Kauno apygardos teismas nuosprendį eksteisėjų ir Druskininkų mero R.Malinausko korupcijos byloje numato skelbti kitų metų sausio 10-ąją. Apie tai žiniasklaidą informavo teismo atstovė Milda Kryžė.
Kokios siūlomos bausmės
Sprendimo paskelbimas atidėtas dėl didelės baudžiamosios bylos apimties ir sudėtingumo, taip pat dėl didelio teisėjų kolegijos užimtumo bei rengiamų baigiamųjų procesinių sprendimų kitose bylose skaičiaus, nurodė ji. Šioje byloje R.Malinauskui dėl kyšio davimo prašoma skirti 60 tūkst. eurų baudą. Druskininkų meras kaltinamas per tarpininkus davęs kyšį, kad civilinėje byloje dėl vadinamojo Vijūnėlės dvaro būtų priimti palankūs sprendimai ir jis nebūtų nugriautas, informaciją apie sausio 10 d. planuojamą skelbti nuosprendį buvusių teisėjų ir R.Malinausko byloje pranešė naujienų agentūra BNS.
Taip pat už korupciją teisiamą buvusį R.Malinausko patarėją, dabartinį Druskininkų savivaldybės tarybos narį Aivarą Kadziauską prokurorai siūlo bausti 60 tūkst. eurų bauda bei iš abiejų asmenų solidariai konfiskuoti 30 tūkst.eurų kaip nusikalstamos veikos padarymo priemonę, kurios dalį žemesnės instancijos teismas grąžino Druskininkų merui.
Byloje taip pat teisiamam buvusiam Lietuvos Aukščiausiojo Teismo (LAT) teisėjui Egidijui Laužikui, kaltinamam už kyšį priėmus palankų sprendimą stabdyti minėto pastato griovimą, prokurorai liepą paprašė 10 tūkst. eurų baudos. Korupcija kaltinamam buvusiam Apeliacinio teismo teisėjui Viktorui Kažiui siūloma pusketvirtų metų, to paties teismo buvusiam teisėjui Konstantinui Gurinui pustrečių metų laisvės atėmimo. Buvusiam Vilniaus apygardos teismo teisėjui Henrichui Jaglinskiui prašoma skirti trejus metus kalėjimo ir 7,5 tūkst. eurų baudą, buvusiam Vilniaus miesto apylinkės teismo teisėjui Robertui Rainiui 15 tūkst. eurų baudą.
Buvusiam LAT teisėjo padėjėjui Airingui Kartanui siūloma 7,5 tūkst. eurų bauda. Likę kaltinamieji yra advokatų klientai, įtariamos korupcijos grandinės tarpininkai, jiems daugiausia prašoma baudų. Griežčiausia atsakomybė gresia tarpininkavimu dėl kyšių kaltinamai Oksanai Sakalauskienei, kuriai prašoma skirti ketverius metus laisvės atėmimo ir 60 tūkst. eurų baudą.
Iš viso byloje kaltinimai pateikti 16-ai fizinių asmenų ir bendrovei VVMServis. Juridinį asmenį prokuratūra prašo likviduoti, kadangi įmonei šiuo metu vykdoma bankroto procedūra. Visi 12 šios bylos epizodų susiję su buvusiu advokatu Drąsučiu
Zagrecku, tarpininkavusiu kyšininkavimo schemose. Jis atleistas nuo baudžiamosios atsakomybės, nes bendradarbiavo su teisėsauga, jam suteiktas valstybės saugomo liudytojo statusas. Iš viso duotų arba sutartų kyšių sumos šioje byloje siekia nuo kelių iki keliasdešimties tūkstančių eurų.
Didelės apimties byla iš esmės pradėta nagrinėti 2022-ųjų gruodį, įrodymų tyrimas baigtas 2024-ųjų gegužę. Proceso dalyvių baigiamųjų kalbų teismas pradėjo klausyti birželio pirmoje pusėje.
Nelegaliu pripažintas Vijūnėlės dvaras nugriautas 2019-ųjų spalį, po atitinkamo LAT sprendimo. Druskininkų valdžia dėjo pastangas, kad pastatas būtų išsaugotas.
Statytojo prisipažinimai
Kauno apygardos teismas dar 2023-aisiais posėdžiuose aiškinosi, kas iš tiesų buvo per didžiausius skandalus nuo žemės paviršiaus nušluoto Vijūnėlės dvaro savininkas. Kaip žinia, oficialus šio pastato statytojas buvo pasiturintis kaunietis: visi skundai ir prašymai buvo pasirašyti verslininko Žilvino Povilonio vardu. Prasidėjus tyrimams, jis vis tik prisipažino, jog dvarą statė ne sau.
Ikiteisminio tyrimo metu Ž.Povilonis nurodė, jog nuo pat pradžių buvo planuota, kad jo vardu statytas prabangus namas ant Vijūnėlės tvenkinio kranto bus R.Malinausko nuosavybė. Kaip 2023-aisiais rašė portalas lrytas.lt, nuotoliniu būdu su teismu bendravęs Ž.Povilonis pasakojo, kad 2014 metais Malinauskas paprašė nupirkti nebaigtą statyti namą, o vėliau žadėjo jį perpirkti. Teismo posėdyje liudytoju apklaustas Ž.Povilonis atskleidė daug šokiruojančių detalių. Ž.Povilonis teigė, kad R.Malinauskas jo vardu buvo atidaręs banko sąskaitą, į ją įnešęs pinigų, bet pats juos ir leidęs. Jis turėjo kodų generatorių, iš tos sąskaitos mokėjo mokesčius. Aš net nežinojau, kas toje sąskaitoje vyksta. Klausydamasis tokių liudijimų Druskininkų meras teisme tik kraipė galvą. Teisėsaugai pradėjus tyrimą dėl galimos korupcijos šios sąskaitos išrašus Ž.Povilonis pateikė Specialiųjų tyrimų tarnybai (STT), - 2023-aisiais rašė lrytas.lt.
Ambicijos bet kokiomis priemonėmis ir būdais nuo griovimo išsaugoti neteisėtai pastatytą prabangų namą
lipo per kraštus. Dėl dvarelio reikalų buvo nusibelsta net iki Strasbūro teismo, kur Ž.Povilonis savo pavardę įsiamžino byloje prieš Lietuvą. 2022 m. balandžio 7 d. paskelbtame Europos Žmogaus Teisių Teismo (EŽTT) nutarime, kuriuo Ž.Povilonio peticija buvo pripažinta nepriimtina dėl piktnaudžiavimo peticijos teise, buvo daug papasakota apie R.Malinausko vaidmenį Vijūnėlės dvaro istorijoje. Šiame nutarime buvo minimi Ž.Povilonio prisipažinimai ikiteisminio tyrimo metu, kur pastarasis nurodė, jog nuo pat pradžių buvo planuota, kad Ž.Povilonio vardu statytas prabangus namas ant Vijūnėlės tvenkinio kranto bus R.Malinausko nuosavybė. Minėtame EŽTT pranešime teigta, kad R.Malinauskas planavo pastatą įsigyti vėliau, o namo statybos metu Ž.Povilonis jį įrenginėjo pagal R.Malinausko skonį.
Kaip rašoma minėtame EŽTT nutarime, Ž.Povilonis taip pat prisipažino, jog jis su žmona turėjo surašyti testamentą, kad vadinamąjį Vijūnėlės dvarą paveldės R.Malinausko nurodytas asmuo, kurį Ž.Povilonis tikino matęs gal tris kartus gyvenime.
Strasbūro teismas nurodė, kad Ž.Povilonis pateikė dvi prieštaringas faktų versijas, kurios sukėlė abejonių dėl pareiškimo patikimumo. EŽTT jis tvirtino, kad Lietuvos institucijų sprendimai, kuriais nurodyta nugriauti namą, pažeidė jo teisę naudotis savo nuosavybe.Tuo metu duodamas parodymus ikiteisminiame tyrime dėl galimo papirkimo, siekiant paveikti teismų sprendimus, susijusius su Vijūnėlės dvaro nugriovimu, Ž.Povilonis teigė, kad sutiko sudaryti apsimestinį sandorį su R.Malinausku ir niekada neketino pasilikti turto savo reikmėms.
Nuosprendis - po 3 mėnesių
Kauno apygardos teisme nagrinėjama teisėjų korupcijos byla į dienos šviesą vėl iškėlė skandalingojo Vijūnėlės dvaro statybos istoriją, visą Lietuvą sukrėtusią savo įžūlumu. Dėl šio namo daugiau kaip penkerius metus vyko sunkiai besuskaičiuojami teismų procesai (neregėtas atvejis, jog dvaro byla net Aukščiausiajame Teisme buvo nagrinėta du kartus!). Vilniuje buvo organizuojamos dvaro gynimo spaudos konferencijos, kuriose pirmu smuiku griežęs R.Malinauskas į šuns dienas dėjo tariamus užsakymus vykdančius prokurorus ir jo posto neva besigviešiančius politinius oponentus. Dėl dvaro išsaugojimo buvo šokdinamas Seimas, raštais atakuojama Vyriausybė ir Prezidentas. Nekalbant jau apie klausimą, kiek teismuose Druskininkų savivaldybę atstovavusiems ir dvarą gynusiems advokatams buvo išleista mokesčių mokėtojų pinigų, apie protu sunkiai suvokiamas administracines sąnaudas kiek Vijūnėlės dvaro gynybai buvo išeikvota savivaldybės tarnautojų darbo laiko?
R.Malinausko dabar laukia įtemptas laikas: teisėjų korupcijos bylą nagrinėjantis Kauno apygardos teismas nuosprendį skelbs po tik trijų mėnesių sausio 10 d. Sprendimo paskelbimas atidėtas dėl didelės baudžiamosios bylos apimties ir sudėtingumo.