupšos archyvo, aptikto Vokietijoje, laiškus, kuriuose apibūdinami A.Dambrausko vertimai. VDU profesorė Tatjana Aleknienė susaistė A.Dambrausko gyvenimo ir vertimų turinio gijas. Primenam, jog A.Dambrauskas į Druskininkus atsikėlė po lagerių ir tremties 1956 m. ir būtent mūsų miestelyje praturtino Lietuvos kultūrą, iš senosios graikų ir lotynų kalbų į lietuvių kalbą išvertęs Antikos korifėjų Homero, Sofoklio, Aristofano, Vergilijaus, Plauto, Terencijaus, Ovidijaus žymiausius kūrinius, Šventąjį raštą ir kt.
   Žurnalistė Dalia Kutraitė, prieš 30 metų sukūrusi LRT laidą apie A.Dambrauską, prisiminė susitikimus su šiuo išmintingu, tolerantišku ir linksmu žmogumi. Šią rubrikos „Renome“ TV laidą galima iki šiol aptikti LRT mediatekoje. D.Kutraitė perdavė skulptoriui savo tuometinius pastebėjimus apie A.Dambrausko svyruojantį ir judantį krėslą. Buvusi sanatorijos „Saulutė“ lietuvių kalbos mokytoja Eugenija Sidaravičiūtė paragino susirūpinti, jog A.Dambrausko bibliotekos knygos išliktų Druskininkuose, tarkim, jo memorialiniame kambarėlyje Druskininkų rezistencijos ir tremties muziejuje, o nebūtų išvežtos kitur. Apie buvusį bendradarbį A.Dambrauską kaip apie šviesios ir plačios širdies žmogų šnektelėjo sanatorijos „Saulutė“ gydytojas Jonas Tertelis. 
   Kadangi krėslo skulptūra iškilo privačiomis lėšomis, ilgokai tęsėsi įrėmintų padėkų teikimas gausiems rėmėjams, kurių dėka sumanymas buvo įgyvendintas. Daugiausiai lėšų A.Dambrausko fondui paaukojo Druskininkų ir Šiaulių „Rotary“ klubo nariai. Dera pridurti, jog paminklo statybai vien tik bronzos panaudota 200 kg. Nepaisant įsiskolinimo skulptoriui, Antano Dambrausko atminties įamžinimo labdaros ir paramos fondas tęsia savo veiklą, įsipareigodamas apdovanoti Druskininkų M.K. Čiurlionio meno mokyklos auklėtinių geriausius diplominius darbus, susijusius su antika, A.Dambrausko gyvenimo darbais ir kt. 

„Druskonio“ inf. 


   Gerbiamieji, 
   Antanas Dambrauskas į Druskininkus atsikėlė po tremties 1956 m. ir kaip tik čia, Druskininkuose, jo nuveikti darbai reikšmingai praturtino Lietuvos kultūrą: iš senosios graikų ir lotynų kalbų į lietuvių kalbą jis išvertė daug iškiliausių Antikos rašytojų: Homero, Sofoklio, Aristofano, Vergilijaus, Plauto, Terencijaus ir kt. kūrinių.
Antano Dambrausko atminties įamžinimo labdaros ir paramos fondas, įgyvendinęs gražią ir prasmingą idėją – Krėslo skulptūrinę interpretaciją, tęsia savo veiklą edukacine paskata jaunimui ir miesto bendruomenei domėtis A.Dambrausko nuveiktais darbais, o per tai – labiau domėtis literatūra, Antikos kultūra ir puoselėti savo gimtąją kalbą. 
   Prašome prisidėti prie kilnios idėjos įgyvendinimo Druskininkų mieste ir skirti lėšų kūrybiniam projektui. 
   Jūsų aukos ir paramos tikimės: 
   Antano Dambrausko atminties įamžinimo labdaros ir paramos fondas 
   Į.k.306245899, a/s LT067189900009700846.
   V.Kudirkos g.37-5, LT-66120 Druskininkai 
   Tel. +37068645528 
   El.p. dambrauskofondas@gmail.com 

Antano Dambrausko atminties įamžinimo labdaros ir 
paramos fondo direktorė Aušra Česnulevičienė

 


Paieška