Pirmas


Medijų rėmimo fondas remiamas projektas

NAUJIENA!

Šiame numeryje

Miesto žinios
Kriminalai
Kultūra
Renginiai
Skelbimai
Videolaidos

Druskininkai

Viešbučiai
Menai

Druskininkų apylinkės

Turauskų sodyba
Sodyba "Pas Rūtą"

Redakcija

Informacija




Reklama


Labai gera vieta Jūsų reklamai. Daugiau informacijos čia >>



  Užmojai iškelti druskininkiečių pamėgtas skulptūras
  nudžiugino ne visus






Rūta RIBAČIAUSKIENĖ, Margarita ALPER, LRT TV naujienų tarnyba
 
   Druskininkų centre rekonstruojant Vilniaus alėją, planuojama iškelti prieš beveik 4-turis dešimtmečius brolių Jono ir Bernardo Arčikauskų sukurtas skulptūras. Jas pakeistų kitų menininkų sukurtos naujos, pagal Čiurlionio „Zodiako“ ženklus. Tačiau dalis gyventojų tam prieštarauja.
   Druskininkų Vilniaus alėjos rekonstrukcija planuota nuo 2018-ųjų, darbai pradėti tik šiemet, gavus finansavimą. Bus pakeista alėjos apšvietimas, danga, vandens nuotekų tinklai ir kita.
„Dangos turėtų būti šįsyk jau ne betono trinkelės, bet klinkerio trinkelės, išskiriant atskirai dviračių juostą, kad jie važiuotų saugiai, nesipainiotų su pėsčiaisiais“, – LRT televizijai sako Druskininkų savivaldybės Architektūros skyriaus vedėja Joana Verbickienė.
   Tačiau dalis druskininkiečių nepatenkinti savivaldybės planais iš alėjos iškelti prieš trisdešimt aštuonerius metus šiai alėjai brolių Jono ir Bernardo Arčikauskų sukurtas septynias skulptūras.
„Užaugome su šita alėja, galbūt galima praėjimą keisti, tvarkyti, bet skulptūras turėtų palikti“, – teigia druskininkietė Sandra Žilionytė.
   „Ne laiku, jau čia turėjo jubiliejui sutvarkyta“, – tikina kitas vietos gyventojas Saulius Dalis.
   Druskininkų savivaldybės planuose – nusidėvėjusias skulptūras restauruoti ir perkelti į Gydyklų parką, prie Nemuno. Vienas iš autorių Jonas Arčikauskas sako nesipriešinantis skulptūrų perkėlimui, tik primena, kad jos kurtos specialiai Vilniaus alėjai.
   „Scenarijus keičiasi, reikia pergalvoti tvarką, seką, tos vietos man pasirodė neblogos, gražesnės romantiškesnės, man patinka, kad atsiranda fone tarsi ką reiškia vanduo, upės tėkmė“, – teigia jis.
   Dalis vietinių sako pasigedę viešų diskusijų su bendruomene. „Viešieji menai, skulptūros vertinamos kaip nekilnojamasis turtas. Nekilnojamasis menas, nes tai yra pririšimas prie gamtos, tam tikra sintezė tarp architektūros, gamtos ir meninio objekto“, – įsitikinęs skulptorius Antanas Balkė.
   Vietoje iškeltų skulptūrų savivaldybė planuoja pastatyti dvylika naujų. Susietų su Mikalojaus Konstantino Čiurlionio kūryba, minint menininko 150-ąsias gimimo metines.
   „Vyksta dar konkursas skulptūrų sukūrimo, idėjos konkursas, dar nesam atsiplėšę vokų. Interpretuojant arba netgi ne interpretuojant, pajutus čiurlionišką įtaką Čiurlionio paveikslų „Zodiakas“ tema“, – aiškina J. Verbickienė.
   „Ruošiasi ten zodiakus daryti, tai tikrai nesuprantu, nesu linkęs net suprasti, žiūriu į tai kaip į normalų buitinį idiotizmą, nes džiaukimės Čiurlioniu ir jojo zodiakais, bet nedarykim tokio Palmiros pranašysčių“, – kalba J. Arčikauskas.
   Po restauracijos į alėją grąžint Arčikauskų skulptūras reikalauja ir per 800 žmonių, jau pasirašiusių peticiją internete „Už senųjų skulptūrų išsaugojimą originalioje vietoje“. Parašai renkami iki birželio.


Druskininkai – Lietuvos kultūros sostinė 2025 / LRT PLIUS laidos „Kultūros diena“ stop kadras


Paieška