Pirmas

NAUJIENA!

Šiame numeryje

Miesto žinios
Policijos žinios
Renginiai
Kultūra
Skelbimai
Videolaidos

Druskininkai

Viešbučiai
Menai

Druskininkų apylinkės

Turauskų sodyba
Sodyba "Pas Rūtą"

Redakcija

Informacija


Reklama


Labai gera vieta Jūsų reklamai. Daugiau informacijos čia >>  „Susitikimas Jeruzalėje“ 

Ona ir Stanislovas Šatūnai su visais keturiais sūnumis apie 1950-uosius metus


Iš kairės: broliai Bronius, Henrikas, Gerardas ir Kostas Šatūnai su Emma Kaplan apie 1988-uosius metus


Emma Kaplan (viduryje) svečiuojasi Šatūnų šeimoje Druskininkuose


Emmos Kaplan namai Jeruzalėje


Viešpaties Jėzaus Kristaus karsto rotonda Jeruzalėje

   Tai ne vien kelionės į Izraelį eksponuojami fotoįspūdžiai, tai viešnagės pas žydų tautybės netikrą „seserį“ Emmą, kurią holokausto metu išgelbėjo Gerardo Šatūno tėvas Stanislovas, nuotaikos. 

   2014 metais Gerardas Šatūnas su sūnumi Gerardu Raitu lankydamiesi Izraelyje, pabuvojo ir Holokausto muziejuje, kur tarp įamžintų žydų gelbėtojų iš viso pasaulio išvydo savo tėvų bei senelių Onos ir Stanislovo Šatūnų pavardes. Deja, jau tik po mirties, t.y. 2001 m., minint Lietuvos žydų genocido dieną, Prezidento Valdo Adamkaus dekretu Stasys Šatūnas, miręs 1975 metais, buvo apdovanotas žūvančiųjų gelbėjimo kryžiumi už ypatingą pasižymėjimą gelbėjant žūvantį žmogų. Žūvančiųjų gelbėjimo kryžiumi apdovanojami asmenys, kurie, nepaisydami mirtino pavojaus sau ir šeimai, II-ojo pasaulinio karo metais gelbėjo žydų tautybės žmones nuo nacių genocido. 
   1941 metais, kai tėvas Stanislovas slapta iš Šiaulių geto parsivedė namo 7-metę žydaitę Emmą Kaplan, Gerardui tebuvo 5,5 metų. Kol tėvas su 4-mečiu jaunesniuoju broliu Konstantinu ir 7-erių metų Emma praeis pro sargybinius, Gerardas laukė šiapus geto tvoros. Sargybinius tėvui pavyko apgauti tarsi į getą jis įėjo ir išėjo su savo dviem vaikais. Iš Kauno į Šiaulius 1940 metais persikrausčiusi Šatūnų šeima su Kaplanais bičiuliavosi, juolab ponas Stanislovas drauge su jais dirbo baldų odininku garsiajame Frenkelių odų perdirbimo fabrike. Deja, iš Kaplanų šeimos holokaustą išgyveno tik Šatūnų slėpta Emma bei fabriko palėpėj besislapsčiusi jos teta Sara. Jos abi po karo 1944-aisiais iš Šiaulių išvyko. Trejus metus, iki pat karo pabaigos, Emma buvo Šatūnų nebyle arba mažakalbe „giminaite“, įkurdinta sandėliuko kambarėlyje su trikampiu mažu langeliu pastato palėpėje. Šiame sandėliuke arba pas kaimynę, padėjusią mergaitę slapstyti, Emma skubiai atsidurdavo, kai pasmalsauti, pagroti pianinu ar vaikus pavaišinti šokoladu užsukdavo vokiečių karininkai. Tėvų griežtu nurodymu broliukai Šatūnai šiukštu niekam neprasitarė, kad turi „seserį“ žydaitę. „Tėvas mus, keturis padykusius berniukus, griežtai auklėjo, - prisimena savo tėvą 80-metis Gerardas. – Išgelbėti savo senų pažįstamų ir bendradarbių Kaplanų dukrą Emmą rizikavo, nes buvo drąsus ir ryžtingas žmogus, netgi pistoletą savigynai įsigijęs vokiečių laikais“. 
Keturi broliai Šatūnai su Emma netikėtai susitiko po 15-os metų pertraukos, jų studentavimo laikais, kai Gerardas mokėsi KPI, o Konstantinas – dailės akademijoje. Emma Kaplan, baigusi Vilniaus universitetą, emigravo į Izraelį, o iš ten atvykdavo į Lietuvą kaip mokslininkė skaityti paskaitų bei dalintis patirtimi. 1980 metais, buvodama Druskininkuose, svečiavosi druskininkiečių Šatūnų šeimoje. Nuolatos kviesdavosi į svečius Jeruzalėje. Praėjusią savaitę restorane „Vitaminas B12“ atidarytoje Gerardo Šatūno fotoparodoje „Susitikimas Jeruzalėje“ – viešnagės Izraelyje nuotraukos, užfiksuotos 2014 metų kovo pabaigoje, kai atsiliepė į karo meto „sesers“ Emmos kvietimą atvykti. Tai tik dvylika akimirkų iš šios kelionės nemažos apimties albumo. Nors 80-metė Emma buvo po sunkios operacijos, lydėjo tėvą ir sūnų Šatūnus kelionėje po įdomiausias tenykštės šalies vietas. Eksponuojamose nuotraukose susidursite ne vien su pasaulinės reikšmės Jeruzalės paveldu, bet ir, ko gero, nesaugumo jausmu, kurį patiria turistai, nuolatos būdami tarp ginkluotų kariūnų. Netrukus restorane „Vitaminas B12“ bus eksponuojama fotoparodos „Susitikimas Jeruzalėje“ 2-oji dalis, šįkart pagal kitą kelionės dalyvį Gerardą Raitą Šatūną.

„Druskonio“inf.


PaieškaAr pritariate nuomonei: "Vagia, bet ir miestui duoda"
Pritariu
Nepritariu
Tai nusikaltimas


Siūlau klausimą skaitytojams
Siūlau temą rašiniui

Prekyba lauko durimis

Vadovų paieška

IŠNUOMOJAMI STATYBINIAI IR FASADINIAI PASTOLIAI, PASTOLIAI MŪRO DARBAMS, BOKŠTELIAI, PAMATINIAI IR PERDANGOS KLOJINIAI.
Tel. (8-612) 40856


Svetainių kūrimas

IŠNUOMOJA 160 kv. m KOMERCINES PATALPAS Krėvės g. 5, Druskininkuose.
Tinka parduotuvei ir kitokiai įvairiai komercinei veiklai.
Kreiptis tel. 861240856.


Paminklai ir akmens
gaminiai


Parduoda sausas spygliuočių ir lapuočių malkas, skaldytas ar supjautas kaladėlėmis.
Atvežimas nemokamas.
Tel. 860146179.


Parduodamas nekilnojamasis turtas (negyvenamosios patalpos - požeminės automobilių stovėjimo aikštelės, unikalus numeris 4400-1497-2314:5867, esančios Druskininkų g. 23, Druskininkai). 1 vietos pardavimo kaina 7000 Lt. Dėl išsamesnės informacijos kreiptis 861286008 arba elektroniniu paštu parduodamasturtas1@
gmail.com

Roletai 
plastikiniams
langams

Prašome
atsiliepti skaitytojus iš:
Kuveito, Hawaii, Filipinų
info@druskonis.lt


Greitas kreditas
internetu


Nebrangiai
šarvuotos durys butui,
lauko durys namui
,
plastikiniai langai

Langai


© 1997-2013 Druskonis.lt . Visa medžiaga pateikta šiame puslapyje yra laikraščio "Druskonis" nuosavybė.
Kopijuoti, platinti informaciją be laikraščio "Druskonis" sutikimo DRAUDŽIAMA!
Visas teises gina LR istatymai

Dizainas ir programavimas - Dana M. ir Aurimas A.