Pirmas

NAUJIENA!

Šiame numeryje

Miesto žinios
Kriminalai
Kultūra
Renginiai
Skelbimai
Videolaidos

Druskininkai

Viešbučiai
Menai

Druskininkų apylinkės

Turauskų sodyba
Sodyba "Pas Rūtą"

Redakcija

Informacija




Reklama


Labai gera vieta Jūsų reklamai. Daugiau informacijos čia >>



M.K.ČIURLIONIO KRAŠTO MENO PUSLAPIAI

“Druskonio” rubriką remia MEDIJŲ RĖMIMO FONDAS

  Atsisveikinome su ištikimu savo krašto patriotu 

Juozas Šikšnelis savo knygų ir skulptūrų parodoje Druskininkų viešojoje bibliotekoje


Teresė ir Juozas Šikšneliai šiais metais pažymėjo savo santuokos auksinį 50-ties metų jubiliejų


2019 m. Vasario 16-osios proga Prezidentė D.Grybauskaitė apdovanojo J.Šikšnelį Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino medaliu už nuopelnus Lietuvai ir mūsų šalies vardo garsinimą pasaulyje


Prie išdrožto koplytstulpio kalbininko A. Salio tėviškėje


J.Šikšnelio išdrožti ir išskobti portretai


Juozas vaikystėje


J.Šikšnelis prie savo skulptūrų jaunystės metais

   Koks trapus ir nenuspėjamas mūsų buvimas čia ir dabar, liudija žinomo rašytojo ir bibliotekininko, skulptoriaus ir kultūros visuomenininko Juozo Šikšnelio netikėta netektis lapkričio 24-ąją. Juolab prieš trejetą dienų, lapkričio 21-ąją, Druskininkų viešojoje bibliotekoje jis pristatė savo naują romaną „Tiesos momentas“, lapkričio 15 d. dalyvavo bičiulio Gerardo A.S. Šatūno meninės fotografijos parodos atidaryme kavinėje „Vero Cafe“, lapkričio 9-ąją drauge su žemiečiais švendubrėnais sukosi malkų pjovimo čempionate. 

Prasmingas sugrįžimas 

   Dažnai savo mintimis apie kultūrą ir vietinius įvykius dalindamasis „Druskonyje“, J.Šikšnelis praėjusią vasarą mūsų savaitraštyje papasakojo apie savo ir Algirdo Terten surinktus ir surašytus „Švendubrės kaimo istorijos gurinius“, kurie kitų metų pradžioje bus išleisti atskiru leidiniu. Deja, šios solidžios apimties knygos galutinio varianto jos autoriui Juozui neteks pavartyti, beliks žvilgtelt į savo tvarinį iš amžinybės aukštybių, kur iškeliavo. Pastaruosius metus, kuomet J. Šikšnelis su žmona Terese sėsliau apsistojo gimtojoje sodyboje Švendubrėje, vietiniai gyventojai prasmingu sugrįžimu įvardijo ir tokio paties pavadinimo nominacija metų sandūroje savo žemietį apdovanojo. Didžiuma švendubrėnų, na, ir kultūros žmonių druskininkiečių pajuto, jog J.Šikšnelio sugrįžimas į savo tėviškę buvo svarbiais darbais įprasmintas. Teresė ir Juozas Šikšneliai savo kūrybos vakarus, skulptūros ir meninės fotografijos parodas Druskininkuose surengdavo, vietines kultūros iniciatyvas palaikydavo ir remdavo, savo sodyboje keliauninkus svetingai priimdavo ir kt. Be to, šiais metais Teresė ir Juozas Šikšneliai pažymėjo savo santuokos auksinį 50-ies metų jubiliejų. Prieš keletą metų „Druskonio“ paklaustas, kodėl po bibliotekininkystės mokslų universitete pasirinko Klaipėdą, o ne Druskininkus, ponas Juozas paatviravo, jog buvo ir esąs meilės emigrantas. 
   Lapkričio 30-ąją daug druskininkiečių, ypač kultūros žmonių, su šviesios atminties J.Šikšneliu atsisveikino „Okonos“ laidojimo namuose. Po šv.Mišių, kurias šia intencija Švendubrės koplyčioje aukojo Ratnyčios klebonas Algirdas Šimkus, J.Šikšnelis amžinojo poilsio atgulė ne kažkur menininkų kalnelyje, o pagal savo norą gimtojo kaimo kapinaitėse, šalia tėvų, prie paties rankomis iš akmens išskobto angelo. Palydėti saviškio amžinybėn susirinko kone visa Švendubrė. 

Biblioteką kūrė ir puoselėjo beveik 50 metų

   Savo užuojautą J. Šikšnelio šeimai, artimiesiems ir visai Lietuvos kultūros bendruomenei Prezidentas Gitanas Nausėda pradėjo žodžiais, jog J.Šikšnelis buvo talentingas ir produktyvus rašytojas, literatūrinių premijų laureatas. Didžiąją profesinio gyvenimo dalį jis paskyrė I. Simonaitytės bibliotekai, kurią kūrė ir puoselėjo beveik 50 metų.
   „Mūsų visuomenė vertino Juozo Šikšnelio įvairiapusę kūrybinę asmenybę. I. Simonaitytės bibliotekoje skleidėsi jo atida krašto, raštijos istorijai, prasmingiems, tačiau nepelnytai užmirštiems ar užtildytiems jos epizodams, bibliotekos bendruomenei ir jos misijai: ugdyti ir rūpintis, skatinti ir grūdinti lankytoją ir skaitytoją. Tai didžiulė, sunkiai apčiuopiama netektis Klaipėdos krašto ir visos Lietuvos kultūrai“, – rašoma Prezidento užuojautoje. 2019 metais J. Šikšnelis Prezidentūroje buvo apdovanotas LDK Gedimino ordino medaliu.
   J. Šikšnelis, Druskininkų 1-osios vid. mokyklos XX laidos abiturientas, mokęsis drauge su žinomu rašytoju Ričardu Gaveliu, studijavo Vilniaus universitete bibliotekininkystę ir bibliografiją. Baigęs universitetą 1973 m. iškart po studijų pradėjo dirbti Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešojoje bibliotekoje. 
   Socialiniuose tinkluose bibliotekos atstovai apgailestavo, jog J.Šikšnelio netektis itin skaudi – ne tik bibliotekos bendruomenė, bet visa Lietuva neteko išskirtinės asmenybės. „Juozas Šikšnelis 49-erius savo gyvenimo metus neatsiejamai susiejo su biblioteka. Dažnai sakydavo: „Esu ne skulptorius, ne rašytojas, esu bibliotekininkas“. Jo vadovavimo laikotarpiu (2008–2019) biblioteka tapo ne tik svarbiu kultūrinės veiklos centru, bet ir vieta, kur gimė ir augo daugybė reikšmingų iniciatyvų. Jis įgyvendino projektus, kurie padėjo puoselėti Klaipėdos kultūrinį gyvenimą, tarp jų – paminklo kalbai įkūrimas, rašytojos Ievos Simonaitytės literatūrinės premijos įsteigimas, klaipėdiečių atminimo įprasminimas ir kiti. 
   Be veiklos bibliotekoje, Juozas buvo talentingas rašytojas ir skulptorius. Jo kūryba sulaukė pripažinimo – surengė daugybę parodų ir išleido daugiau nei dvidešimt romanų. Jo indėlis į Lietuvos kultūrą buvo įvertintas aukštais apdovanojimais, tarp jų Gedimino ordino medaliu. Visa bibliotekos bendruomenė liūdi netekus žmogaus, kuris savo darbais įkvėpė daugelį. Tegul Juozo darbai lieka gyvas liudijimas to, ką reiškia mylėti savo kraštą, gerbti istoriją ir dalintis kūryba su pasauliu... Šią netekties valandą nuoširdžiai užjaučiame žmoną Teresę, sūnų Petrą, anūkes Kotryną ir Dorotėją“, – dalinosi Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešoji biblioteka. 

Įvairiapusė kūrybinė asmenybė 

   Lapkričio 28 d., ketvirtadienį, į Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešosios bibliotekos konferencijų salę, kur buvo galima atsisveikinti su ilgamečiu šios bibliotekos direktoriumi J.Šikšneliu, gausiai būriavosi klaipėdiečiai, juolab mūsų žemiečio įdirbis uostamiesčio kultūrai yra svarus ir vertinamas. Dera pridurti, jog J.Šikšnelis 2011–2018 m. buvo Lietuvos rašytojų sąjungos Klaipėdos skyriaus pirmininkas. Raido Dubrės slapyvardžiu išleido detektyvinius romanus: „Pyro 
pergalė“ (1995), „Medūzos žvilgsnis“ (1996), „Atblokšties 
siena“, „Nuodėmių atleidimas“ (abu 1998), „Patvarumo riba“ (1999), „Pliūpsnio kaitra“, „Pragaro vartai“ (abu 2000), „Paskutinioji užmuša“ (2003), „Aukos stulpas“ (2007). Savo vardu išleido romanus: „Kryžiau žalio medžio“ (2000, lenkų kalba 2011), „Apšlakstytas isopu“ (2004), „Įvykių horizontas“ (2007, lenkų kalba 2016), „Surišti ir atrišti“ (2007), „Mirties varos“ (2008), „Banga atgal negrįžta“ (2011), „Praeities dulkės – mirties šešėliai“ (2019), politinį trilerį „Jautrumo slenkstis“ (2021), tikrais faktais paremtą romaną apie kunigą K. Olšauską „Tiesos momentas“ (2024), novelių rinkinius „Štilis“ (1991), „Angelas mėšlyne“ (2003), „Būsenos“ (2020), detektyvines apysakas „Nuogas lietaus nebijo“ (1992), pjesių rinkinį „Šešėliai“ (1993). Dar išleista novelių rinkinių lenkų (2006), rusų kalbomis (2012). Romanams būdinga istoriniai personažai, įvykiai, detalės, detektyviniuose romanuose veiksmas dažniausiai vyksta XIX a. pradžios Lietuvoje. Autorius derino klasikinį istorinį detektyvą su moderniu politiniu trileriu. Istoriniuose kontekstuose apmąstomi doroviniai, socialiniai, religiniai, filosofiniai žmogaus dramos aspektai. Kalba sklandi, stilius aiškus, lengvas, neretai ironiškas. Kūryba išversta į anglų, lenkų, rusų kalbas. J. Šikšnelis drožė skulptūras iš medžio, kalė iš akmens, surengė daugiau kaip 50 parodų Lietuvoje ir užsienyje. Dar gyvas būdamas, ponas Juozas džiaugėsi, kad jo skulptūrų ir žmonos Teresės meninės fotografijos bendra paroda per metus aplankys visas Kretingos rajono savivaldybės bibliotekas. 
J.Šikšnelio romanas „Kryžiau žalio medžio“ 2001 m. pelnė I.Simonaitytės ir Žemaitės literatūros konkursų premijas. 2021 m. už apsakymų, novelių ir esė rinktinę „Būsenos“ J.Šikšneliui skirta Gabrielės Petkevičaitės Bitės literatūrinė premija. Vidaus reikalų ministerija kaip geriausius 1992 m. ir 1996 metų detektyvinius kūrinius premijavo J.Šikšnelio knygas „Nuogas lietaus nebijo“ ir „Pyro pergalė“. 2019 metais jam įteiktas Gabrielės Petkevičaitės Bitės atminimo medalis „Tarnaukite Lietuvai“, Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino medalis „Už nuopelnus Lietuvai“, 2020 m. Lenkijos Respublikos garbės ženklas „Už nuopelnus Lenkijos kultūrai“. Kiek anksčiau J. Šikšneliui skirta „Varpų“ literatūrinė premija, Publikos premija Jurgio Kunčino skaitymuose „Imbiero vakarai“, Rotary klubo „Concordia 1826“ Vėtrungės ženklas už nuopelnus kultūrai, Klaipėdos miesto kultūros magistro žiedas, memelenderių iš Vokietijos sidabro medalis ir kt. 

„Druskonio“ inf.


Druskininkiečiai su J.Šikšneliu atsisveikino “Okonos” laidojimo namuose


Link Švendubrės koplyčios, kur buvo aukojamos šv. Mišios


Atsisveikina artimieji, bičiuliai, švendubrėnai...


Paieška