Pirmas

NAUJIENA!

Šiame numeryje

Miesto žinios
Kriminalai
Kultūra
Renginiai
Skelbimai
Videolaidos

Druskininkai

Viešbučiai
Menai

Druskininkų apylinkės

Turauskų sodyba
Sodyba "Pas Rūtą"

Redakcija

Informacija




Reklama


Labai gera vieta Jūsų reklamai. Daugiau informacijos čia >>



  Kaip atsirado mokestis už šilumą su nepaskirstytu karštu
  vandeniu
A.Ž. (vardas ir pavardė redakcijai žinomi) 

   Esu gimęs ir ne šiltnamio sąlygomis augęs Lietuvoje. Mano šeima nuo 1945 m. sovietams okupavus Lietuvą, pasirinko pasipriešinimo okupantams kelią. Matant okupantų ir jų kolaborantų veiksmus bei šeimos pasirinkimą jiems priešintis manyje suformavo neapykantą melui ir bet kokiam apgaudinėjimui. Juolab dabar pagal Lietuvos respublikos civilinį kodeksą kiekvienas asmuo turi teisę rinkti informaciją ir skelbti visuomenės informavimo priemonėse. Žinoma, gaila, jog Putino propaganda labai veiksmingai formuoja nuomonę ne tik Rusijoje. Vietinė propaganda taip pat pateikia tik teigiamus įvykius tarsi gyventume sovietmečiu, lyg pas mus Druskininkuose nebūtų problemų. Kai paklausi, kaip žmonės vertina vieną ar kitą vietinės valdžios veiksmą, išgirsti atsakymą, jog pats elgtumeisi lygiai taip, jei būtum jų vietoje. Tai įrodo, kokia gyventojų nuomonė apie demokratiją suformuota per eilę metų. 
   O dabar prie reikalo, kurį išnagrinėjau ir drįstu viešai pateikti. Kaip žinia, šildymo ir karšto vandens tiekimo paslaugas gyventojams vykdė UAB „Litesko“ Druskininkų filialas „Druskininkų šiluma“. Už šias paslaugas gyventojai paslaugų tiekėjui susimokėdavo tiesiogiai. Tačiau mūsų savivaldybėje tokia tvarka netiko. Manipuliuojant demokratija organizuotas karšto vandens tiekėjo (lyg jo nebūtų) pasirinkimas- pakeitimas. Juo tapo tarpininkas UAB „Druskininkų butų ūkis“ (toliau butų ūkis). Netrukus sąskaitose iš butų ūkio gyventojams už karštą vandenį atsirado mokestis už šilumą su nepaskirstytu karštu vandeniu. Šio mokesčio skaičiavimo pagrindas pateikiamas nuo sąskaitų nuplėšiamų dalių pusėse. Nuplėštos dalys dažniausiai išmetamos ir skaičiavimo pagrindo mokėtojai nemato. 
   M.K.Čiurlionio gatvės namuose Nr. 64, Nr. 66, Nr. 70, Nr. 74, statytuose 1964 metais, bei namuose kitoje gatvės pusėje ir kitur mieste, statytuose dar anksčiau, nebuvo įrengta karšto vandens cirkuliacijos sistema. Šiuose namuose šiltas ir karštas vanduo iš rūsyje įrengtų šiluminių mazgų į butus tiekiamas per stovus, kurie su buto apšildymo sistema jokio ryšio neturi. Šių namų vonios patalpose „gyvatuko“ formos radiatoriai (kaip ir visi esantys bute radiatoriai) šyla tik name įjungus apšildymą. Už šių ir kitų bute esančių radiatorių skleidžiamą šilumą susimokama kaip už buto šildymą. Pasitikrinti šį faktą gali patys gyventojai vonios patalpose pačiupinėję „gyvatuką“. 
   Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos nutarime dėl Šilumos apskaitos pagal vieno įvadinio šilumos prietaiso rodmenis paskirstymo metodą Nr.4, kuriame dėl nuostatų mokesčiams už šildymą yra punktas 9.2. „Kai karšto vandens cirkuliacinė sistema pastate neįrengta arba įrengta pastato bendrojo naudojimo patalpose“ (mūsų atveju namo šiluminiame mazge) ir pastaba jame, kad „Kai karšto vandens cirkuliacinė sistema pastate neįrengta, pagal Metodo Nr. 4 9.2 papunktį nustatytas šilumos kiekis cirkuliacijai prilyginamas šilumos kiekiui bendrosioms reikmėms“. 
   Metodo Nr. 4 ir papunkčio 9.2 „Druskininkų šiluma“ laikėsi, be tarpininkų tiekdama karštą vandenį. Mokesčių už šilumą su nepaskirstytu karštu vandeniu neėmė. Padėtis pasikeitė, kai karšto vandens tiekėju tapo Butų ūkis. Tarsi Metodas Nr. 4 ir papunktis 9.2 tarpininkams negaliotų. Dabar daugiabučių namų gyventojai popierinių sąskaitų iš Butų ūkio nebegauna, todėl išsamiau susipažinti su jomis nebegali, ypač tie, kurie gauna žinutes į mobiliuosius telefonus. Aš išsaugojau ankstesnes popierines sąskaitas, gautas iš butų ūkio, nes jų dar gali prisireikti. 
Be abejo, Butų ūkis, rinkdamas mokesčius iš paminėtų daugiabučių namų gyventojų už vadinamo „gyvatuko“ mokestį bei šilumą su nepaskirstytu karštu vandeniu, vien tik iš vieno buto galėjo susirinkti ženklią sumą. Palieku skaitytojams spręsti apie tokius savivaldybei priklausančios bendrovės veiksmus, o gal į mano pastabas atsakys „Druskininkų butų ūkio“ pareigūnai?

   Atsakyti į druskininkiečio pateiktas pastabas “Druskonis” kreipėsi į UAB „Druskininkų butų ūkis“ direktorę Vladzę Prunskienę, kurios pavedimu bendrovė informavo: „Daugiabučius gyvenamuosius namus, adresu M. K. Čiurlionio g. 64, 66, 70 ir 74, Druskininkai, administruoja UAB „Druskininkų butų ūkis“ Druskininkų savivaldybės tarybos sprendimu ir patvirtintais pastato eksploatavimo bei namo šildymo ir karšto vandens sistemų priežiūros tarifais.
   Gyvenamųjų namų šildymo ir karšto vandens sistemų priežiūros tarifas patvirtintas Druskininkų sav. Tarybos sprendimu Nr. T1-46 (2019-05-28) ir iki šiol nesikeitė. Daugiau informacijos apie galiojančius tarifus pateikta namo administratoriaus interneto svetainėje www.dbukis.lt 
   Namai, adresu M. K. Čiurlionio g. 66 ir M. K. Čiurlionio g. 70, nėra pasirinkę jokio karšto vandens tiekėjo ir UAB „Druskininkų butų ūkis“ sąskaitose mokesčio už šilumą su nepaskirstytu karštu vandeniu nėra, tikėtina, kad ši informacija yra pateikiama AB „Litesko“ sąskaitose. 
   Namai, adresu M. K. Čiurlionio g. 64 ir M. K. Čiurlionio g. 74, karšto vandens tiekėju, balsuojant raštu (CK 4.85 str.), pasirinko UAB „Druskininkų butų ūkis“, todėl šių namų butų savininkams eilutė dėl nepaskirstyto karšto vandens yra UAB „Druskininkų butų ūkis“ sąskaitose.
   Iki 2017 metų rugpjūčio 1 d. su nepaskirstytu karštu vandeniu suvartotas šilumos kiekis nebuvo išskiriamas į atskirą sąskaitos eilutę ir vartotojams šildymo sezono metu buvo priskiriamas apmokėti kartu su šilumos kiekiu šildymui, o ne šildymo sezono metu – kartu su šilumos kiekiu karšto vandens temperatūrai palaikyti („gyvatukas“). 
   Nuo 2017 metų rugpjūčio 1 d. įsigaliojo nauji šilumos paskirstymo metodai, pagal kurių nuostatas skirstoma šiluma visuose centralizuotai šildomuose Lietuvos Respublikos daugiabučiuose. Be kitų pokyčių, atsirado į sąskaitas už šildymą įtraukta nauja eilutė „su nepaskirstytu karštu vandeniu suvartotas šilumos kiekis“. Nepaskirstytas karštas vanduo – viršijantis leistinas apskaitos prietaisų paklaidas skirtumas tarp geriamojo vandens karštam vandeniui paruošti kiekio, išmatuoto daugiabučio namo įvade, ir butų karšto vandens skaitiklių rodmenų sumos. Atitinkamai su nepaskirstytu karštu vandeniu suvartotas šilumos kiekis – pastato karšto vandens tiekimo sistemoje suvartotas, bet vartotojams pagal butuose įrengtus karšto vandens apskaitos prietaisus arba pagal karšto vandens suvartojimo normatyvus nepriskirtas apmokėti šilumos kiekis. 
   Šis kiekis gali būti teigiamas arba neigiamas. Jeigu tam tikrą mėnesį vartotojų deklaruotas karšto vandens kiekis buvo mažesnis negu faktiškai pastate suvartotas šilumos kiekis, kurį apmokės visi pastato karšto vandens vartotojai proporcingai jų butų naudingiems plotams. Nustačius ar deklaravus anksčiau nedeklaruotus karšto vandens kiekius, pastarieji viršys faktiškai tą mėnesį pastate suvartotą karšto vandens kiekį, todėl susidarys neigiamas su nepaskirstytu karštu vandeniu suvartotas šilumos kiekis.
   Pabrėžtina, kad šis šilumos kiekis vartotojams gali būti pateiktas apmokėti tik tuo atveju, jei karšto vandens tiekėjas sutvarkė karšto vandens apskaitą daugiabutyje name arba vartotojai pasirinko apsirūpinti karštu vandeniu be karšto vandens tiekėjo.
   Nepaskirstyto karšto vandens paklaidos gali susidaryti ir dėl skaitiklių gedimų ar miesto specifikos, kai dalyje butų nėra nuolat gyvenama ir išvykstant nedeklaruojami skaitiklių rodmenys.


Paieška