Pirmas

NAUJIENA!

Šiame numeryje

Miesto žinios
Kriminalai
Kultūra
Renginiai
Skelbimai
Videolaidos

Druskininkai

Viešbučiai
Menai

Druskininkų apylinkės

Turauskų sodyba
Sodyba "Pas Rūtą"

Redakcija

Informacija




Reklama


Labai gera vieta Jūsų reklamai. Daugiau informacijos čia >>



M.K.ČIURLIONIO KRAŠTO MENO PUSLAPIAI

“Druskonio” rubriką remia MEDIJŲ RĖMIMO FONDAS

  Bandymas atsikratyti žalingo įpročio virto įspūdingais
  kūriniais – dėl druskininkiečio darbų dabar aikčioja visi

Mantas motociklus kuria jau 9-erius metus





   33 metų Mantas Kanopka iš nereikalingų papuošalų ir metalo likučių kuria nerealaus grožio miniatūrinius motociklus. Pasidalinęs savo kūriniais socialiniuose tinkluose, druskininkietis sulaukė stulbinamo dėmesio. Manto motociklams komentatoriai negaili komplimentų, žmonės siunčia nenaudojamus papuošalus, linkėdami, kad druskininkietis juos prikeltų naujam gyvenimui savo kūriniuose.

Proga prisidėti prie naujos idėjos


   Žadą atimantys Manto Kanopkos motociklai užkariauja daugelio širdis. Druskininkiečio kūriniais domisi žmonės, ieškodami dovanų draugams motociklininkams, norėdami užsisakyti jo darbus savo namų interjerui. Nenaudojamus, dulkes namuose kaupiančius nereikalingus papuošalus, jų dalis, įvairias metalines detales druskininkietis sumaniai paverčia įstabiais motociklų modeliais. Kūrybinės žaliavos Mantui dovanoja ne tik jo artimieji, draugai, tačiau atsiunčia ir visai nepažįstami, jo darbais besižavintys žmonės. „Kai feisbuke paklausiau, gal kas turi nereikalingų, nenaudojamų papuošalų, jų detalių, paaiškėjo, kad moterys namuose turi prikaupusios tiek bižuterijos, kad bėgant metams tie karoliukai ir sagės joms pradeda nešti jau ir galvos skausmą: gaila išmesti, atsikratyti tokio grožio, o kur jį dėti, jei nenaudoji kelintą dešimtmetį? O čia – proga prisidėti prie naujos idėjos, nereikalingas daiktas pasitarnauja kitam grožiui“, - sako Mantas. Padovanotų papuošalų detalės – toli gražu ne vienintelis žaliavos šaltinis. Didžiąją dalį medžiagos kūrybai Mantas perka ir pats.
   „Druskonio“ paklaustas, iš kieno paveldėjo meno gyslelę, ar tarp jo giminių yra juvelyrų, Mantas sako, jog aistrą kūrybai greičiausiai paveldėjo iš savo tėčio. „Mano tėtis buvo prie meno, iš medžio daug ką darydavo, ir kryžius, ir šiaip – įvairias skulptūras, - pasakoja vyras. - Nuo vaikystės mane traukė kūrybinė veikla. Kai buvau mažas, su draugu dienas leisdavome konstruodami, lipdydami, darydami visokiausias mašinytes. Mane visada žavėjo smulkmeniškos konstrukcijos. Pamažu viskas taip ir išsirutuliojo. Ratukas, variklis – jungiau, jungiau, štai ir išėjo motociklas“. 

Kuria jau 9 metus

   Populiarumas druskininkietį užgriuvo netikėtai, kai jis savo darbais visai neseniai pasidalino socialiniuose tinkluose. Prieš tai devynerius metus, kaip jis pats sako – su ilgesnėmis ar mažesnėmis pertraukomis, šlifavo, derino, dailino ir kūrė savo modelius, apie kuriuos žinojo tik artimiausių žmonių ratas. Viešojoje erdvėje atsidūrę Manto kūriniai šovė kaip raketa: druskininkiečio darbai buvo įvertinti tūkstančiais patiktukų, pagyrimais apie įspūdingo grožio kūrinius. 
   Manto sprendimas kreiptis socialiniuose tinkluose į žmones, kad šie padovanotų nereikalingų, namie vietą užimančių papuošalų, kuriuos jis galėtų pritaikyti savo darbuose, pasiteisino su kaupu. Druskininkietis atrado savo talento gerbėjų visoje Lietuvoje, kurie pažadėjo išsivalyti stalčius ir jam atsiųsti nenaudojamų juvelyrikos detalių bei įdomesnių formų metaliukų. 
   Dėmesio Mantas sulaukė ir iš žiniasklaidos. Vyrą jau kalbino keli naujienų portalai. „Nesitikėjau, kad žmonėms taip patiks mano darbai. Sau esu pakankamai reiklus, net ir menkiausia smulkmena kuriant motociklų modelius turi būti gerai apgalvota. Tad tokios palankios aplinkinių reakcijos – tarsi motyvacija dar labiau stengtis“, – žurnalistams pasakojo druskininkietis.
 
Pomėgis atsirado, bandant mesti cigaretes 

   Maždaug prieš devynerius metus Mantas ėmė kurti motociklų modeliukus. „Bandžiau atsikratyti rūkymo ir galvojau, kuo čia užsiėmus, kad galėčiau kitur nukreipti mintis. Nutariau iš metalo likučių pasigaminti ratuką, kurį galėčiau pasikabinti prie kompiuterio. Susiklijavau ratą, paskui pagaminau vairą, variklį. Štai taip pamažu visa ši dėlionė ir pavirto pirmuoju mano motociklo modeliu“, – pasakoja druskininkietis. 
   „Devyneri metai atrodo didžiulis laiko tarpas, tačiau visą tą laiką prie motociklų nesėdėjau. Palipdydavau, padėdavau ant lentynos, paskui kelerius metus apskritai nieko nedarydavau. Vėliau vėl mūzos atskrisdavo, ir vėl per naktis sėdėdavau prie savo modelių, - juokiasi Mantas. - Nebuvo taip, kad ištisai tuos metus sėdėčiau prie motociklų. O pastaruoju metu kažkaip viskas susidėjo į krūvą - ir žaliavos gavau, turiu daugiau pasirinkimo kažką įdomesnio palipdyti“. 

Gabenti – atsakingai kaip šakotį

   Kruopštų darbą mėgstantis Mantas į naują veiklą nėrė stačia galva. Druskininkietis suskaičiavęs, kad per visus tuos devynerius metus jis sukūrė apie šimtą motociklų modelių. Vyras juokiasi, kad juos gamindamas, jis naudoja viską, kas blizga. Tam tinka papuošalų, laikrodžių dalys, įvairiausi vamzdeliai, metalo liekanos, o akcentui – karoliukai ar spindintys deimantų pakaitalai.
   Kai Mantas socialiniuose tinkluose įdėjo savo darbų nuotraukas, prašydamas padovanoti nereikalingų papuošalų ar jų detalių būsimiems motociklų modeliams, žmonės geranoriškai atsiliepė į šią druskininkiečio iniciatyvą. 
   Ar jo namai dabar primena piratų olą, kur sunkiai gali praeiti tarp gulinčių blizgučių ir žėrinčių skrynių? Mantas juokiasi, kad tokiame stebuklų filme jis dar negyvena. „Kambaryje užtenka kelių vazų, į kurias suberiu detales, suskirstęs pagal formą ir struktūrą“, - pasakoja druskininkietis. 
   Vyras sako, kad jo kūriniai – tikri fantazijos vaisiai. Mantas neatkuria ir visiškai nesistengia atkurti tikrų motociklų modelių: kurdamas visas detales jis komponuoja improvizuodamas. 
Kadangi bižuterijos lituoti negalima, druskininkietis savo modelių dalis lipdo greitos fiksacijos klijais. Trapesnes vietas jis dar 
pertepa epoksidiniais klijais, o pačioje pabaigoje kūrinį nupurškia laku. „Kadangi modelį padarau iš daugybės smulkių detalių, didžiausia problema tampa jo transportavimas. Reikia elgtis atsargiai, gabenti saugiai. Dėl šios priežasties turiu užsisakinėti specialias, juvelyriniams dirbiniams gaminamas dėžes transportavimui. Mano motociklų modelius reikia vežti dėžutėse atsargiai, kaip šakotį“, – sako druskininkietis. 

Kuria modelius improvizuodamas

   Idėjų savo kūrybai Mantas dažniausiai semiasi internete, naršydamas po socialinius tinklus. „Bet nėra taip, kad pasidedu nuotrauką ir varau iš jos. Tiesiog mane įkvepia pamatyta įdomesnė detalė, bet daugiausiai viskas, kaip sakoma, gaunasi iš galvos. Dedi dedi, komponuoji po kruopelytę ir kažkaip pasidaro tas modelis, - pasakoja druskininkietis. - Nesistengiu padaryti tikro motociklo. Ratai, vairas, duslintuvas – pagrindinės detalės modelyje, aišku, yra, bet visa apdaila jau yra kūrybos dalykas, kaip bendras vaizdas, kompozicija. Kad žmogui iš arti būtų įdomu pasižiūrėti. Neturiu jokio tikslo aklai atštampuoti vienodus modelius. Vaizdą augini kaip 3D. Pažiūrėję mano darbus, nerasite nei vieno tokio paties motociklo“.
   „Galvoje susikuriu kažkokią viziją ir bandau ją realizuoti iš to, ką turiu. Norisi tobulumo, kad rezultatas kaskart būtų vis įspūdingesnis. Daug kas priklauso nuo žaliavos, detalių, kokias turiu namuose. Retkarčiais kažkokios detalės pritrūksta, ir reikia daryti pauzę - laukti specifinės dalies, kad būtų galima užbaigti modelį. Dėl šios priežasties kiekvienas mano kurtas motociklas unikalus, nėra nei vieno vienodo“, – apie kūrybinį procesą pasakoja druskininkietis.

Laikrodininku būti nenori

   Manto užsiėmimas reikalauja didžiulio kruopštumo. Kodėl druskininkietis, būdamas toks imlus smulkmeniškam darbui, nenori dirbi kad ir kokiu laikrodininku? Tokį klausimą vyrui užduoda tikrai ne vienas. „Jau čia gal per daug būtų, – iš jam peršamos idėjos persikvalifikuoti į laikrodininką juokiasi Mantas. – Ten jau būtų prievolė – eiti į darbą, o čia - krapštausi namuose savo malonumui, niekieno neverčiamas. Darai, kas tau patinka, kada tu nori, kada jauti potraukį prisėsti ir pan. Man labai patinka daryti tuos modeliukus, ir daug kam sakau – jei iš šio pomėgio dar ir pinigus uždirbčiau, tai būtų apskritai super“. 
   Kodėl motociklai, o ne automobiliai ar kokie lėktuvai? „Net nežinau. Buvau bandęs ir mašiną padaryti, bet kažkodėl labiau traukia motociklai, - pasakoja Mantas. - Esu kažkada padaręs ir žmogų, sėdintį ant kelmo. Tačiau užsikabinau ant motociklų ir viskas“. 
   Nors druskininkiečio galva pramušta motociklų modeliais, jis pats motociklu nevažinėja ir jo neturi.“Galvoju ateity išsilaikyti motociklo vairuotojo teises. O šiaip dviratį kartais minu“, – juokiasi Mantas. 

Planuose – modelis iš sidaro

   Druskininkiečio kūrybos specifika reikalauja turėti tam tikrų mechanikos žinių. Mantas sako turintis jos pagrindus, bet nesantis kažkoks ekspertas. „Save juokais aš vadinu ne mechaniku, o fantazioru. Pamatai kažką gražaus, įdomaus, pasąmonėje lieka, ir paskui visas tas įdomumas išplaukia kūrybos procese“, - sako Mantas.
   Dažnas druskininkiečio klausia, ar jis nenori pasigaminti tikro motociklo. „Kol kas planuoju išmokti dirbti su sidabru. Pabandysiu bent vieną modelį padaryti iš sidabro. Žadu eiti į kursus“, - apie savo planus prasitaria vyras. 
   Manto kūriniai nėra miniatiūriniai – apie 30 centimetrų ilgio ir 15 centimetrų aukščio. Motociklų modeliai sveria apie kilogramą. Druskininkietis savo modeliams užsako ir naudoja specialias dėžes transportavimui. 
   Save vyras dabar juokais vadina kantrumo įsikūnijimu. „Anksčiau tos kantrybės visai neturėjau, o dabar esu visiška priešingybė. Kai ateina įkvėpimas, prie savo motociklų galiu sėdėti dienų dienas, nuo ryto iki vakaro“, – pasakoja Mantas. 

Dėmesys motociklininkų renginy

   Jis pripažįsta, kad didžiausias stimulas jo kūryboje – nuoširdūs žmonių įvertinimai. Pagirtas ir paskatintas druskininkietis prie naujų idėjų sėdasi su dar didesniu įkvėpimu. Pasak jo, nesustoti ir nepamiršti savo pomėgio jį visada labai skatino artimieji - mama, sesuo, draugai. „Esu jiems be galo dėkingas. Anksčiau nebūčiau net pagalvojęs, jog kada nors, jau būdamas suaugusiu vyru, imsiuosi tokių darbų. Kartais gyvenimas pažeria visai neblogų staigmenų“, – šypsosi druskininkietis.
   Užsienyje dirbęs vyras grįžo į gimtuosius Druskininkus ir labai džiaugiasi šiuo savo sprendimu. Ar pomėgis gaminti motociklų modelius, sulaukus tokio populiarumo, iš hobio nepavirs į pagrindinį pajamų šaltinį? „Tai būtų tikra svajonė“, - sako Mantas.
Daug dėmesio jo sukurti motociklai sulaukė ką tik Druskininkuose praūžusiame renginyje „American Spirit“ - amerikietiškų automobilių ir motociklų mėgėjų sąskrydyje. Organizatoriai čia surengto aukciono metu sėkmingai pardavė visus tris druskininkiečio atneštus motociklų modelius. Šie sulaukė tiek pagyrų ir dėmesio, kad modelių autoriui neliko nieko kito, tik duoti visiems pažadą nesustoti ir kurti toliau. 
   Pradėjęs savo kūrinių nuotraukas viešinti socialiniuose tinkluose, Mantas pasakoja kasdien sulaukiantis komentarų, taip pat ir užsakymų. „Susidomėjimas didelis, reikia jau daryti pirkėjų eilę“, - juokiasi Mantas. 

„Druskonio“ inf. 

 


Paieška