Pirmas

NAUJIENA!

Šiame numeryje

Miesto žinios
Kriminalai
Kultūra
Renginiai
Skelbimai
Videolaidos

Druskininkai

Viešbučiai
Menai

Druskininkų apylinkės

Turauskų sodyba
Sodyba "Pas Rūtą"

Redakcija

Informacija




Reklama


Labai gera vieta Jūsų reklamai. Daugiau informacijos čia >>



  Įvairių pasaulio šalių pareigūnų kepurių kolekciją buvęs
  miškininkas sukaupė per daugiau nei dešimtmetį

Kęstutis Valenta ir jo pareigūnų kepurių kolekcija


Naujosios Zelandijos ugniagesio kepurė

JAV jūrų aviacijos pareigūno kepurė

Filipinų policininko kepurė

   „Druskonį“, suprantama, sudomino Jaskonių ir Naujasodės kaimų  bendruomenės tinklalapyje paviešintas kvietimas apsilankyti Kęstučio Valentos sodyboje ir pamatyti unikalią įvairių šalių pareigūnų kepurių kolekciją bei įvairius senovinius daiktus. Domėdamiesi šia unikalia kolekcija, aptikome lrt.lt vaizdo įrašą, kuriame apie jaskoniškį K.Valentą pasakojama ir kaip apie kolekcionierių, ir kaip apie muzikantą bei šmaikštų pasakorių. K.Valenta šmaikštaudamas įtaigiai persikūnyja į mėgiamą personažą „bratką“ iš „Dviračio žinių“.

Eksponatai - iš tolimiausių kraštų 


   Tarnybinių kepurių iš viso pasaulio kolekciją K.Valenta sukaupė per daugiau nei dešimt metų, kai dėl ligos teko palikti mylimą miškininko darbą. „Grįžęs namo pakabinau kepurę ir apsiverkiau,“ – prisimena Kęstutis. Būtent nuosava miškininko kepurė tapo visos kolekcijos pradžia. Kepurės iš viso pasaulio atkeliavo į Naujasodę įvairiausias būdais - vaikų, draugų, pažįstamų, paties kolekcionieriaus dėka. Pavyzdžiui, ugniagesio kepurė iš Naujosios Zelandijos į Lietuvą „skrido“ apie 28 valandas. Be jos, atkakusios iš tolimiausios šalies, lentynose taipogi rikiuojasi Filipinų, Nepalo, Kinijos, JAV valstijų, Meksikos, Turkijos įvairių pareigūnų kepurės. Be abejo, kolekcijoje atstovaujama beveik visoms Europos šalims. Kai kurios kepurės, pvz. buvusios VDR pareigūnų, Baltarusijos generolo, Ukrainos kariūno, turi ne vien pažintinę, bet ir istorinę vertę. Dauguma kepurių - nepigiai nusipirktos, mažuma – labdaringai padovanotos. Kepurių kainos priklauso nuo jų metų, laikmečio, aukcionų, šalies ir kt. Tarkim, paprastos rusiškos pareigūnų kepurės kainuoja nuo 25 eur iki 75 eur. 

„Širdį skauda, kas liko iš mūsų miškų“ 

   Iš Krikštonių Lazdijų rajone kilęs K.Valenta miškininku tapo neatsitiktinai. Pasirinkti šią specialybę tiek Kęstutį, tiek kitus jo giminaičius labai skatino dėdė, biologijos mokslų daktaras prof. Vytautas Jurgis Valenta. Nors Kęstutis neturėjo galimybės studijuoti miškininkystę, tačiau po tarnybos armijoje darboviete pasirinko būtent miškų ūkį. Pradžioje dirbo staliumi, o šiek tiek vėliau – eiguliu Latežerio girininkijoje. Po 25-erių miškininko darbo metų dėl sunkios ligos privalėjo eigulio kepurę pakabinti ant „cviako“. „Širdį skauda, kas liko iš mūsų miškų, kaip jie dabar tvarkomi,“ – graudenasi Kęstutis, prisimindamas savo eigulystę, kiek daug buvo pasodinta ir užauginta, kaip darniai ir su meile miškui dirbta Latežerio girininkijai vadovaujant Edvardui Vilčinskui. „Dabar tvarkant miškus nėra jokio ūkiškumo ir šventumo, reformos panaikino didelę dalyje urėdijų, galiausiai mažai kas renkasi miškininkystės studijas,“ – savo nuomonę išsakė K.Valenta, dirbęs daugiau nei du dešimtmečius eiguliu, kurių po reformų taip pat nebeliko. O anksčiau, pasak Kęstučio, eiguliai buvo „girininko ausys ir akys“. Neseniai viešėdamas Lenkijoje, jis domėjosi tenykšte miškininkyste, kuri toleruoja gerokai kuklesnius kirtimus nei pas mus, tvarkingiau ir ūkiškiau tvarko miškus. 

Kolekcijoje – apie 160 pareigūnų kepurių

   Šalia pakabintos atitarnavusios nuosavos eigulio kepurės po truputį daugėjo būsimos kolekcijos eksponatų: sūnus iš Gardino parvežė Baltarusijos pareigūnų kepurių, vilniečio kaimyno sūnus, gyvenantis Naujoje Zelandijoje, parskraidino šios tolimos salos ugniagesio kepurę, dukra parūpino Vokietijos bundesvero pareigūnų kepurių ir t.t. Plaukiant Ančios upe sutiktas ir bičiuliu tapęs lenkas, buvęs policininkas, parūpino savo šalies ir specialybės pareigūnų kepurių. Pats Kęstutis jų įsigijo ir per socialinius tinklus, ir Kauno urmo bazės turgelyje, aukciono būdu ir t.t. Dažnas giminaitis ar pažįstamas iš anksto žino, ką Kęstučiui parvežti lauktuvių iš svečios šalies.„Iš visų kampų surinkus, mano kolekcijoje – apie 160 pareigūnų kepurių, – apibendrina K.Valenta. – Kiekviena kepurė turi savo priešistorę, kaip ir kelią, kaip mano kolekcijoje atsidūrė“. Kęstučio žiniomis, Lietuvoje yra dar keli asmenys, kolekcionuojantys pareigūnų kepures.

Patirtis iki 70-ies metų jubiliejaus

   Jaskoniškio Kęstučio, devynerius metus buvusio Ratnyčėlės seniūnaičiu, bendruomeninė veikla daug sričių aprėpia. Jis buvo vienas iš pradininkų Jaskonyse bendram vietinių būryje švęsti Jonines. Dar vaikystės metais išmokęs groti dainingo tėvuko nupirkta armonika, Kęstutis dvylika metų muzikavo ansamblyje „Malūnėlis“, dabar dalyvauja kapeloje „Ratnyčėlė“. Pats sugalvoja intriguojančius įvairių projektų siužetus, kuriuose šmaikštauja „bratkos“ ar muitininko vaidmenimis. „Sulaukti 70-ies metų jubiliejaus man labai padėjo bendravimas su žmonėmis ir muzika,“ – priduria K.Valenta, šiais metais pažymintis nuosavos patirties sukaktį. Beje, tame pačiame mini muziejuje, įrengtame nuosavo namo rūsyje, be pareigūnų kepurių kolekcijos, surinkti draugėn įvairūs daiktai liudija ir paties K.Valentos gyvenimo istoriją. Iš užrašų knygelių arba darbo kalendorių nuo 2007-ųjų metų galima sužinoti, koks kasdien buvo oras, kokie įvykiai buvo svarbūs tiek pačiam Kęstučiui, tiek Lietuvai ir pasauliui. To paties kambarėlio sienos nukabinėtos ir paties K.Valentos dėvėta kariška uniforma, ir jo dėdės prokuroro apranga, ir brolio, tarnavusio Afganistane, kariškais atributais, ir egzotiškų kraštų, tarkim, Dominikos ir Vietnamo, palmių lapų ir kaučiuko skrybėlėmis, ir ženkliukų kolekcija, kurioje išsiskiria šerifo kokardos. Kęstutis paragino atkreipti dėmesį į senokai nukaldintą „Dailės“ raktą su Druskininkų herbu. Žemiau, po stiklu, - svarbūs K.Valentai oficialūs dokumentai, susiję su darboviete ir visuomenine veikla. Tvarkingai sudėtos, muziejėlio šeimininko nuomone, geriausių Lietuvos ansamblių plokštelės ir kasetės. Šalia – impozantiškas vokiškas radijo kompaktų grotuvas. Kęstučio muziejiniai sentimentai artimiesiems – močiutės svarstyklės, mamos lovatiesės ir verpimo ratelis, brangus lenkiškas samovaras, lygintuvas, žibalinė lempa ir dar daug artimų žmonių įvairių buities daiktų. 

„Druskonio“ inf.


K.Valenta su savo darbo kalendoriais nuo 2007 metų 
                                                                         LRT stop kadras


Impozantiškas vokiškas radijo kompaktų grotuvas (viduryje)


Liepos 13 d. Druskininkų kurorto kapela ,,Ratnyčėlė“ (vadovas Gintaras Černiauskas) pagal tradiciją koncertavo Milioniškėse, prie Vakario Stankausko įkurto muziejuko. „Ratnyčėlės“ narys Kęstutis Valenta (pirmas dešinėje)                                     Feisbuko nuotr.


„Bratka“ svečiuojasi pas tautodailininką Antaną Česnulį 
                                                                         LRT stop kadras


K.Valenta su anūku Eimantu, atostogaujančiu senelių sodyboje Jaskonyse


Kęstučiui Valentai 60-mečio proga tautodailininkas Antanas Česnulis padovanojo išdrožtą jubiliato portretą su kunigaikščio Kęstučio šalmu

 


Paieška