Pirmas

NAUJIENA!

Šiame numeryje

Miesto žinios
Policijos žinios
Kultūra
Skelbimai
Videolaidos

Druskininkai

Viešbučiai
Menai

Druskininkų apylinkės

Turauskų sodyba
Sodyba "Pas Rūtą"

Redakcija

Informacija
Reklama


Labai gera vieta Jūsų reklamai. Daugiau informacijos čia >>  „Ne visada benamių gyvūnų istorijos sėkmingai baigiasi“

Benamių gyvūnų globėjos savanorės druskininkietės Jekaterina Lomot (kairėje) ir Daiva Stravinskaitė 

   Šnekiname benamių gyvūnų globos savanorę druskininkietę Jekateriną Lomot.

  - Ką reiškia būti naminių gyvūnų globos savanoriu? Juk yra valstybės remiamos tarnybos, kurių tikslas pasirūpinti valkataujančiais naminiais gyvūnais? 
  
- Lietuvoje yra tokia sistema, kai kiekviena savivaldybė pasirašo sutartį su atitinkama karantinavimo tarnyba, kuri atsakinga, kad gatvėse nebūtų valkataujančių benamių gyvūnų. Ši tarnyba privalo atvažiuoti, paimti valkataujantį gyvūną ir jį karantinuoti pagal terminą iki 14 dienų. Ten veterinarijos gydytojas apžiūri, ar gyvūnas kuo nors neserga. Dabar savivaldybė pasirašiusi sutartį su karantinavimo tarnyba Marijampolėje, anksčiau buvo sutartis su karantinavimo tarnyba Vieciūnuose, kol ji egzistavo.   Karantinavimo tarybos dažniausiai yra privačios bendrovės, o gyvūnų prieglaudos – ne pelno siekiančios viešosios įstaigos. Jų darbo specifika labai skiriasi. Kai Druskininkuose ar netoli nuo jų aptinkame benamius valkataujančius gyvūnus, šunis ar kates, dažniausiai kreipiuosi ne į karantinavimo tarnybą, esančią palyginti toli nuo Druskininkų, kur ilgai laikyti neprivalo, ypač jei vietų nėra, bet pirmiausia ieškom jiems tikrųjų arba būsimųjų šeimininkų feisbuko paskyroje: dingo/radau/dovanoju gyvūną Druskininkuose. Šios feisbuko grupės tikslas - skleisti informaciją apie Druskininkų mieste ir jo apylinkėse dingusius, rastus bei dovanojamus gyvūnus. Gyvūnų skelbimus patalpiname „Druskonyje“, internete bei kitais įmanomais būdais. Jei rastas gyvūnas yra pasiligojęs ar sužeistas, kreipiuosi į pažįstamus veterinarijos gydytojus. Jie paprastai apžiūri ar gydo už mažesnius įkainius nei paprastai, kaip esam iš anksto susitarę. Ieškau pagalbos ir prieglaudose. Kiekvienas žmogus gali į gyvūnų prieglaudas kreiptis. Pasitaiko atvejų, kai pagal skelbimą internete ar „Druskonyje“ šuniukas ar katinas jau yra atsidūręs karantinavimo tarnyboje Marijampolėje, tad norint jį įsigyti reikia ten nuvažiuoti. Kai kas nuvažiuoja, o kai kas ranka numoja, kad per toli. Ką padarysi, kai Druskininkų savivaldybėje nėra nei karantinavimo tarnybos, nei gyvūnų globos namų. Trumpai tariant, kol yra galimybių, stengiuosi ieškoti jiems šeimininkų čia vietoje, Druskininkuose, kad gyvūnai nepatektų į karantinavimo tarnybą. Būna atvejų, kai iš kitų miestų, netgi iš Klaipėdos, atvažiuoja benamių gyvūnų pasiimt, kai jų aprašymus paskelbiu internete. 
   - Kaip tapot gyvūnų globos savanore? 
   - Nuo vaikystės su gyvūnais esu susijusi. Viena iš stipresnių paskatų rūpintis benamiais gyvūnais buvo įvykis prieš trejus metus Merkinėje, kai moteris nusivedė mane ir parodė šuniuką, kuris žmonių skandinamas pats šiaip ne taip išsiropštė į krantą. Paskambinau į karantinavimo tarnybą Vieciūnuose, kur tą šuniuką nuvežiau ir ten jį priėmė. Tada dar nežinojau, kur kreiptis. Po truputį išsiaiškinau, kuo skiriasi gyvūnų karantinavimo tarnybos nuo prieglaudų, susisiekiau su veterinarijos gydytojais. Bendraudama su bendraminčiais, savo patirtimi įsitikinau, jog Lietuvoje gyvūnų apsaugos įstatymai egzistuoja, tačiau praktiškai jie neveikia, pavyzdžiui, žiauraus elgesio su gyvūnais atvejais (su tuo Druskininkuose susidūriau), neskiriama valstybinių lėšų gyvūnų prieglaudoms išlaikyti, ribotas vietų kiekis karantinavimo tarnybose ir kt.
   - Kokioje artimiausioje prieglaudoje atsiduria Druskininkų benamiai šunys ir katės?
   - Nesyk mums padėjo ir Druskininkų benamius gyvūnus priėmė artimiausia jų prieglauda Alytuje. Tai labai gera prieglauda, tačiau šiuo metu ten trūksta patalpų katėms, deja, miestas neranda tam variantų.
   - Neseniai į redakciją paskambino Šiltnamių gatvės 22-ojo namo gyventoja, pranešusi, kad ten nuo šalčio nugaišo keli benamiai kačiukai, nors gyvūnų globėjai atvežė ir po balkonu pastatė namuką jiems apsistoti, bet jokio maisto nepaliko... 
   - Druskininkiečiai, pastebėję benamį šunį ar katę, man paskambina, kad juos paimčiau. Deja, nei galimybių, nei patalpų juos laikyti neturiu. Belieka pasikliauti pačių gyventojų atsakomybe laikinai pagloboti benamį ar pasiligojusį gyvūną ir savo lėšomis nugabenti pas veterinarą, kol aš jam ieškosiu namų. Deja, kartais benamius gyvūnus maitindami ar jais besirūpindami persistengiame. Kačių prisidaugina tiek, jog pradeda kelti nepatogumų aplinkiniams gyventojams, o pats globėjas jau negali tokia gyvūnų minia pasirūpinti. Kenčia ir gyvūnai, ir žmonės. Mano žiniomis, toje pačioje Šiltnamių gatvėje prieš porą metų buvo tiek prisiveisę kačių, kad savanorė netgi turėjo pastatyti gaudyklę išvežti kates pas veterinarą sterilizuoti, bet jos buvo „geranorių“ išleistos, nenorint suprasti, kad benamių kačių vis gausės, nes jos sugeba kas pusę metų atvesti po vadą. 
   Nuo uolių kačių šėrėjų dažnai visas užburtas ratas prasideda, bet jos rūpinasi taip, kaip supranta, kai tuo pačiu metu kiti tik šneka ir piktinasi... Kai gaudėm ten kačiukus, visi tik prieidavo paklausti. Džiugina, kad ištraukėm iš ten 7 kačiukus, ir jie visi rado namus.   Dvi kates sterilizavom. Kadangi sterilizavimo paslaugos yra mokamos, retai atsiranda savanorių tuo užsiimti. Kita vertus, kokia močiutė mokės 15-30 eurų už katės sterilizaciją? Galima būtų apeliuoti į veterinarijos gydytojus, kad organizuotų nemokamas sterilizacijos akcijas ar kainas tokiais masiniais atvejais sumažintų iki minimumo. Jei jau benamių kačių dauginimasis tampa problema, galiu ir aš pati dėl kainų tartis su veterinarijos gydytojais, galiu ir savo lėšomis prie to prisidėt. Be to, žmonėms reikia žinių, kaip benamiais pasirūpinti: nepakanka vien šerti arba prinešti dėžių kačiukams gulėti.
   Verta primint, kad svarstomas privalomas naminių gyvūnų čipavimas, t.y. ženklinimas, kuriuo bus užfiksuojamos naminio gyvūno ir jo šeimininko tapatybės. Kadangi tai bus mokama paslauga, kiek dar gyvūnų atsidurs gatvėje? 
   Neseniai „Druskonyje“ ir feisbuke skelbiau, jog toje pačioje Šiltnamių gatvėje mirtinai sušalo lauke prie būdos pririštas šuniukas. Šalia esančio daugiabučio gyventojai, manau, jau seniai pastebėjo, kad tas šuniukas buvo neprižiūrimas ir nepašertas, tačiau apie tai nepranešė nei globos tarnyboms, nei savanoriams. Kai jau buvo per vėlu šuniukui padėti, dėl žiauraus elgesio su gyvūnais beliko iškviesti policiją, deja, iš jos taip pat neišgirdom jokio bausmės atsako. Baisiausia, kad bejėgį šuniuką numarino ne tik šeimininkai, bet ir aplinkinių abejingumas, nes žmonės nuolatos matė be priežiūros pririštą šuniuką. Dar dažnai kaimo sodybose ar sodų bendrijose šunys pririšami prie neapšiltintų būdų ir žvarbiomis žiemomis. Kaimiškas mentalitetas šunis laikyti būdose visus metus dar yra gajus, kaip ir kates ar šunis laikyti ne gyvais padarais, o tiesiog daiktais. 
   - Kaip pavadintumėt atvejus, kai šunys išleidžiami savarankiškai pasivaikščiot? Galbūt jų šeimininkai yra nevaikščiojantys pensininkai ar alkoholikai, tačiau vis dėlto... 
   - Tai gyvūnų nepriežiūros atvejai. Jeigu toks gyvūnas bus pagautas be jokio ženklinimo, jis bus pripažintas valkataujančiu, o jo šeimininkas gali neišvengti baudos. Negi taip sunku įsigyti pakabuką su vardu ir šeimininko telefonu?
   - Ar jūs Druskininkuose viena benamių gyvūnų globa užsiimate, ar turit pagalbininkų?
   - Labai svarbu turėt bendramintį, su kuriuo kartu važiuoji gelbėt gyvūnų ir abipuse atsakomybe daliniesi. Tokia buvo dabar jau šviesios atminties Daiva Stravinskaitė, su kuria kartu pradėjom benamių gyvūnų globos savanorystę. Ko gero, daugiau aš iš jos pati mokiausi, nes ji Druskininkuose viena iš pirmųjų rimčiau pradėjo rūpintis benamiais gyvūnais. Prisimenu, paskambino mums iš Vilniaus prieglaudos, kad sodyboje Kabeliuose be šeimininkų likusiomis iki 20-ies prisidauginusiomis katėmis pasirūpintumėm, jas pagautumėm, į Varėną pas veterinarus nuvežtumėm. Įvairiausiu paros metu kelis mėnesius ten važiavom, kol kates sugaudėm, vežėm pas veterinarus ir į prieglaudą. 
Noriu pridurti, jog pastaruoju metu žmonės garsiau prabilo apie benamius gyvūnus – vieni juos pagloboja, kiti apie juos praneša, dalijasi apie tai įvairiausia informacija. Pažįstu žmonių Ateities ir Gardino gatvėse, Vieciūnuose, Raigardo soduose, kurie tyliai nesiafišuodami padeda benamiams gyvūnams, savo lėšomis juos sterilizuoja, laikinai priglaudžia. Kiekvienoj Druskininkų gatvėj turiu pažįstamų, kurie myli gyvūnus, tad kreipiuosi į juos, kad pasidomėtų gauta žinia apie ten aptiktus gyvūnus. Jei informacija pasiteisina, ieškom, kas tą gyvūną laikinai paglobotų, kol užtruks namų jam paieškos. Galbūt ne kiekvienas padės, tačiau pastebės, neliks abejingas, imsis atsakomybės. 
   Pastebiu, jog Lietuvoj situacija šiuo atžvilgiu keičiasi, nors daugeliui trūksta atsakomybės patiems nuo pradžios iki galo benamiais gyvūnais pasirūpint. Vis daugiau atsiranda žmonių, kurie siūlosi paremti kompensuojant veterinaro ar transportavimo išlaidas. 
   Lietuvos socialiniuose tinkluose yra apie dvidešimt grupių, kurios benamiais gyvūnais rūpinasi, tad informacija apie juos sparčiai plinta. Neseniai druskininkietė pranešė apie benamę katytę, kuri per šalčius iš bado bandė valgyt obuolių lupenas prie konteinerių Gardino gatvėje. Ta pati moteris pasiryžo tą katytę nuvežti į Alytaus prieglaudą, tačiau atsirado žmonių iš netoliese esančio namo, kurie apsisprendė tą katytę priimt į savo namus. Gaudykle ją pagavau, nunešiau pas veterinarą , o po to perdaviau naujiems šeimininkams. Deja, ne visada benamių gyvūnų istorijos taip sėkmingai baigiasi. 
   - Kiek gyvūnų pati laikote? 
   - Savo bute, kuris yra daugiabučiame gyvenamajame name, telaikau vieną šunį – kalytę Aidą, kurią pasiėmiau iš gyvūnų prieglaudos Vieciūnuose. Kažkada vaikystėje globojau benamę kalytę, kuri buvo susilaužiusi koją. Nuo tada norėjau panašios kalytės tokiu pačiu Aidos vardu. Taip pat nuo vaikystės mėgau gelbėt gyvūnus – tai sužeistą voverytę, tai varną... Gydyt, kaip ir dirbt veterinare negalėčiau, nes tam per jautri esu. Tuo tarpu gelbėt visai kas kita... 
   - Berods, šiomis dienomis susiskambinote su gamtos apsaugos savanoriais dėl paukščio sužeista koja upelyje Gardino gatvėje... 
   - Su „Atgal į gamtą“, savanoriškos pagalbos laukiniams gyvūnams iniciatoriais Vilniuje, išsiaiškinome, jog sužeistas paukštis yra į Raudonąją knygą įtrauktas dančiasnapis. Vilniečiai netgi atvažiuotų savo transporto jo paimti, jei kas pagautų specialiu tinklu. Kadangi tokio tinklo neturiu, o vandens paukščiai yra gana baikštūs, beliko jį šerti. Perku jam žuvį, nors pastebėjau, kad ėda ir tai, ką duoda antim. Aišku, tai ne išeitis.
   Kaip žinia, antis reikia šert tik tuomet, kai vandenys užšąla ir jos negali panerti maisto. Vietinės antys ar gulbės, visus metus įpratintos prie poilsiautojų pramogos šerti, netgi nesiruošia išskrist peržiemot ir pusnyse laukia batono ar kruopų. Todėl prišąla ir žūsta. Nors šiemet pačiame mieste jau teko pamatyt ir stirnų, ir zuikių, tačiau sukaltų šėryklų su šienu ar daržovėmis – gerokai mažiau nei anksčiau. Privalu ne tik naminiais, bet ir laukiniais gyvūnais tokią žvarbią žiemą pasirūpint, todėl nunešu jiems į mišką daržovių. 
   Domėjausi, kaip padėti ir visoje Lietuvoje pagarsėjusiam Druskininkų gandrui Andriui, kurį šiomis dienomis galima pamatyti prie „Maximos“ ir „Iki“ prekybos centrų. Nežinia, kaip jis išgyvens šią žvarbią žiemą, nes aplinkosaugininkai sako, kad laukinių gyvūnų ir paukščių negalima liest. 
   - Rūpestis benamiais gyvūnais tai jūsų laisvalaikio pagrindinis užsiėmimas ir pomėgis? 
   - Kadangi šiuo metu „Belarus“ sanatorija, kur dirbu auklėtoja, nebeveikia, turiu daugiau laiko gyvūnų globai. Pirmiausia tai darau, nes man gaila silpnesniųjų, kurie negali savimi pasirūpinti, be to, tai prasmingas darbas, kuris atsiperka dvasiškai ir morališkai. Kadangi bendraminčių Druskininkuose vis daugiau atsiranda, norėtųsi Druskininkuose gyvūnų globos darbams susivienyti į platesnę bendruomenę, nes dabar kiekvienas savanoris tarsi atskirai gyvūnais rūpinasi. Pavyzdžiui, dvi draugės druskininkietės važinėja savanoriauti į Alytaus gyvūnų prieglaudą, kur veža produktus, valo voljerus. Kiti stato namelius benamėms katėms. Galbūt susivieniję į kokį nors visuomeninį padalinį daugiau darbų gyvūnų labui nuveiktume. 

„Druskonio“ inf. Maža ir išsigandusi katytė buvo atvežta iš uždarytos karantinui įmonės. 
Per 2 globos mėnesius palikta katytė tapo nuostabia gražuole, ramia, jaukia, meilia. 
Laukia savo žmogaus.

Tel. 864883867. 

Šitos katytės istorija yra tikrai graudi. Moteris pastebėjo visą šlapią katę, kuri bėgiojo upės krantu ir garsiai verkė. Priėjus arčiau, paaiškėjo, jog ji buvo skandinta kartu su kačiukais. Jai pavyko išplaukti, deja, kačiukai neišgyveno. Geros širdies žmogus priglaudė vargšę mamą. Atsigavusi po tragedijos, ji vėl pasitiki žmonėmis. Labai norim rasti gerus namus, kur ji bus mylima, kur jos niekada neišduos.

Tel. 864883867.PaieškaKoks vietovardis Jums tinkamiausias ?
Vieciūnai
Viečiūnai


Siūlau klausimą skaitytojams
Siūlau temą rašiniui

T-shit
onita.lt

Darbo skelbimai

Prekyba lauko durimis

Vadovų paieška

IŠNUOMOJAMI STATYBINIAI IR FASADINIAI PASTOLIAI, PASTOLIAI MŪRO DARBAMS, BOKŠTELIAI, PAMATINIAI IR PERDANGOS KLOJINIAI.
Tel. (8-612) 40856


Svetainių kūrimas

Ieškomi skrajučių platintojai Druskininkų mieste.
Darbo pobūdis: Reklaminės medžiagos (skrajučių, lankstinukų) platinimas į daugiabučių namų pašto dėžutes.
Darbas būtų papildomas, derinant prie pagrindinio darbo.
Darbo patirtis būtų privalumas.
Susisiekti galite
el. paštu:
personalas@avaneta.lt arba
tel.+370 694 09040
.


Paminklai ir akmens
gaminiai


Parduoda sausas spygliuočių ir lapuočių malkas, skaldytas ar supjautas kaladėlėmis.
Atvežimas nemokamas.
Tel. 860146179.


Parduodamas nekilnojamasis turtas (negyvenamosios patalpos - požeminės automobilių stovėjimo aikštelės, unikalus numeris 4400-1497-2314:5867, esančios Druskininkų g. 23, Druskininkai). 1 vietos pardavimo kaina 7000 Lt. Dėl išsamesnės informacijos kreiptis 861286008 arba elektroniniu paštu parduodamasturtas1@
gmail.com

Roletai 
plastikiniams
langams

Prašome
atsiliepti skaitytojus iš:
Kuveito, Hawaii, Filipinų
info@druskonis.lt


Greitas kreditas
internetu


Nebrangiai
šarvuotos durys butui,
lauko durys namui
,
plastikiniai langai

Langai


© 1997-2020 Druskonis.lt . Visa medžiaga pateikta šiame puslapyje yra laikraščio "Druskonis" nuosavybė.
Kopijuoti, platinti informaciją be laikraščio "Druskonis" sutikimo DRAUDŽIAMA!
Visas teises gina LR istatymai

Dizainas ir programavimas - Aurimas A.