Pirmas

NAUJIENA!

Šiame numeryje

Miesto žinios
Policijos žinios
Renginiai
Skelbimai
Videolaidos

Druskininkai

Viešbučiai
Menai

Druskininkų apylinkės

Turauskų sodyba
Sodyba "Pas Rūtą"

Redakcija

Informacija
Reklama


Labai gera vieta Jūsų reklamai. Daugiau informacijos čia >>  Kuomet lektoriais tampame patys
Zita Aleksonienė su poezijos renginio dalyviais

Izabelė ŪSIENĖ

   Kartu su lituanistėmis į Trečiojo amžiaus universitetą (TAU) atėjo ir literatūra. Kartą vieno lankytojo paklausiau: ,,Ar skaitantis žmogus geresnis“? Pažiūrėjo į mane keistai, gal kiek ironiškai. O juk to ir klausti nereikėjo – skaitome daugybę tekstų – pozityvių ir nelabai, prasmingų ir ne itin. Dar pridėkite receptus, sandorius, sandėrius, pagaliau reklaminius paistalus... Tikrai visi esame skaitantys. Ir, žinoma, geresni. Betgi klasikos tekstai yra būtini kaip tyro oro gurkšnis. Jie tobulina mūsų sielą, platesnę ir gilesnę ją daro. 
   Jau tapo tradicija patiems paįvairinti TAU intelektinį potencialą. Tuomet lektoriais tampame patys – pačios. Malonu, kad TAU klausytojai neatmeta poezijos, kaip žmogaus dvasinės substancijos, be kurios galbūt per daug panyrame į kasdienybę, kurioje dominuoja fizinis išlikimas. 
  Daugiausia šioje srityje pas mus nusipelnė lituanistė Zita Aleksonienė. Rektorius žino, kad paprašyta pasiruošti paskaitai ji tikrai neatsisakys. Ji kruopščiai pasiruoš, pati perskaitys daugybę medžiagos, o mums pateiks įdomių faktų iš kūrėjų biografijų, profesionaliai atrinks kūrinius, deklamuos pati ir kitoms pasiūlys.
   Vasario 4-tą dieną į mums skirtą salę rinkosi TAU lankytojai, tikėdamiesi vėl išgirsti įdomių dalykų iš lietuvių literatūros. Šįkart apie Egzodo kūrėjus ir plačiau apie vieną jų – Henriką Nagį.
Jai talkino moterys, pačios neabejingos poezijai, mėgstančios ne tik vienumoje skaityti, bet ir auditorijai padeklamuoti. Tai Audronė Padegimaitė, kuri mums perskaitė eilėraščius ,,Sniego balandžiai“, „Terra incognita“, „Elegija Algimantui“, žemaičių tarme „Prisijaukinsiu sakalą“… Aktorės ir diktorės balsas veikė klausytojus, padėjo lektorei. Zita perskaitė „Vasaros vakaras“, „Broliui“… Laima Radinienė, pati išbandžiusi gyvenimą svetur, jaudinančiai perteikė eilėraštį „Tėvas“. Violeta Valskienė, aktyviai besidominti literatūra, perskaitė eilėraštį „Dedikacija“. Salėje tvyrojo geranoriško susimąstymo nuotaika.
   Klausiau savo ilgametės kolegės ir džiaugiausi, kad ši auditorija, palyginti su mokiniais, išties buvo dėmesinga: nuoširdžiai klausėsi, plojo ir kitaip reiškė savo palankumą. O lektorei norėčiau keletą klausimėlių užduoti. Malonu, kad Zita sutiko paatvirauti.
  - Kodėl būtent Henrikas Nagys? Išsirinkai jį iš gausaus egzodo kūrėjų būrio. 
   - Pirmiausia todėl, kad jis jautė broliškumą Vytautui Mačerniui – vienam iš mano mėgstamų poetų. Mane visada jaudina poezija, gimusi iš skausmo. Tokia ji man atrodo tikresnė, žmogiškesnė. 
   - Ar turėjo kokios įtakos besiartinanti Vasario 16-toji? Kasmet šią šventę bandome įprasminti vis kitaip.
  - Kai buvau paprašyta apie ką nors papasakoti, dar nebuvo numatytas tikslus laikas. Tiesiog šįkart taip susiklostė, kad susirgo kviesta viešnia. O Vasario 16-toji čia pat.
  - Koks faktas tave labiausiai paveikė iš Henriko Nagio gyvenimo? 
 
- Nelengva atsakyti. Žavėjausi jo išsilavinimo siekimu: studijos Vytauto Didžiojo universitete, jų tąsa Insbruke, Freiberge. Apsigyvenęs Kanadoje, nesitenkino darbu fabrikuose, bet vėl gilino studijas Monrealio universitete, kad galėtų dėstyti.
   - Tavo paskaita buvo labai turininga, Henriką Nagį tu atskleidei kaip vieną savičiausių kūrėjų, sakyčiau, modernų, gilų ir ne visiems tais laikais suprantamą. Kuo jis traukė kitus poetus, emigravusius panašiais būdais ir panašiomis aplinkybėmis?
   - Manau, kad stiprūs ryšiai su Mačerniu dėl to, kad abu domėjosi filosofija, abu vertė modernių Europos poetų eilėraščius. Nagys apsigynė Insbruko universitete disertaciją apie austrų poeto ekspresionisto Georgo Traklio, vadinamo „mirties dainiumi“, kūrybą. Gal tai vėliau turėjo įtakos rinkinio „Broliai balti aitvarai“, dedikuoto per anksti mirties pasiglemžtiems Juliui Kaupui, Antanui Škėmai, Algimantui Mackui eilėraščiams… Nagys ir kiti žemininkai domėjosi egzistencializmu, jam buvo artima Alberto Kamiu kūryba, todėl sukrėtė jo žūtis. Manau, kad Algimantą Mackų su Nagiu galėjo sieti ne tik tai, kad Nagio sesuo Zinaida (Liūnė Sutema) buvo gera draugė, bet ir naujų formų ieškojimas, tradicinio eiliavimo atsisakymas.
  - Klausiausi tavo kalbėjimo ir pamaniau, kad tau patinka šis lektoriaus pomėgis. Tai gal jau yra laisvalaikio hobis? Beje, materialiai neatlyginamas, bet teikiantis dvasinį pasitenkinimą.
   - Tiesiog dar vienas būdas realizuoti save. Patinka taip pat, kaip megzti ar skaityti. O gal dar patinka dalytis su kitais tuo, ką šiek tiek išmanau. Norisi malonumą teikiančios veiklos.
   - Baigdama, dar pažadėjai paskaitą parengti ir apie šio poeto seserį – Zinaidą Nagytę – Liūnę Sutemą, taip pat poetę. Tiesa, jau kitokio stiliaus.
   - Pagalvojau, kad savotiškai įdomu, kad iš vienos šeimos - keli kūrėjai. Tai ne toks jau dažnas reiškinys. Be to, kita karta, kitoks požiūris… Iš pradžių maniau abiem skirti vieną paskaitą, bet ruošdamasi pamač- iau, kad vienam kartui per daug medžiagos.
   - Rektorius Jonas Valskys renginio pabaigoje padėkodamas pažadėjo tau netgi profesorės titulą suteikti. Gal prisimeni, kas iš tavo dėstytojų buvo svarbiausias?
   - Būtinai noriu paminėti tuomet dar tik dėstytoją, o dabar profesorę Viktoriją Daujotytę, mūsų kuratorę. Dar senosios literatūros kursą skaičiusį Albina Jovaišą. Skaityti poeziją mus mokė Petronėlė Česnulevičiūtė.
   - Geras lektorius jaučia auditoriją taip, kaip jaučia savo mokinius mokytojas. Juk taip šiandien buvo?
   - Nežinau, ar esu gera lektorė, bet malonu, kai pavyksta taip suimti į saują auditoriją, kad jauti, kad ir ji kvėpuoja tavo ritmu… 
   - Ko norėtum palinkėti TAU lankytojams tautinės šventės proga?
   - O TAU klausytojams linkiu, kad būtų smalsūs, kad vertintų mūsų tautos kultūros lobius, dalintųsi tuo, ką patys gero yra sukaupę…

* * *

   Klausiau ramaus Zitos balso, žinau, ką reiškia pasirengti tokiai temai, ir kilo prisiminimai. kai visos trys (Dalia Vekterienė, Zita Aleksonienė ir šio straipsnio autorė) plėšėme literatūros dirvonus, neskaičiuodamos nei laiko, nei sveikatos sąnaudų, nei juo labiau gaunamų atlygių. Taipgi nepaisėme tarp nihilistų vis girdimų komentarų apie mažos tautos mažą išlikimo tikimybę ir t.t. Žiūrėjau į susirinkusius žmones ir supratau, kad mus visus vienijo ramus mintijimas apie vertybes, kurių tikrai neturėtų sunaikinti laikas. Tarp jų – gimtoji kalba ir literatūra. Kaipgi be jų savo valstybėje?


PaieškaKoks vietovardis Jums tinkamiausias ?
Vieciūnai
Viečiūnai


Siūlau klausimą skaitytojams
Siūlau temą rašiniui

Prekyba lauko durimis

Vadovų paieška

IŠNUOMOJAMI STATYBINIAI IR FASADINIAI PASTOLIAI, PASTOLIAI MŪRO DARBAMS, BOKŠTELIAI, PAMATINIAI IR PERDANGOS KLOJINIAI.
Tel. (8-612) 40856


Svetainių kūrimas

Ieškomi skrajučių platintojai Druskininkų mieste.
Darbo pobūdis: Reklaminės medžiagos (skrajučių, lankstinukų) platinimas į daugiabučių namų pašto dėžutes.
Darbas būtų papildomas, derinant prie pagrindinio darbo.
Darbo patirtis būtų privalumas.
Susisiekti galite
el. paštu:
personalas@avaneta.lt arba
tel.+370 694 09040
.


Paminklai ir akmens
gaminiai


Parduoda sausas spygliuočių ir lapuočių malkas, skaldytas ar supjautas kaladėlėmis.
Atvežimas nemokamas.
Tel. 860146179.


Parduodamas nekilnojamasis turtas (negyvenamosios patalpos - požeminės automobilių stovėjimo aikštelės, unikalus numeris 4400-1497-2314:5867, esančios Druskininkų g. 23, Druskininkai). 1 vietos pardavimo kaina 7000 Lt. Dėl išsamesnės informacijos kreiptis 861286008 arba elektroniniu paštu parduodamasturtas1@
gmail.com

Roletai 
plastikiniams
langams

Prašome
atsiliepti skaitytojus iš:
Kuveito, Hawaii, Filipinų
info@druskonis.lt


Greitas kreditas
internetu


Nebrangiai
šarvuotos durys butui,
lauko durys namui
,
plastikiniai langai

Langai


© 1997-2013 Druskonis.lt . Visa medžiaga pateikta šiame puslapyje yra laikraščio "Druskonis" nuosavybė.
Kopijuoti, platinti informaciją be laikraščio "Druskonis" sutikimo DRAUDŽIAMA!
Visas teises gina LR istatymai

Dizainas ir programavimas - Dana M. ir Aurimas A.