Pirmas

NAUJIENA!

Mediju remimo fondo remiamas projektas "M.K.Ciurlionio krasto meno puslapiai"

Dailininkei Juratei Dauksytei-Morlet nostalgija Druskininkams tapo ikvepimo saltiniu
Vien giedros mintys praeities su jumis beliks
Zmones imasi iniciatyvos - renka parasus issaugoti Vilniaus alejos autentika

Šiame numeryje

Miesto žinios
Kriminalai
Kultūra
Renginiai
Skelbimai
Videolaidos

Druskininkai

Viešbučiai
Menai

Druskininkų apylinkės

Turauskų sodyba
Sodyba "Pas Rūtą"

Redakcija

Informacija




Reklama


Labai gera vieta Jūsų reklamai. Daugiau informacijos čia >>



  Žmonės ėmėsi iniciatyvos – renka parašus išsaugoti
  Vilniaus alėjos autentiką










    Druskininkiečiai priešinasi vietos valdžios sumanymui iškelti senąsias Vilniaus alėjos skulptūras. Socialiniuose tinkluose šią savaitę pasklido raginimai pasirašyti peticiją, kad būtų išsaugota Druskininkų istorija - kurorto centre, pėsčiųjų alėjoje, esančios skulptūros. „Druskininkų Vilniaus alėjos skulptūrų išsaugojimas originalioje vietoje“ – taip portale www.peticijos.lt vadinasi bendruomenės kreipimasis dėl šių kūrinių likimo. „Peticijos tikslas yra išreikšti mūsų, miesto gyventojų ir svečių, nuomonę, kad nesutinkame su skulptūrų iškėlimu ir pakeitimu kitomis. Mes norime, kad alėja būtų rekonstruota tvariai, išlaikant joje esančius vertingus elementus ir estetiką. Siūlome restauruoti esamas skulptūras ir palikti jas alėjoje“, - rašo peticijos autoriai, ragindami visus nelikti abejingais ir iki birželio 8 d. pasirašyti minėtą dokumentą, adresuotą Lietuvos Vyriausybei, Kultūros ministerijai bei kitoms atsakingoms institucijoms.

Sulaukė gyventojų pasipriešinimo

   R.Malinauskas su savo bendražygiais, viešojoje erdvėje girdamiesi prasidėjusia kurorto pėsčiųjų alėjos rekonstrukcija, mokesčių mokėtojams kainuosiančia beveik 6 mln. eurų, sulaukė audringo gyventojų pasipriešinimo. Viešojoje erdvėje plinta raginimas išsaugoti senąsias alėjos skulptūras originalioje vietoje. 
   Druskininkų valdžia socialiniuose tinkluose jau anksčiau buvo kritikuojama dėl primityvios idėjos pritupdyti Vilniaus alėją zodiako ženklų, kur visi „lakstytų ir fotografuotųsi prie savo mėnesio skulptūros“. Pataikavimas masiniam skoniui kurorte jau turi pavyzdžių - Druskininkų menininkai ne kartą išsakė savo kritinę nuomonę dėl Šv.Jokūbo gatvėje pastatytos pasagos, miesto biudžetui kainavusius didelius pinigus. 2013 m. žemyn galais įmūrytą pasagos formos skulptūrą vietos menininkai tuomet pakrikštijo „Mero gėdos vartais“. Kaip žinia, beveik 240 tūkst. litų biudžetui tada kainavęs skulptoriaus T.Gutausko darbas „Svetingumo vartai“ buvo pastatytas 24 metus Druskininkų kurortą puošusios vietos skulptoriaus Antano Balkės skulptūros „Legenda“ vietoje.

O ar reikia keisti veidą?

   „Šis projektas pakeis Druskininkų veidą ir suteiks kurorto centrinei daliai naują gyvybę“, - apie Vilniaus alėjos atnaujinimą viešojoje erdvėje neseniai gyrėsi Druskininkų valdžia. Pasak R. Malinausko, „kapitalinis rekonstrukcijos projektas buvo planuotas įgyvendinti prieš ketverius metus, tačiau tik dabar, 2025-aisiais, gavus finansavimą, galima jį pradėti“. Daugiau kaip 30 metų skaičiuojanti Vilniaus alėja, anot Druskininkų valdžios, „bus ne tik atnaujinta, bet ir pritaikyta šiuolaikiniams poreikiams“. 
   Kaip aiškino vietos valdžia, alėjoje šiuo metu esančios 1987 m. pastatytos originalios keramikinės skulptūros, sukurtos brolių Jono ir Bernardo Arčikauskų, bus iškeltos ir restauruotos: „Skulptūros „Laivas“, „Skruzdėlynas“, „Driežas“, „Varnas“, „Ožiaragis“, „Dagys“ ir „Laumė“ per beveik 40 metų susidėvėjo, buvo ne kartą taisytos, todėl jas būtina atkurti iš naujo. Planuojama, kad po restauracijos darbų jos atgims naujam gyvenimui ir bus pastatytos Nemuno pakrantės alėjoje“. 
   Toks Druskininkų valdžios planas pribloškė ne vieną. Gyventojai ėmėsi iniciatyvos senąsias Druskininkų Vilniaus alėjos skulptūras išsaugoti originalioje vietoje.

Ragina žmones pasirašyti peticiją

   Žmonės raginami pasirašyti peticiją, adresuotą Lietuvos vyriausybei, Kultūros ministerijai, Kultūros infrastruktūros centrui, Kultūros paveldo departamentui. Kreipimasis paskelbtas interneto portale www.peticijos.lt, gyventojai savo valią gali pareikšti iki birželio 8 d.
   „Druskininkų savivaldybėje prasidėjo Vilniaus alėjos rekonstravimo darbai, kurių metu planuojama iškelti senąsias brolių Jono ir Bernardo Arčikauskų 1987 sukurtas skulptūras į Nemuno krantinę ir pakeisti jas naujomis, įkvėptomis M. K. Čiurlionio Zodiako ženklais. Iki darbų pradžios buvo teigiama, kad skulptūros liks savo vietoje, tačiau darbams įsibėgėjus paaiškėja, kad skulptūros bus perkeltos į kitą vietą ir Vilniaus alėja bus pakeista negrįžtamai. Šiuo žingsniu bus ne kuriama, o trinama miesto istorija“, - pabrėžiama peticijos tekste. Kaip rašo kreipimosi autoriai, „Peticijos tikslas yra išreikšti mūsų, miesto gyventojų ir svečių, nuomonę, kad nesutinkame su skulptūrų iškėlimu ir pakeitimu kitomis. Mes norime, kad alėja būtų rekonstruota tvariai, išlaikant joje esančius vertingus elementus ir estetiką. Siūlome restauruoti esamas skulptūras ir palikti jas alėjoje“.
    Pasak peticijos iniciatorių, „ši alėja yra svarbi Druskininkų identiteto dalis, todėl alėjos išsaugojimas tokios, kokia ji yra, su visu savo turiniu ir estetika, yra svarbus ir reikšmingas simbolis, turintis istorinę vertę. Ši alėja įgavo savo dabartinį veidą Lietuvos nepriklausomybės atgimimo laikotarpiu ir buvo pervadinta iš Lenino gatvės į Vilniaus alėją. Todėl visa alėja, kaip reikšmingas istorinis ir kultūrinis objektas, turi būti išsaugota su visais jos elementais be išimties“.
   „Norime atkreipti dėmesį į svarbą labiau rūpintis savo aplinka, istorija ir vertybėmis. Pastebime, kad siekiant naujumo, dažnai ignoruojama praeities svarba ir vertės išsaugojimas“, - akcentuojama kreipimesi į atsakingas šalies kultūros institucijas.

„Išsaugoti tai, kas autentiška“

   Peticiją pasirašę žmonės savo komentaruose akcentuoja būtinybę išsaugoti Druskininkų identitetą. „Prieš puikių skulptūrų iškeldinimą prie Nemuno krantinės. Jos privalo likti pėsčiųjų alėjoje ir atnaujintos su savo buvusiu apšvietimu, kuris buvo iš pradžių“, „Alėja ir šios skulptūros yra Druskininkų unikalumas“, „Palaikau už istoriškai vertingų skulptūrų išsaugojimą!“, „Nemačiau nei vienos gražesnės naujai pastatytos skulptūros Druskininkuose už šias. Prikelti naujam gyvenimui ir grąžinti į vietą!“, „Remiu ir noriu, kad skulptūros išliktų ten, kur jos yra. Jos niekam netrukdo“, „Noriu, kad viskas liktų savo vietose, tai mūsų miesto paveldas!“, „Tikiuosi, skulptūros liks išsaugotos autentiškoje vietoje“, „Reikia vertinti tai, ką turime, jauki vieta, tikras pavėsio kampelis“, „Išsaugoti tai, kas autentiška ir asocijuojasi būtent tik su Druskininkais“, „Pasirašau už skulptūrų išsaugojimą originalioje jų vietoje!“, „Skulptūros yra miesto dalis. Vaikystės prisiminimai“, „Jas reikia ne keisti, o atrestauruoti ir prižiūrėti“, „Senosios skulptūros yra Druskininkų alėjos veidas, meninis paveldas ir neatsiejama Druskininkų dalis“, „Alėja ir jos skulptūros yra viena iš nedaugelio likusių vietų Druskininkuose, kurioje gali pajusti miesto dvasią“, „Atnaujinus skulptūras, jas grąžinti ten, kur jos visada stovėjo“, - komentavo peticiją pasirašę žmonės. 

Rekonstrukcija atsieis beveik 6 mln. eurų

   Vilniaus alėjos rekonstrukcija bei senųjų skulptūrų likimas buvo vienas iš pagrindinių klausimų ir opozicijos valandoje, iškeltas vasario mėn. vykusiame savivaldybės tarybos posėdyje. 
   „Nėra pakankamo aiškumo ir viešumo tiek dėl paties projekto, kuris iš esmės visuomenei nebuvo pristatytas, - opozicijos valandoje minėjo savivaldybės tarybos narys, konservatorius Antanas Balkė. - Visuomenė gauna tiktai tam tikras nuotrupas „štai jau pavasarį pradėsim raust“, todėl visuomenei kyla klausimų, kaip pavyks suderinti darbus, turint omeny kultūros sostinės reikalą, išimant dalį alėjos, kaip bus vykdomas planuojamų skulptūrų konkursas?“. „Kad meras čia nevyrautų su savo komentarais, paprašysiu atsakyti direktorę“, - į R.Malinausko pavaldinę, savivaldybės administracijos direktorę V.Jurgelevičienę tada kreipėsi A.Balkė. 
   Pastarosios žodžiais, viskas čia esą atlikta taip, kaip reikia. „Kalbant apie projektus, noriu iš karto pabrėžti, tikrai paviešinti, tiek skulptūrų, tiek Vilniaus alėjos. Procedūros techninio projekto rengimo metu numato viešinimą visuomenei. Viskas padaryta preciziškai, išduotas statybos leidimas, organizuotas konkursas ir dabar jau turim rangovą. Ir mero feisbuke, ir mūsų svetainėj buvo parašyta, kad prasideda darbai, su rangovu jau buvom susitikę, aptarta grafikas, procesas prasideda, kai tiktai leidžia oras, mes tikrai Vilniaus alėją labai rimtai startuojam, - posėdyje dėstė V.Jurgelevičienė. - Kaina (alėjos rekonstrukcijos, - red.p.) nesiekia 6 milijonų eurų, kas mus labai džiugina, buvo rimtas konkursas, 7 berods pretendentai, laimėtojas su mažiausia kaina UAB „Medinita“. Procesas truks du sezonus“, - aiškino R.Malinausko bendražygė. „Kalbant apie senąsias skulptūras, tai jos bus restauruojamos ir pastatomos per tam tikrą laiką naujoj vietoj, derinam su autoriais, o kalbant apie naujas, yra paskelbtas jau idėjos konkursas, paskelbti vieši konkursai, kovo 17 d. vokai, kviečiam visus įmanomus skulptorius, kurie atitinka kvalifikaciją“, - dar pridėjo V.Jurgelevičienė apie Vilniaus alėjos skulptūras.

Pasisakė ir profesionalai

   Visažinės Druskininkų valdžios užmojai Vilniaus alėjoje sulaukė audringos reakcijos viešojoje erdvėje. Architektūros istorijos mokslų daktarė Viltė Migonytė-Petrulienė feisbuke taikliai pakomentavo kurorto valdžios planus pakeisti Vilniaus alėjos veidą: „M. K. Čiurlionio metams Druskininkai parengė ypatingą, kapitalinę (statybinę) programą, su kaunietiško mentaliteto įpaminklinimo ambicijomis, grąžinusią prisiminimus kelis dešimtmečius atgal. Tuomet, narstant Druskininkų architektūrą ir viešąsias erdves, įsiprašiau ir į Jono Arčikausko dirbtuves Vilniuje. Paskutinių metų studenčiokei skulptorius be pasididžiavimo papasakojo apie savo pirmąjį užsakymą buv. Lenino alėjoje (dab. Vilniaus) Druskininkuose, jam vos baigus S. Žuko dailės technikumą. Projekto sumanytojas ir užsakovas 1987 m. buvo vykdomojo komiteto pirmininkas (arch. Mickevičius), kurį laiką domėjęsis vakarietiškomis urbanistinėmis - landšaftinėmis tendencijomis, ir, tikėtina, padėjęs apeiti vietinės cenzūros normas. J. Arčikauskas, įkvėptas M. K. Čiurlionio kūrybos, tiems laikams per drąsiai ieškojo rytietiškos gyvenimo – kelionės filosofijos, kurią skulptūrose pynė su lietuviška mitologija. Pagal pirminį sumanymą, svarbiausią kamerinę kurorto pėsčiųjų arteriją turėjo papuošti devynių fontanų - žibintų vieninga stilistinė ir idėjinė kompozicija. Dėl įvairių aplinkybių iki šių dienų išlikę šeši J. Arčikausko fontanai bus restauruoti ir iškelti į „vaizdingus Dzūkijos panemunės takus”, nes modernūs sniego valytuvai ne tokie manevringi („neapeina” skulptūrų kampų) ir Druskininkams reikia naujų skulptūrinių užsakymų - zodiako ženklų. Čia vyrauja įsitikinimas, kad dabar turistai domisi astrologija ir norės surasti savo naujovišką dangaus ženklą“.
   „Niekada nemaniau, kad skulptūra yra efemeriškas menas. Deja, buldozeris vardu „gražu, nes nauja”, net ir vieną išraiškingiausių, unikaliausių ir, mano nuomone, čiurlioniškiausių urbanistinių viešojo meno kūrinių Lietuvoje, grasinasi paversti tik atmintyje apsigyvenusia iliuzija. P.s. Interviu LRT (https://bitly.cx/4Jkv) J. Arčikauskas kukliai ir taikliai pastebi priežastį: „žmogus nesugeba vertinti to, ką turi”, - savo komentarą užbaigė Viltė Migonytė.

„Ir taip Druskininkai kičėja“

   Į šį architektūros istorijos mokslų daktarės komentarą feisbuke netrukus sureagavo ir R.Malinausko sąrašo narė savivaldybės taryboje, mokytoja Ronata Balkaitienė. “Skulptūros niekur nedings, bus sutvarkytos, restauruotos pačių autorių ir papuoš Nemuno pakrantę“, - gindama vietos valdžios sumanymą, feisbuke prašneko R.Balkaitienė, bet iškart gavo pylos nuo savo nuomonę šiuo klausimu pareiškusio menininko Gintaro Žilio: „Gerb. Ronata, tai nusikaltimas naikinti kultūrinį-meninį paveldą. Ir Jūsų Tarybos dauguma tampa caro nusikalstamų ambicijų, besitęsiančių jau 25 metus, bendraautoriais. Gėda už Jus!“.
   “Išnaikins vaikystės jaukius prisiminimus, ir taip Druskininkai kičėja... Tie baisūs įstiklinti pliušiniai meškinai...graudu“, - po Viltės Migonytės komentaru įrašą paliko viena druskininkietė.
„Yra nesuprantančių, kad kita vieta - NE VIETA šioms Vilniaus alėjos skulptūroms. Nereikia užribio ar paribių, kažkur krantinėj Nemuno! Te būna kitos, zodiakinės žadėtos, kur “Dangaus skliautas” . Labai juk siejasi“, - feisbuke rašė kita komentatorė.

„Šiuo žingsniu yra ne kuriama, o trinama miesto istorija“

   Šįmet sausio pabaigoje LRT radijo laidoje R.Malinauskas dėstė apie planuojamą Druskininkų senamiesčio pagrindinės arterijos – Vilniaus alėjos rekonstrukciją. Feisbuke nuoroda į šią radijo laidą pasidalinusi druskininkietė Nereta Sanajevienė paliko savo komentarą: “Šioje laidoje išgirsite, kad Vilniaus alėjos skulptūras planuojama išlupti ir ištempti prie Nemuno, kur “neužkliūtų” turistams? Ar nors vienas turistas skundėsi, kad jos trukdo??? Kas išvis nusprendė, kad jos trukdo? Atkreipkite dėmesį į argumentą, kad 7 skulptūros trukdė sniego valymo mašinom (max mėnesį Lietuvoje sninga, ir tik kelias dienas, taip, kad reiktų traktoriais valyti). Mugių metu trukdė turistams pirkti kočėlus, ali express gintariukus ir arabiškus kvepalus. Mugės šiame mieste vyksta kelis kart į metus. Sninga šiame mieste mėnesį… 7 senosios skulptūros trukdo, bet 12 naujų zodiako ženklų, kas yra dar 5 papildomos skulptūros (kliūtys) - nebe… Ir tai yra patys menkiausi argumentai, kurie gali būti sugalvoti, siekiant pašalinti meno kūrinius iš pagrindinės pėsčiųjų erdvės… Keli maži, skysti argumentai, nepatogumai dėl turgaus ir praktiški ūkio reikalai nusveria istoriją, dvasinę objekto prasmę, galų gale gyventojų sentimentus ir prisiminimus… Neturiu aš žodžių“.
   „Druskininkų savivaldybė šauna dar vieną trinkelių projektą, kurį vainikuos “menininkų skulptūros” SKIRTINGŲ MENININKŲ skulptūros vienoje erdvėje. Kaaip tai atrodys??? Pilkom trinkelėm išklota nauja kiliminė danga, nusagstyta skirtingais zodiako ženklais, sukurtais skirtingų menininkų… Labas euroremonte ir RIP ikoniškoji alėja… Su ten įsigyvenusiais meno kūriniais ir lenktais suoliukais, - feisbuke rašė N.Sanajevienė. - Šiuo žingsniu yra ne kuriama, o trinama miesto istorija. Ar kas nori šito pokyčio??? Kam keisti tik dėl keitimo? Ar tikrai yra būtinybė? Ar tikrai dabar yra tinkamas metas? Meras teigia, kad jas gadindavo sniego valymo įrenginiai, ir jos trukdė turistams, todėl reik iškelt… Tai gal atsargiau valykit ir ne su traktoriais, ir komunalščikus apmokykit, kad ne aplink šiukšlines, o meno kūrinius valoma yra. Labai liūdna ir pikta. Ir dar tokiam pasaulio kontekste, kai ateitis tampa nebeaiški, va taip lengva rankele yra skiriama 6 mln. eur naujai blizgančiai trinkelių alėjai, su galimai žemesnės meninės vertės blizgučiais… Kai šiuo metu alėja atrodo puikiai. Bent jau yra tikra ir laiko žymėm išpuošta… prisiminsim. O gal dar pakovojam už savo miestą, už savą, su prisiminimais, toks, koks jis yra gražiausias!?“.

„Druskonio“ inf.



Paieška